Aktualności

Centra Zdrowia Psychicznego – profesjonalnie, skutecznie, na czas… – VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej

14.10.2019

15 listopada 2019 roku w godz. 9.00 – 17.00 w Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej 2 odbędzie się VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej pod hasłem „Centra Zdrowia Psychicznego – profesjonalnie, skutecznie, na czas…”. Organizatorem wydarzenia są Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie oraz Fundacja na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi NOWE ŻYCIE. Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Biura ds. Pilotażu, przedstawiciele ośrodków gdzie wprowadzono program pilotażowy oraz instytucji współpracujących z CZP w ramach bieżącej współpracy mających na celu pomoc mieszkańcom Koszalina. Nie zabraknie mediów lokalnych i regionalnych oraz lokalnych władz samorządowych.

Ideą przewodnią Forum jest podsumowanie rocznego funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce – powołanych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu pilotażowego. Uczestnicy Forum ocenią jakie  korzyści Program przyniósł Pacjentom, co było trudnością  w realizacji założonych  celów, co należy poprawić, aby Centra spełniały oczekiwania beneficjentów, ich rodzin a także pracujących w nich specjalistów. Nie zabraknie dyskusji o potrzebie ewentualnych modyfikacji w aspekcie wdrażania testowanych zmian do rozwiązań systemowych.

Wystąpienia na Forum podzielone są na cztery bloki tematyczne:

Blok I     CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W OCZACH BENEFICJENTÓW

– wypowiedzi Pacjentów, ich rodzin oraz sieci oparcia dotyczące odczuwalnych zmian

w pomocy psychiatryczno-psychologicznej po wprowadzeniu systemu opieki środowiskowej.

Blok II   CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W POLSCE – UJĘCIE SYSTEMOWE

– wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa – twórców reformy oraz przedstawicieli instytucji ściśle współpracujących w funkcjonowaniu CZP:

dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka, Anna Parnowska, dr Justyna Pełka

 

Blok III CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W REGIONACH

– prezentacja doświadczeń pozostałych ośrodków, które prowadzą Centra Zdrowia Psychicznego:

dr Blanka Skrzypkowska – Brancewicz, dr Piotr Kononiuk, dr Agata Dimter, dr n. med. Artur Kochański

 

Blok IV  CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO w KOSZALINIE

– refleksje pracowników koszalińskiego CZP: Anna Granda, Elżbieta Troszczyńska, Jakub Wacławek, Joanna Rogalska, Ryszard Piskorek, Magdalena Szłyk

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie oraz Fundacja na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi NOWE ŻYCIE zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w Forum.

Źródło: Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie oraz Fundacja na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi NOWE ŻYCIE

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.