Aktualności

W czasopiśmie „Dla nas” o asystentach zdrowienia, reformie psychiatrii, pracy podczas pandemii

17.07.2020

O Marszu Żółtej Wstążki, marszu #pogodność solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi można przeczytać w najnowszym wydaniu „Dla nas”, czasopiśmie środowisk działających na rzecz osób chorujących psychicznie. Poruszono też temat dbania o zdrowie psychiczne w zderzeniu z pandemią, oczekiwań wobec asystentów zdrowienia, reformy w psychiatrii.

Całe pismo w pdf-ie: http://otworzciedrzwi.org/files/dok/dlanas_nr45caly.pdf

Jeśli ktoś chciałby papierowe wydanie to redakcja przyśle je, jeśli dostanie zamówienie z kopertą A4 i znaczkiem (format listu M do 1kg- wchodzi na to 10 egzemplarzy gazety) pod adresem Redakcja „Dla Nas”
ul. Olszańska 5, pawilon A
31-513 Kraków

Monika Syc ze Stowarzyszenia Otwórzcie drzwi, zastępczyni redaktor naczelnej „Dla nas” pisze we wstępie do pisma: Można przechodzić ten czas z podniesionym czołem, aktywnie, ale także doświadczać wielkiego bólu, smutku i walczyć o przetrwanie. Nadzieja pomaga przeżywać nam ten trudny czas i kierować się ku przyszłości oraz innym ludziom.
Jakże obecne doświadczenie epidemii przypomina głęboki kryzys psychiczny, gdy izolujemy się, wycofujemy z kontaktów z innymi, boimy się, czy czujemy zagrożeni.
Na początku kryzys niszczy i rujnuje, lecz gdy zrodzi nadzieję, możemy go zacząć przezwyciężać i odzyskiwać sens. Epidemia wyzwoliła w nas wiele dobra ‒ poczucie odpowiedzialności obywatelskiej, wzajemną pomoc, kiedy to przykładowo restauracja Hotelu Cogito w Krakowie gotuje i dostarcza darmowo obiady do osób starszych i niepełnosprawnych, czy odnowienie relacji z sobą samym czy bliskimi. (…)
Walka z epidemią mobilizuje nas do działania dziś, ale też do myślenia o przyszłości, a przyszłość psychiatrii jest dla nas bardzo ważna. Jej reforma w duchu środowiskowym już się rozpoczęła i musimy o nią zabiegać, bo epidemia pokazała jak ważne i kruche jest zdrowie i życie.
Dlatego po raz kolejny idziemy w Marszu Żółtej Wstążki „po godność”, tylko tym razem w formie on-line na platformie Facebook, gdyż fizycznie nie możemy się zgromadzić na ulicach miast. Przypomnimy decydentom o naszych postulatach, takich jak zwiększenie nakładów na zdrowie psychiczne czy tworzenie oddziałów psychiatrycznych przy szpitalach ogólnych, o których szerzej mówimy w numerze. Pisze o tym też Przewodniczący Sekcji Naukowej Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji PTP prof. dr hab. Andrzej Cechnicki, popierając przedłużenie Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego i dalszą realizację NPOZP tak, by za kilka lat każdy mieszkaniec Polski doświadczający kryzysu miał dostęp do nowoczesnej i środowiskowej psychiatrii”.

O tym, jak ważne jest pozostawanie w relacji z pacjentem mówi w wywiadzie Anna Bielańska, psycholog kliniczny i psychoterapeuta, Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Profesor Andrzej Cechnicki w swoim liście otwartym dr. Marka Balickiego, Pełnomocnika Ministra Zdrowia ds. Reformy Psychiatrii, kierownika Biura ds. Pilotażu NPOZP wyraża poparcie dla wniosku Ogólnopolskiego Stowarzyszenia CZP o przedłużenie pilotażu do końca 2022 roku oraz rekomendacji dla dalszego rozwoju Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. O psychologicznych skutkach pandemii pisze Emilia Latała psycholog, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej. Poza tym w czasopiśmie można znaleźć „Dziennik przetrwania” napisany przez Dorotę Dużyk-Wypich ze Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi”, artykuł profesora Jacka Wciórki „Epidemia i psychoza jako kryzysy”, tekst „Asystent zdrowienia. Jego rola i praca w czasie pandemii”, którego autorem jest Tomasz Haręża, asystent zdrowienia Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. Paula Elżbieta Kowalczyk, terapeuta zajęciowy Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Oddziału leczenia zaburzeń afektywnych opisała działanie tego miejsca podczas pandemii, a ekspertki przez doświadczenie ze Śląska, z Grupy Ex-In przy Centrum Psychiatrii w Katowicach Krystyna Matyjasek, Barbara Surma i Maria Poczobut podzieliły się doświadczeniem w pracy na założonej przez siebie linii telefonicznego wsparcia. Anna Liberadzka ze Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej Stowarzyszenie „Otwórzcie Drzwi” napisała tekst o oczekiwaniach wobec asystentów zdrowienia i przygotowywaniu ekspertów przez doświadczenie do tej roli. Sposobami na lepszy nastrój, jak pogawędka, dawanie szczęścia, rozpieszczanie się, podzielił się Dave Cornthwaite, angielski podróżnik, pisarz i filmowiec.
Przypomniano też postulaty, które zostały zaniesione politykom w Marszu Żółtej Wstążki, marszu #pogodność solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi:

1. Miliard złotych na ochronę zdrowia psychicznego do 2025 roku. Apelujemy o stopniowe zwiększenie nakładów na zdrowie psychiczne z 3,4% do 6% ze środków przeznaczanych na ochronę zdrowia.
2. Objęcie do 2027 roku wszystkich dorosłych mieszkańców środowiskową opieką Centrów Zdrowia Psychicznego, których teraz w ramach pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego działa w Polsce 29.
3. Objęcie środowiskową opieką psychiatryczną niepełnoletnich zgodnie z założeniami reformy psychiatrii dzieci i młodzieży.
4. Stworzenie przy każdym szpitalu powiatowym oddziału psychiatrycznego podstawowej opieki, aby niezbędna pomoc była w zasięgu osób potrzebujących.
5. Zapewnienie szerokiego dostępu do refundacji nowoczesnych leków. Upominamy się o dostęp do nowoczesnych środków farmakologicznych, które nie wywołują skutków ubocznych oraz są przystępne cenowo dla pacjentów i ich rodzin.
6. Wzywamy podmioty odpowiedzialne za kształtowanie porządku prawnego, rozwój kultury, nauki, edukacji, przekaz medialny i inspiracje moralne do skoordynowanej pracy nad przełamywaniem powszechnych w tym zakresie stereotypów.
7. Stworzenie Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Psychicznego w Sejmie.
8. Domagamy się ścisłej współpracy między ministerstwami na rzecz dezinstytucjonalizacji opieki psychiatrycznej. Wzywamy do powołania Komisji składającej się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Pacjenta, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, organizacji pozarządowych działających na polu zdrowia psychicznego, przedstawicieli środowiska pacjentów i rodzin.
9. Rzecznik Praw Pacjenta Psychiatrycznego w każdej placówce systemu ochrony zdrowia psychicznego.

Całe pismo w pdf-ie dostępne jest na stronie: http://otworzciedrzwi.org/files/dok/dlanas_nr45caly.pdf

Jęli ktoś chciałby papierowe wydanie to redakcja przyśle je, jeśli dostanie zamówienie z kopertą A4 i znaczkiem (format listu M do 1 kg- wchodzi na to 10 egzemplarzy gazety) pod adresem Redakcja „Dla Nas”
ul. Olszańska 5, pawilon A
31-513 Kraków

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.