Jako osoby żywo, od dziesięcioleci zaangażowane w działania na rzecz systemowej przebudowy psychiatrycznej opieki zdrowotnej i poprawę szans życiowych osób dotkniętych kryzysem zdrowia psychicznego wiemy, jak wielką pomocą w tych wysiłkach byłyby światłe działania środowisk kulturotwórczych i opiniotwórczych w przywracaniu chorującym psychicznie należnego im miejsca w naszym wspólnym świecie, przywracaniu ich cierpieniu godności oraz otwieraniu niedostępnych lub zamkniętych ścieżek pomocy.
Dlatego z wielkim zdziwieniem przyjmujemy świadectwa sprzeniewierzania się takiej kulturotwórczej, opiniotwórczej misji w postaci wypowiedzi publikowanych pod hasłem „nie świruj, idź na wybory” . Ich pojawienie się w przestrzeni publicznej dowodzi nie tylko ignorancji w zakresie realiów doświadczania zaburzeń zdrowia psychicznego, ale przede wszystkim niesie chorym poniżający, piętnujący i pogardliwy przekaz aksjologiczny. Kwestionuje ich człowieczeństwo. Sprawia ból. Utrwala krzywdzące stereotypy. Próbuje przywracać praktykę piętnowania i wykluczania.
Prosimy i apelujemy o refleksję i zaniechanie takich działań.
Żaden cel nie usprawiedliwia szyderstw z człowieka cierpiącego, czasowo słabnącego w zmaganiach życiowych, oczekującego pomocy.
Pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii
Przewodniczący Rady Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia
