Aktualności

W centrum zdrowia psychicznego w Słupsku zorganizowano pomoc dla osób z Ukrainy

02.03.2022

Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku włączyło się do akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy. Osoby dorosłe znajdujące się w kryzysie psychicznym potrzebujące pomocy psychiatrycznej, mogą się zgłaszać do Punktu Informacyjnego  przy ul. Obrońców Wybrzeża 4. Zgłoszenia osobiste przyjmowane są w gabinecie 151 od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 18.00,  telefoniczne od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00 – 18.00 pod numerami telefonu 574 700 778 lub 574 700 488. Obsługa zgłoszeń w języku ukraińskim, rosyjskim i białoruskim.

– Dyżurować będzie pięć osób – troje lekarzy, pielęgniarka i psycholog. Planujemy też organizować szkolenia dla pedagogów z zakresu opieki psychologicznej nad dziećmi, dla których ta sytuacja jest niezwykle trudna – mówi Krzysztof Sikorski, dyrektor Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku.

Pomoc lekarska udzielana jest od poniedziałku do piątku w gabinecie 103 i 104 w godzinach 15.00 – 18.00.
Obowiązuje wcześniejsza rejestracja w Punkcie Informacyjnym.

więcej: https://gp24.pl/pomoc-psychiatryczna-dla-uchodzcow-z-ukrainy-w-slupsku/ar/c1-16075323?fbclid=IwAR2mfaI5FKWQeOc7sKLhGDDE0SxRMFC9ay5aTY0waVnha7AygBVe4JiGx9E

Trwa nabór na kurs na asystenta zdrowienia prowadzony przez Fundację Polski Instytut Otwartego Dialogu

23.06.2022
Warsztaty rozwojowo-edukacyjne o walorach terapeutycznych "Asystent zdrowienia" będą prowadzone w formie online dzięki czemu będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy całej Polski bez konieczności dojeżdżania i płacenia za nocleg. Program skierowany jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Trwa nabór na warszawski, płatny kurs na EX-IN czyli asystenta zdrowienia

16.05. 2022
Kurs skierowany jest do osób, które pokonały co najmniej jeden kryzys zdrowia psychicznego i chcą towarzyszyć innym pacjentom w zdrowieniu.
Szkolenie trwa rok, składa się z 12 comiesięcznych zjazdów weekendowych i rozpocznie się w październiku 2022 roku.

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.