Aktualności

Trwa nabór na kurs na asystenta zdrowienia prowadzony przez Fundację Polski Instytut Otwartego Dialogu

23.06.2022

Warsztaty rozwojowo-edukacyjne o walorach terapeutycznych „Asystent zdrowienia” Fundacji Polski Instytut Otwartego Dialogu będą prowadzone w formie online dzięki czemu będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy całej Polski bez konieczności dojeżdżania i płacenia za nocleg.

Program skierowany jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, które poprzez osobiste zaangażowanie rozwiną kompetencje zawodowe przygotowując się do roli partnerów w pracy zespołów terapeutycznych, zespołów edukacyjnych i innych podmiotów opieki systemu ochrony zdrowia psychicznego. Program ten ma na celu reintegrację jego uczestników ze środowiskiem, odbudowę relacji społecznych i zwiększenie szans na rynku pracy.

Udział w kursie jest możliwy po odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej. Zaproszenie na nią przyjdzie na nią po zgłoszeniu chęci udziału w warsztatach. Rozmowy kwalifikacyjne odbędą się poprzez platformę internetową Zoom.

W spotkaniu będą uczestniczyć:

Krzysztof Henczak – koordynator projektów PIOD, psychoterapeuta, asystent zdrowienia, certyfikowany trener eCPR – dialogu reanimacji emocjonalnej, trener-szkoleniowiec, doradca zawodowy, moderator w podejściu Otwartego Dialogu.

Ewa Beata Mościcka – trener umiejętności psychospołecznych, coach (akredytacja ICF), certyfikowany konsultant kryzysowy, edukator eCPR – dialogu reanimacji emocjonalnej.

W trakcie 20-minutowego spotkania padną pytania o doświadczenia zawodowe, motywy uczestnictwa i potrzeby rozwojowe,

Opłata za warsztaty online na platformie ZOOM: 450 zł za moduł, łącznie 5400 zł

Rozpoczęcie kursu 24 września 2022 roku

Program warsztatów będzie realizowany w ramach 12 modułów – każdy po 16 godzin, sobota i niedziela, w godz. 9-16.30

Fundacja Polski Instytut Otwartego Dialogu Powstała w 2006 roku. W ciągu ostatnich lat działalności skupiła się na promocji zdrowia psychicznego, ochronie praw i godności osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, na promowaniu kultury sprzyjającej zdrowieniu oraz budowaniu przekonania, że wyzdrowienie, nawet w najtrudniejszych sytuacjach, jest możliwe.

Aktualnie fundacja skupia się na szkoleniach „Otwarty dialog i rozwój sieci społecznych w sytuacji kryzysu zdrowia psychicznego” i warsztatach rozwojowo-edukacyjnych o walorach terapeutycznych „Asystent zdrowienia”

kontakt: Koordynator Projektów
Krzysztof Henczak
E-mail: krzysztof.henczak@otwartydialog.pl

Więcej na stronie: otwartydialog.pl

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Trwa nabór na warszawski, płatny kurs na EX-IN czyli asystenta zdrowienia

16.05. 2022
Kurs skierowany jest do osób, które pokonały co najmniej jeden kryzys zdrowia psychicznego i chcą towarzyszyć innym pacjentom w zdrowieniu.
Szkolenie trwa rok, składa się z 12 comiesięcznych zjazdów weekendowych i rozpocznie się w październiku 2022 roku.

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.

MZ: planujemy przekuć pilotaż CZP na rozwiązanie systemowe

12.05.2022
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, liczba centrów zdrowia psychicznego stale się zwiększa - w kwietniu 2022 r. do 40. już istniejących dołączyły kolejne 34. - Nowy model opieki cały czas będzie rozwijany przez najbliższych kilka lat - zapewnił Dariusz Poznański z Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.