W mediach

Nowy zawód: Ekspert przez doświadczenie. Kim jest asystent zdrowienia?

Do systemu ochrony zdrowia psychicznego wchodzi nowy zawód medyczny – Ekspert przez doświadczenie, czyli inaczej Instruktor Zdrowienia. Jego zadaniem jest wspieranie pracy zespołów terapeutycznych w zakresie zdrowia psychicznego. Kto będzie mógł zostać Asystentem Zdrowienia? Osoby, które przeszły kryzys psychiczny – dzięki swemu nieocenionemu doświadczeniu i wiedzy na temat problemów psychicznych będą źródłem informacji i nadziei dla osób chorujących.

Czy Eksperci przez doświadczenie są skuteczni?

Badania naukowe (Scheyett, Diehl 2004; Utschakowski 2004) wskazują, że włączanie wiedzy osób doświadczonych chorobą psychiczną w usługi w zakresie zdrowia psychicznego oraz udzielanie przez nich porad wpływa na wzmocnienie pacjentów, wspiera rozwój sieci społecznych, zwiększa uczestnictwo w działaniach społecznych oraz poczucie odpowiedzialności i nadziei wśród pacjentów. Ponadto rozwija ich umiejętności radzenia sobie i rozwiązywania problemów.

W ramach badań studentów podzielono na dwie grupy: jedna grupa brała udział w szkoleniach prowadzonych przez nauczycieli niedoświadczonych chorobą lub kryzysem psychicznym, druga natomiast była szkolona przez Ekspertów przez doświadczenie. Studenci z pierwszej grupy zgłaszali lepszą zdolność akceptowania klientów oraz większe zrozumienie ich indywidualnych praw i potrzeb. Uczestnicy lepiej rozumieli, jak istotna jest praca z klientem zamiast dla klienta. Zanotowano również, że w połączeniu z wiedzą opartą na doświadczeniu, wiedza teoretyczna stała się bardziej zrozumiała.

Projekt jest prowadzony w oparciu o modele z innych krajów europejskich i Australii, które z powodzeniem wprowadziły zawód eksperta przez doświadczenie (w skrócie EX-IN, z ang. Experianced Involvement).

cały tekst: http://psychologger.pl/2018/08/ekspert-przez-doswiadczenie-asystent-zdrowienia.html?fbclid=IwAR0pUAgkbEoYSqNBW9drOViCULSDzowWMDQQuvi3MJrxKhccbBSz9HtJTHw

Źródło: http://psychologger.pl/

Archiwum artykułów w mediach