Aktualności

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023

Zachęcamy do zapoznania się z raportem WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dotyczącym zdrowia psychicznego „World mental health report: Transforming mental health for all” (Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich).

Więcej informacji i raport znajduje się pod linkiem:
https://reliefweb.int/report/world/world-mental-health-report-transforming-mental-health-all?gad_source=1&gclid=Cj0KCQiA6vaqBhCbARIsACF9M6lRgrpDyL_Y1ahRUJ__h0WgV9KBSJsUnttm0fsG9mS56j7BKfzJAD8aAo1VEALw_wcB&fbclid=IwAR24KsWIe0T74_zC-r81eMXY5z8uz_jffmmszZz9m5a65I0wGrXB7pSkyN8

Zachęcamy do pobrania go w wersji pdf.:
Raport WHO: World mental health report: Transforming mental health for all

WHO podkreśla pilną potrzebę transformacji działań na rzecz wspierania w obszarze kryzysów zdrowa psychicznego. Raport wzywa decydentów i osoby zaangażowane w działania na rzecz zdrowia psychicznego do zwiększenia zaangażowania i działań mających na celu zmianę podejścia do zdrowia psychicznego, jego czynników warunkujących i opieki w tym zakresie. Szczegółowa praca stanowi plan dla rządów, naukowców, pracowników ochrony zdrowia, społeczeństwa obywatelskiego i innych osób mających ambicje wspierania świata w transformacji działań na rzecz zdrowia psychicznego.

Jak czytamy w raporcie – zaburzenia psychiczne są główną przyczyną niepełnosprawności. Nierówności społeczne i gospodarcze, wojna i kryzys klimatyczny należą do globalnych, strukturalnych zagrożeń dla zdrowia psychicznego. Napiętnowanie, dyskryminacja i łamanie praw człowieka wobec osób cierpiących na choroby psychiczne są powszechne w społecznościach i systemach opieki na całym świecie. 20 krajów nadal uznaje próbę samobójczą za przestępstwo. We wszystkich krajach to właśnie najbiedniejsi i znajdujący się w najbardziej niekorzystnej sytuacji członkowie społeczeństwa są najbardziej narażeni na ryzyko złego stanu zdrowia psychicznego.

Opierając się na najnowszych dostępnych dowodach, przedstawiając przykłady dobrych praktyk i wyrażając doświadczenia ludzi, kompleksowy raport WHO podkreśla, dlaczego i gdzie zmiany są najbardziej potrzebne oraz w jaki sposób można najlepiej je osiągnąć. Wzywa wszystkie zainteresowane strony do współpracy na rzecz pogłębienia wartości i zaangażowania przywiązywanego do zdrowia psychicznego, przekształcenia środowisk mających wpływ na zdrowie psychiczne oraz wzmocnienia systemów dbających o zdrowie psychiczne ludzi.

Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.

źródło: https://reliefweb.int/

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Nowy Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ogłoszony. Przepisy wejdą w życie 30 listopada

17.11.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu. Zgodnie z przepisami wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 30 listopada.