Aktualności

Asystenci zdrowienia – nadzieja i wsparcie w reformowanej psychiatrii, konferencja prasowa

10.09.2020

Dzisiaj odbyło się śniadanie prasowe „Asystenci zdrowienia – nadzieja i wsparcie w reformowanej psychiatrii”

Asystent zdrowienia to osoba, która doświadczyła kryzysu zdrowia psychicznego i skończyła odpowiedni kurs, by wspierać osoby trwające w kryzysie i ich bliskich. Asystenci zdrowienia pomagają pacjentom na oddziałach całodobowych, pracują w Centrach Zdrowia Psychicznego, które powstają w Polsce w ramach transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolowaniu w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego: blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię bliskich, jak najbardziej dostosowanego do danego przypadku, podążającego za dynamiką kryzysu, skoncentrowanego na wspieraniu w procesie zdrowienia.
Asystenci zdrowienia są dla pacjentów inspiracją, wzorem tego, że można wracać do zdrowia po kryzysie.

Na konferencji o roli asystentów zdrowienia opowiadali:

Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych Warszawa-Bielany i w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie. Należy do Stowarzyszenie Asystentów Zdrowienia, jest edukatorką Fundacji eFkropka. Mówiła jak w zdrowieniu ważna jest rozmowa z pacjentem, bycie przy nim, towarzyszenie mu i wspomaganie też jego rodziny.

Ivan Sitsko, asystent zdrowienia na oddziale całodobowym F7 Instytutu Psychiatrii i Neurologii dla ludzi doświadczających choroby afektywnej dwubiegunowej. Należy do Stowarzyszenia Asystentów Zdrowienia. Opowiadał m.in. o ceremoniach parzenia herbaty, które co czwartek organizuje dla pacjentów. Herbata, rozmowa o jej smaku jest pretekstem do spotkania się, do celebrowania trwającej właśnie chwili, bycia razem, wspólnej rozmowy. Ivan Sitsko prowadzi też bajkoterapię, gna której rozmowa toczy się wokół przeczytanej opowieści, towarzyszy pacjentom na zajęciach w sali gimnastycznej, chodzi z nimi na spacery. Pracuje na oddziale, na którym kiedyś był leczony.

dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, lekarz psychiatra, ordynator oddziału zapobiegania nawrotom w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, osoba z doświadczeniem współpracy z asystentami zdrowienia.

Anna Bielańska, psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor. Osoba zajmująca się szkoleniem na asystenta zdrowienia prowadzonym przez Stowarzyszenie Otwórzcie Drzwi i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.

Prof. Jacek Wciórka, przewodniczący Rady do spraw Zdrowia Psychicznego przy Ministerstwie Zdrowia, wieloletni pracownik Instytutu Psychiatrii i Neurologii, jeden z inicjatorów rozwijania w Polsce leczenia środowiskowego

Gości przywitał dr Marek Balicki, pełnomocnik Ministra Zdrowia do spraw reformy psychiatrii, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Organizatorem spotkania było Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Dziękujemy wszystkim asystentom zdrowienia, którzy przyszli na konferencję, żeby móc odpowiadać na pytania dziennikarzy. Wywiadu były nagrywane w kawiarni obok sali konferencyjnej, gdzie ze względu na pandemię mogła wejść ograniczona liczba osób.

Przedstawicielami asystentów byli Monika Federowicz, Dagmara Dulęba-Poluszyńska, Elżbieta Jełowicka, Robert Michałkiewicz, Joanna Rogalska.

Dziękujemy też za uczestniczenie w konferencji panu Grzegorzowi Sajowi z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

Za pomoc w zorganizowaniu spotkania dziękujemy Polskiej Agencji Prasowej

Dane do kontaktu:

Katarzyna Szczerbowska Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, kkisielinska@ipin.edu.pl

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.