W mediach

Koronawirus. Jak wspierać osoby z problemami zdrowia psychicznego? Gdzie szukać pomocy?

Autor: Mateusz Różański, wsparcie merytoryczne: Katarzyna Kisielińska, rzeczniczka Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, fot. sxc.hu

Czas epidemii jest szczególnie trudny dla osób doświadczających problemów zdrowia psychicznego. Poczucie niepewności i zagrożenia, strach przed nieznanym i zmiana codziennego rytmu życia wpływają negatywnie na nasz dobrostan psychiczny. Dlatego warto wiedzieć, gdzie można szukać pomocy.

Centra Zdrowia Psychicznego

W tej chwili w Polsce działa 28 Centrów Zdrowia Psychicznego – są to placówki, w których można otrzymać wsparcie specjalisty – lekarza psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty.

W większości Centrów Zdrowia Psychicznego pracujący w nich specjaliści przeszli na zdalny kontakt z pacjentem. Będąc w trudnej sytuacji, można zadzwonić do takich miejsc i poprosić o teleporadę. W jej ramach można tez otrzymać e-recepte i e-zwolnienie.

Co warte podkreślenia, w ramach takiej zdalnej pomocy można np. brać udział w psychoterapii. Kontakty można znaleźć na stronie Centrów Zdrowia Psychicznego czp.org.pl i poniżej w artykule.

Bądź w kontakcie ze specjalistą

W tej chwili wielu specjalistów z placówek publicznych czy gabinetów prywatnych, zdecydowało się na pomoc zdalną. Dlatego zwyczajnie warto skontaktować się ze swoim psychologiem lub z psychiatrą albo z przychodnią, z usług których korzystamy.

Można też skorzystać z pomocy oferowanych przez grupy samopomocowe – jak choćby Widzialna ręka na Facebooku. Tam bardzo wiele osób oferuje swoje wsparcie – są to zarówno psychologowie i psychoterapeuci, jak również zwykli ludzie oferujący swoją życzliwą pomoc.

Cały artykuł: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/949297?fbclid=IwAR3GIGctnVDhL27JTUmy6U4YMGwnooF_A7_D4AMkZ1YU9h78LE6fnhlewH0

Źródło: www.niepelnosprawni.pl

Archiwum artykułów w mediach