Aktualności

Tworzenie przyjaznego miejsca pracy, zaczyna się od tego, jak wzajemnie do siebie się odnosimy – mówi prof. Andrzej Cechnicki w TOK.FM

12.03.2020

Czy na rynku pracy istnieje systemowe wsparcie dla osób z zaburzeniami psychicznymi? Gościem programu był prof. Andrzej Cechnicki, Uniwersytet Jagielloński, Katedra Psychiatrii, Zakład Psychiatrii Środowiskowej, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Odpowiadał na pytania Piotra Maślaka.
– Wrażliwość na osoby, które doświadczają kryzysu psychicznego jest absolutnym fundamentem wspierania w zdrowieniu – mówił pan profesor. – Wszyscy się uczymy tej wrażliwości i uważności, kiedy ktoś w naszym otoczeniu zachoruje. Jeżeli pracodawca, jest zaniepokojony stanem psychicznym pracownika, albo chciałby dać takiej osobie wsparcie, ma olbrzymie możliwości, żeby to uczynić. Podstawą jest zwracanie troskliwej uwagi na pracowników, na ich samopoczucie, na zgryzotę, która czasem maluje się na twarzy. Jeżeli osoba, która prowadzi jakąś instytucję, wprowadzi w niej klimat wrażliwości, jeżeli będzie dobrym wzorem, wówczas prawdopodobnie osoba, która przeżyła lub przeżywa kryzys szybko dostanie wsparcie, żeby pokonywać swoje dolegliwości. Umożliwienie powrotu do pracy osobie, która miała zwolnienie ze względu na kłopoty ze zdrowiem psychicznym, buduje poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji. Tworzenie przyjaznego miejsca pracy, zaczyna się od tego, jak wzajemnie się do siebie odnosimy – dodał profesor Andrzej Cechnicki.

Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy: https://audycje.tokfm.pl/podcast/87532,Czy-na-rynku-pracy-istnieje-systemowe-wsparcie-dla-osob-z-zaburzeniami-psychicznymi?fbclid=IwAR1gTtZQyk5s9CPnWAdu3ay1EUvdwTL9HwPaVlQryDbaN4c9P2zu4FspkIQ

Źródło tokfm.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.