Aktualności

MZ: planujemy przekuć pilotaż CZP na rozwiązanie systemowe

12.05.2022

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, liczba centrów zdrowia psychicznego stale się zwiększa – w kwietniu 2022 r. do 40. już istniejących dołączyły kolejne 34. – Nowy model opieki cały czas będzie rozwijany przez najbliższych kilka lat – zapewnił Dariusz Poznański z Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

12 maja w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw zdrowia psychicznego, którego tematem był postęp w realizacji pilotażu centrów zdrowia psychicznego (CZP). Pilotaż, który miał być próbą odejścia od lecznictwa azylowego w kierunku opieki środowiskowej w psychiatrii osób dorosłych, wystartował 1 lipca 2018 r.

4,5 mln Polaków pod opieką CZP
Pilotaż jako forma upowszechnienia opieki opartej na modelu psychiatrii środowiskowej to element realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

– W jego ramach wprowadzono na terenie całego kraju konkretne rozwiązania organizacyjne i finansowe. Nowy model opieki cały czas będzie rozwijany przez najbliższych kilka lat. (…) W ramach pilotażu testujemy aspekty organizacyjne, finansowe i jakościowe działania centrów zdrowia psychicznego, które stanowią podstawę funkcjonowania nowego modelu. Przewidujemy kontynuację pilotażu co najmniej do 31 grudnia 2022 roku. W tej chwili działa już 40 centrów zdrowia psychicznego, które obejmują opieką 4,5 miliona osób dorosłych z terenu całej Polski – poinformował Dariusz Poznański, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

Zgodnie z założeniami pilotażu jedno CZP powinno przypadać na populację 50-150 tysięcy mieszkańców (choć dopuszczona została górna granica rzędu nawet 200 tysięcy mieszkańców) i oferować pacjentom szeroką paletę świadczeń zdrowotnych. Jak zauważył Dariusz Poznański, dostęp do opieki psychiatrycznej jest z różnych powodów w skali kraju bardzo zróżnicowany. W części regionów dopuszczono więc możliwość bardziej elastycznej oferty terapeutycznej.

– Dopuściliśmy możliwość funkcjonowania tzw. CZP typu B, które różnią się w zasadzie tylko kwestią zabezpieczenia opieki stacjonarnej w innym podmiocie. Przyjęliśmy taki model, w którym premiowane jest organizowanie centrów przy szpitalach wielospecjalistycznych, gdzie powinien być zlokalizowany oddział psychiatryczny. Nie ma dziś uzasadnienia dla rozbudowywania opieki stacjonarnej, chcemy już istniejące struktury wykorzystać dla jak najsprawniejszego rozwoju centrów. Każde CZP ma ściśle określony obszar działania – np. dzielnicę lub powiat czy kilka gmin – dodał Poznański.

Poziom finansowania CZP zależy od liczebności populacji objętej opieką. To CZP jest na danym terenie odpowiedzialne za zapewnienie opieki – jeśli w tym samym regionie poza CZP działają też inne poradnie zdrowia psychicznego, wówczas współpracują one z centrum jako podwykonawcy.

Docelowo 250-300 centrów zdrowia psychicznego
– Obowiązkiem każdego z centrów jest utworzenie przynajmniej jednego lub dwóch punktów zgłoszeniowo-koordynacyjnych. To nowe w systemie rozwiązanie. Rolą punktu są działania informacyjne, przeprowadzenie wstępnej oceny potrzeb osób zgłaszających się do punktu, udzielenie wsparcia i ustalenie wstępnego planu terapeutycznego. W przypadkach pilnych potrzeb to pracownicy punktu ustalają termin i wskazują miejsce przyjęcia pacjenta. Wprowadzono tutaj wymóg udzielenia pomocy nie później niż 72 godziny od zgłoszenia – tłumaczył Dariusz Poznański.

Zapewnił przy tym, że liczba CZP stale się zwiększa – w kwietniu do 40. już istniejących dołączyły 34 kolejne.

cały tekst: https://pulsmedycyny.pl/mz-planujemy-przekuc-pilotaz-czp-na-rozwiazanie-systemowe-1150161?fbclid=IwAR0Gvvos_VPHB9wN8A26UdGA3Ij7HPZluS5mn0vX5X0jXuO58GU1GRJ8_yc

Źródło: Puls Medycyny

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.