W mediach

Ekspert: nie możemy zaprzepaścić reformy opieki psychiatrycznej z powodu pandemii

Opieka psychiatryczna w naszym kraju wymaga zmian; obecnie konieczna jest przede wszystkim kontynuacja rozpoczętych reform, które zakłóciła pandemia COVID-19 – alarmuje prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Jerzy Samochowiec.

Psychiatrzy od dłuższego czasu przygotowywali się do wprowadzenia pilotażu rozwoju tzw. psychiatrii środowiskowej, która bazuje na opiece ambulatoryjnej – zamiast na lecznictwie zamkniętym w szpitalach. Rozpoczęty w 2019 r. pilotaż został jednak zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i wprowadzeniem lockdownu.

– Zależy nam, żeby w okresie pandemii nie została zaprzepaszczona szansa na reformę opieki psychiatrycznej. Mamy obecnie reformę psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, jak i program pilotażowy psychiatrii dorosłych. Pilotaż ten należałoby przedłużyć o rok, najlepiej do końca 2022 r., ponieważ w czasie lockdownu nie działał tak, jak powinien – powiedział PAP prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (PTP) prof. Jerzy Samochowiec.

Specjalista, który jest kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zwraca uwagę, że zaniechanie reformy – szczególnie w okresie, kiedy wiele osób ma problemy ze zdrowiem psychicznym – grozi zapaścią opieki psychiatrycznej.

Cały tekst: https://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Ekspert-nie-mozemy-zaprzepascic-reformy-opieki-psychiatrycznej-z-powodu-pandemii,213240,8.html?fbclid=IwAR2pMQdPtjXSwgDJ4bPyjGIMuMBzacUDR8wekNl8rSRAy4Z0ISTeo9-cGU8

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Archiwum artykułów w mediach