W mediach

Za trzy lata będziemy mogli ogłosić zmianę systemową w całym kraju

Jeśli sprawdzą się wszystkie założenia pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, za trzy lata będziemy mogli ogłosić zmianę systemową w całym kraju i wprowadzenie powszechnego modelu środowiskowego – powiedział w środę (11 lipca) b. minister Zdrowia Marek Balicki na konferencji poświęconej powstającym centrom zdrowia psychicznego (CZP).

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Zdrowia

Obecnie powstaje w Polsce 29 CZP, które mają służyć transformacji leczenia psychiatrycznego. Jest ono oparte głównie na izolacji w szpitalach, a ma ewoluować w kierunku leczenia blisko domu – o ile to możliwe, w trybie ambulatoryjnym. Centra powstają na Podkarpaciu, w Koszalinie, Tarnowie, Łodzi, Warszawie, Krakowie i innych miastach.

– 1 lipca br. zaczął się formalny, systemowy proces zmian w opiece psychiatrycznej – właśnie w kierunku modelu środowiskowego. Przyjęliśmy program pn. „Pilotażowe Wdrożenie Centrów Zdrowia Psychicznego”, w którym w pierwszym etapie uczestniczyć będzie 29 jednostek. Obejmą swoim zasięgiem ok. 10 proc. dorosłej populacji w Polsce – przypomniał na konferencji w Warszawie Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ.

Dodał, że celem programu jest przetestowanie nie jego założeń merytorycznych, czyli sprawdzenia, czy psychiatria środowiskowa jest lepsza i bardziej adekwatna do potrzeb pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, ale tego, czy pewne rozwiązania organizacyjne i finansowe będą stymulowały poprawę jakości i efektywności tej opieki.

Cały artykuł: https://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Balicki-za-trzy-lata-chcemy-oglosic-zmiane-systemowa-w-psychiatrii,185700,14.html?fbclid=IwAR3g52gpcKuYcSGHZRXVzCCcKpIM9nB6ZXiBe17lXQTG3atmqNd0bZJURnE

 

Źródło: rynekzdrowia.pl

Archiwum artykułów w mediach