Aktualności

Zdrowie psychiczne – stare potrzeby, nowe możliwości – konferencja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego z udziałem ekspertów

07.09.2020

„Zdrowie psychiczne – stare potrzeby, nowe możliwości” – pod takim tytułem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zorganizowano konferencję z udziałem ekspertów. Jej uczestnicy rozmawiali, m.in., o wyzwaniach, planach i perspektywach tej gałęzi medycyny. Celem konferencji jest propagowanie idei Centrów Zdrowia Psychicznego oraz szerzenie wiedzy na temat założeń modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej.

Konferencja poświęcona tematyce szeroko rozumianego zdrowia psychicznego odbyła się w poniedziałek, 7 września. Spotkanie z udziałem wielu zaproszonych prelegentów poprzedził briefing prasowy zapowiadający to wydarzenie. Udział w nim wzięli: wicemarszałek województwa Piotr Adamczyk, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii dr Marek Balicki, przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy ministerstwie zdrowia prof. Jacek Wciórka, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łodzi Anna Śremska. Wśród zaproszonych gości byli także prof. dr hab. Józefina Hrynkiewicz – przewodnicząca Podkomisji stałej ds. zdrowia psychicznego Sejmu VIII kadencji, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk oraz przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska.

Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii, nawiązując do tytułu konferencji, naszkicował wyzwania i możliwości rozwoju, jakie stoją przed ochroną zdrowia psychicznego.

– W 2018 rozpoczął się pilotaż Centrum Zdrowia Psychicznego. Na terenie województwa łódzkiego mamy trzy takie centra, dwa w Łodzi oraz ostatnio uruchomiane w Bełchatowie – wyliczał Marek Balicki. – CZP to nowa struktura, nowa forma organizacji opieki psychiatrycznej, która polega na tym, że centrum zapewnia pomoc mieszkańcom określonego obszaru. I każdy mieszkaniec tego obszaru może się tam zgłosić, kiedy będzie miał problem lub będzie chciał pomóc komuś, kto ma problem.

Jak dodał Marek Balicki, punkty zgłoszeniowe, które działają w każdym z trzech centrów na terenie województwa łódzkiego, przyjmują pacjentów albo osoby im bliskie od godziny 8.00 do 18.00 we wszystkie dni robocze, bez żadnego skierowania lub wcześniejszego umawiania się.

– To jest rewolucja, zniesienie barier w dostępie do pomocy psychiatrycznej. I to działa. W 30 centrach, które mamy już w Polsce, ten mechanizm dobrze się sprawdza. Będziemy się też zastanawiać, jak działaniem Centrum Zdrowia Psychicznego objąć całe województwo łódzkie. Porozmawiamy też o innych punktach reformy, która zaczęła się w 2018 roku po wielu latach oczekiwania. CZP to jej fragment. Mamy jeszcze w planie dwa poziomy, które powinny znaleźć swoje regulacje ustawowe, czyli odrębny sposób finansowania klinik i pośredni poziom, który będzie polegał na wyspecjalizowanej opiece psychiatrycznej dla tych problemów, dla których centrum jest  zbyt małym ośrodkiem i które wymagają wyspecjalizowanych zespołów ludzkich i przygotowania specjalistycznych programów.

O tym, że zaburzenia psychiczne dotykają dużej części naszego społeczeństwa mówił profesor Jacek Wciórka.

– W Polsce mniej więcej co czwarta osoba doświadcza w ciągu swojego życia problemów związanych z kryzysami i zaburzeniami psychicznymi. Dodać do tego należy, że często kryzys psychiczny, czy psychotyczny ciąży również na najbliższym otoczeniu. Liczba osób mających do czynienia z problemami zdrowia psychicznego bądź związanymi z konsekwencjami takich zaburzeń sięga połowy populacji – mówił profesor Wciórka.  – Jak na rozmiary problemu, zainteresowanie tym tematem nie jest za wielkie. Problemy zdrowia psychicznego często są spychane na margines dyskusji publicznej.  W ostatnich latach po raz pierwszy od wielu dziesiątków lat problem ten stał się widzialny dla decydentów publicznych i stał się elementem polityki zdrowotnej. Nie stał się jednak elementem szerokiego zainteresowania opinii publicznej i właściwie o to należałoby zabiegać.

Więcej: https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/eksperci-rozmawiali-o-zdrowiu-psychicznym?fbclid=IwAR3TbFO0ynuae_okbnInlUmfabujSWUc1fxlh-DvCV4Cjj3XQm4HWNDpSCo

Źrodło: www.lodzkie.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.