W mediach

Joanna Krzyżanowska-Zbucka o depresji poporodowej

“O depresji poporodowej” to temat rozmowy z dr Joanną Krzyżanowską-Zbucką, która odbyła się w niedzielę, 23 sierpnia, na Facebooku Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego.

Link do rozmowy: https://www.facebook.com/watch/live/?v=3275149182572211&ref=watch_permalink

Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest ordynatorem Oddziału Zapobiegania Nawrotom Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zajmuje się leczeniem zaburzeń psychotycznych, afektywnych i lękowych. Przyjmuje pacjentów w Pracowni Terapii i Rozwoju.
Przez kilka lat współpracowała z Fundacją „Rodzić po Ludzku”, w której zajmowała się leczeniem okołoporodowych zaburzeń psychicznych, nadal przyjmuje pacjentki z depresją w ciąży i poporodową. Konsultowała też psychiatrycznie w organizacjach zajmujących się osobami doświadczającymi przemocy domowej (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie “Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, Fundacja Dzieci Niczyje, Ośrodek „Dom” Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej).
Obecnie, poza pracą w szpitalu i w poradni, współpracuje z Fundacją eF Kropka zajmującą się zapobieganiem wykluczeniu społecznemu osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Jest jedną z jej założycielek.

Rozmowę poprowadziła Katarzyna Szczerbowska Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego z diagnozą schizofrenii paranoidalnej.

Spotkanie jest elementem akcji #PoGodnySzlak, w ramach której Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, idzie 500 km przez góry Głównym Szlakiem Beskidzkim w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Żeby przypomnieć o potrzebach osób chorujących psychicznie i specyfice kryzysów zdrowia psychicznego, by wspierać transformację leczenia ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego – blisko domu, dostosowanego do potrzeb, przyjaznego, bez konieczności odrywania od otoczenia, szybkiego, włączającego w terapię bliskich.

Partnerem akcji jest Fundacja eF kropka. Na jej profilu można sprawdzić plan kolejnych spotkań towarzyszących wędrówce Kamila Lorenca, rozmów ze specjalistami i osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Patronem akcji #PoGodnySzlak są Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na stronie Fundacji eFkropka można znaleźć więcej informacji o #PoGodnySzlak.

Każdy może się do niej przyłączyć, publikując na Facebooku zdjęcie z kartką z napisem #PoGodnySzlak. W ramach akcji zbierane są pieniądze na wsparcie działalności Fundacji.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/pogodnyszlak?fbclid=IwAR3E11b59NEA2hov2D-92aSoh4qL31tQHcCQdj48VKE1XhR2sdjl_NFbiKw

Źródło: Fundacja eFkropka

Archiwum artykułów w mediach