W mediach

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I stopień referencyjny nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Swoją działalność rozpoczęło 1 kwietnia 137 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Można do tych placówek zgłaszać się bez skierowania.
Przedstawiamy link do mapy przygotowanej na podstawie ich listy, dzięki której można zobaczyć, jak geograficznie rozlokowane są nowe ośrodki. Zgodnie z planem wraz z kolejnymi konkursami, będą zapełniane białe plamy na niej.

https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1RXFDXydC4tRVD9IkHOQZ0jgCgJnNo54o&ll=52.00318287153831%2C18.144065837499966&z=6&fbclid=IwAR3pVe397V2OydsyO7WBm01fAHWblMXeNKZnS4egFxGF5EcgWyLCujz82_w

Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży mają sprawić, żeby opieka specjalistów była jak najbardziej przyjazna dla dzieci i młodzieży, dostępna, przystosowana do danego przypadku, włączająca w pomoc dziecku jego bliskich. Celem jest to, żeby problemy dzieci i młodzieży były w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania. Żeby dzieci i nastolatki zostali otoczeni jak najlepszą opieką psychologiczną i terapeutyczną, żeby nie doszło do zaostrzenia kryzysu. Psycholog i psychoterapeuta ma być dostępny w środowisku dziecka.

Nowy model wsparcia ma na celu stworzenie trzypoziomowego systemu opieki dla dzieci i młodzieży.
Pierwszy poziom – Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży, zatrudniające psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Drugi poziom to Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, w którym można skorzystać z porady psychiatry. Trzeci poziom to Ośrodek Wysokospecjalistycznej Całodobowej Opieki Psychiatrycznej (oddział psychiatryczny).

Powstałe właśnie Ośrodki Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży są podstawą planowanego modelu. Chodzi w nim m.in. o to, żeby uniknąć takiej sytuacji, że pierwszym kontaktem nieletniego z jakąkolwiek formą opieki jest przyjęcie na oddział psychiatryczny np. po podjętej próbie samobójczej. Szybkie wyłapanie problemu, co umożliwiają powstałe właśnie ośrodki, może sprawić, że zostanie on rozwiązany w zarodku.

Archiwum artykułów w mediach