W mediach

Czy po epidemii wzrośnie liczba chorych na depresję? Rozmowa z dr Joanną Krzyżanowską-Zbucką

Rozmawiała: Kalina Gierblińska

Pani Doktor, jaki wpływ na pacjentów z doświadczeniem kryzysu w zdrowiu psychicznym ma nowa rzeczywistość, w której żyjemy, narzucona przez pandemię?

Joanna Krzyżanowska-Zbucka: Jeden z pacjentów podzielił się ze mną taką refleksją, że wreszcie ludzie mogą zrozumieć jak on się czuje w swojej chorobie, jaką jest psychoza. Każdy teraz wie co to znaczy wszystkiego się bać, czuć że inni się ciebie boją i czuć, że zagrożenie wisi w powietrzu. Myślę, że to trafna metafora. Dla wszystkich to jest niełatwy czas, a dla większości pacjentów bardzo trudny. Dla osób, które chorują już dosyć długo została wstrzymana większość form pomocy środowiskowej, oddziały dzienne się pozamykały, zespoły środowiskowe pracują w ograniczonym zakresie, środowiskowe domy pomocy i warsztaty terapii zajęciowej- to wszystko stanęło. Wiele pacjentów przewlekle chorych taką formą pomocy motywowała się do aktywności, do dbania o siebie, do pielęgnowania kontaktów z ludźmi. W psychiatrii w tej chwili dostępna jest tylko pomoc szpitalna i ambulatoryjna. W miarę możliwości staramy się większość wizyt realizować telefonicznie albo online, ale niektórzy potrzebujący osobistego kontaktu rzeczywiście mają problem. Domyślam się też, że niektórzy pacjenci mogą bać się przyjść do szpitala ze względu na ryzyko zakażenia. Funkcjonujemy teraz trochę tak, że głównym miejscem konsultacji jest izba przyjęć, poza Centrami Zdrowia Psychicznego. Pacjenci, którzy byli objęci opieką w CZP dalej się pod nią znajdują. Obecna sytuacja udowodniła, że dobrze zorganizowana opieka środowiskowa powinna być kluczowa w wielu obszarach zdrowotnych. Reforma psychiatrii zdaje egzamin w czasie epidemii.

Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest ordynatorem oddziału zapobiegania nawrotom dla osób z doświadczeniem psychozy w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, jest współzałożycielką Fundacji eFkropka, skupiajacej głównie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego, przeciwdziałającej stygmatyzacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego

cała rozmowa: https://www.medexpress.pl/czy-po-epidemii-wzrosnie-liczba-chorych-na-depresje/77167

Źródło: www.medexpress.pl

Archiwum artykułów w mediach