Ministerstwo Zdrowia zapewnia, liczba centrów zdrowia psychicznego stale się zwiększa - w kwietniu 2022 r. do 40. już istniejących dołączyły kolejne 34. - Nowy model opieki cały czas będzie rozwijany przez najbliższych kilka lat - zapewnił Dariusz Poznański z Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.
tekst: Emilia Grzela
Dają nadzieję. Na wyzdrowienie, na powrót do społeczeństwa. Nie są lekarzami ani terapeutami, ale pomagają chorym. Asystenci zdrowienia sami przeszli przez kryzys psychiczny. I wyszli z tego. Dlatego jeśli oni mówią: „uda ci się”, są w tym wiarygodni – pisze Joanna Derda w grudniowym miesięczniku “Zwierciadło”.
W tekście wypowiadają się Anna Olearczuk, Elżbieta Jełowicka, Ivan Sitsko i prof. Jacek Wciórka.
Asystent zdrowienia to nowa rola w konstelacji ludzi, którzy udzielają pomocy osobom doświadczającym załamania zdrowia psychicznego. Pracują głównie w Centrach Zdrowia Psychicznego, Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego, kilka takich osób jest na oddziałach całodobowych Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Przeszli przez kryzys, pokonali go, odbyli szkolenie na asystenta zdrowienia po to, żeby wspierać osoby, które w kryzysie trwają i ich bliskich. Prowadzą grupy wsparcia, są blisko tych, którzy chorują samotnie. Mówią „wierzę w ciebie” i sięgają po ukrytych w swoich wnętrzach ludzi by znów zalśnili.
Źródło: Zwierciadło