W mediach

Na YouTube ruszył kanał z opowieściami osób po przeżyciach psychicznych

Na portalu YouTube ruszył kanał z opowieściami osób po przeżyciach psychicznych. W czasie pandemii jest to temat szczególnie aktualny, bo wielu doświadcza nie tylko lęku przed zakażeniem, utratą pracy lub bankructwem prowadzonej firmy. Zamknięcie w domach czy konieczność pracy zdalnej często pozbawia możliwości realizacji własnych pasji i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na kryzysy psychiczne.
„Uważaj na głowę” to tytuł wystawy, dostępnej od 2016 roku w Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Jej celem jest zrozumienia sytuacji osób, doświadczających kryzysu psychicznego i ich samych. Osnową narracji wystawy są cytaty z 30 wywiadów-opowieści ludzi po traumatycznych przeżyciach. Pokazują objawy choroby, zaburzenia, leczenie i pobyt w szpitalu, sytuacje po jego opuszczeniu i wreszcie zdrowienia. (…)

Grupa entuzjastów zajęła się wirtualnym udostepnieniem wystawy „Uważaj na głowę” i postawiła sobie za cel prezentowanie doświadczeń osób po kryzysach psychicznych. Tak zrodził się pomysł internetowego radia. Takie stacje funkcjonują w wielu krajach na świecie. Pierwszym było utworzone w 1980 roku radio „La Colifata”, stworzone przez pacjentów wielkiego szpitala psychiatrycznego w Buenos Aires w Argentynie. Obecnie jest ono organizacją pozarządową, stowarzyszeniem obywatelskim „La Colifata Zdrowie Psychiczne i Komunikacja”, które rozwija działalność w zakresie badań i świadczy usługi w zakresie zdrowia psychicznego, wykorzystując media do tworzenia przestrzeni zdrowia.

W Polsce założenie radia, nawet internetowego, wymaga wysiłku i nakładów. Dlatego prostsze było opublikowanie wywiadów-opowieści, w formie bardzo popularnych obecnie podcastów. Wprawdzie wielu opowiadających dokonało już tzw. coming out’u – otwartych i publicznych wypowiedzi o swoich doświadczeniach, nagranych kamerą, ale przyjęto zasadę, by na razie nie pokazywać ich twarzy. Stronę wizualną stanowią reprodukcje prac plastycznych opowiadających, gdy remedium na kryzys psychiczny jest twórczość w przypadku serii „Dom kultury” i „Opowieści Outsiderów” albo animacje wykonane przez Beatę Sochańską – artystkę, opowiadającą swoją historię.

Linki do filmów są na stronie:

https://www.malopolska.pl/aktualnosci/zdrowie/uwazaj-na-glowe?fbclid=IwAR28LKdOjnXpseiYLrXZr8ZM5RlsJ3FBzPmD2EcLkb31oeF07-7mV8PuKn4

Źródło: malopolska.pl

Archiwum artykułów w mediach