W mediach

W Wielkopolsce powstaną centra zdrowia psychicznego

W Wielkopolsce powstaną Centra Zdrowia Psychicznego. Dzięki nim pomoc psychologów będzie dostępna dla każdego, całodobowo i bez skierowania.

Tekst: Nicole Młodziejewska

Dostępne całodobowo, dla każdego, bez skierowania, z wykwalifikowaną kadrą specjalistów i “w zasięgu ręki” – takie mają być Centra Zdrowia Psychicznego, które powstają w całej Polsce w ramach programu pilotażowego. Za ich rozmieszczenie na terenie Wielkopolski odpowiada Wielkopolski Urząd Marszałkowski. W rozmowie z “Głosem Wielkopolskim” Paulina Stochniałek, wicemarszałek województwa wielkopolskiego opowiada o tym, czym Centra Zdrowia Psychicznego będą różniły się od dotychczasowych placówek psychologicznych i psychoterapeutycznych w regionie oraz kto będzie mógł korzystać z ich pomocy.

Centra Zdrowia Psychicznego, to nie nowo powstałe placówki. Na czym więc polega ich rola?

Z istniejącej bazy zostaną wyznaczone Centra Zdrowia Psychicznego: będą to placówki, które już istnieją, ale obecnie będą mogły istnieć na nowych zasadach. Przede wszystkim chodzi nam o wyeliminowanie konkurencji, a tym samym nauczenie współpracy środowiskowej. W tej chwili mamy sytuację, w której powstają pojedyncze placówki wywodzące się z różnych środowisk, w zasadzie ze sobą konkurujące. Natomiast Centra Zdrowia Psychicznego mają za zadanie wskazywać głównodowodzącą placówkę na dany region, która będzie współdziałała ze wszystkimi innymi na zasadzie podwykonawstwa. Mamy współpracę – z korzyścią dla pacjenta, a nie rywalizację.

Cała rozmowa: https://plus.gloswielkopolski.pl/w-wielkopolsce-powstana-centra-zdrowia-psychicznego-dzieki-nim-pomoc-psychologow-bedzie-dostepna-dla-kazdego-calodobowo-i-bez/ar/c14-15311573?fbclid=IwAR1xkIl6LHCDB5hYbaJB_cQT0JkM6c6HFDm8ie2VBc_yuuuOESnA4VRamkw

Źródło: plus.gloswielkopolski.pl

Archiwum artykułów w mediach