W mediach

Psychiatrzy walczą o przetrwanie Centrów Zdrowia Psychicznego

Lekarze od lat alarmują o złej sytuacji polskiej psychiatrii. Tylko w ciągu ostatniego roku problemy psychiczne dotknęły co najmniej co 16 osobę lub rodzinę – blisko 1,8 mln osób. Coraz więcej pacjentów psychiatrycznych nie może znaleźć skutecznej pomocy. Dodatkowo pandemia spowolniła program rozwoju Centrów Zdrowia Psychicznego, które miały zreformować polską psychiatrię. Eksperci apelują, że właśnie teraz opieka nad ludźmi w kryzysie jest jeszcze bardziej potrzebna. Skierowali w tej spawie petycję do ministra zdrowia o wsparcie i kontynuację programu pilotażowego.

Trwa walka o przedłużenie pilotażu i utrzymanie reformy psychiatrii.

– Kryzysy psychiczne (problemy, zaburzenia, choroby) sprawdzają naszą odporność w konfrontacji ze znanymi i nowymi (jak COVID-19) zagrożeniami zdrowia. W ciągu życia doświadcza ich co najmniej co czwarty z nas, co czwarta rodzina. W ciągu ostatniego roku – co najmniej co 16. z nas, co 16. rodzina, czyli blisko 1,8 mln. osób. Niosą cierpienie, bezradność, często niezrozumienie i osamotnienie. W porę nierozwiązane łamią lub zabierają życie – czytamy w petycji skierowanej do ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego.

Cały tekst: https://m.trojmiasto.pl/zdrowie/Psychiatrzy-walcza-o-przetrwanie-Centrow-Zdrowia-Psychicznego-n149768.html?fbclid=IwAR1KTLLWbYNmDcpfW_ZCKTSI4RrzzGKTck-h6LIK9QtFC36_cP-rVESG5Ms

Źródło: trojmiasto.pl

Archiwum artykułów w mediach