Aktualności

Centra Zdrowia Psychicznego – profesjonalnie, skutecznie, na czas… – VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej

14.10.2019

15 listopada 2019 roku w godz. 9.00 – 17.00 w Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej 2 odbędzie się VIII Zachodniopomorskie Forum Psychiatrii Środowiskowej pod hasłem „Centra Zdrowia Psychicznego – profesjonalnie, skutecznie, na czas…”. Organizatorem wydarzenia są Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie oraz Fundacja na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi NOWE ŻYCIE. Gośćmi wydarzenia będą przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Biura ds. Pilotażu, przedstawiciele ośrodków gdzie wprowadzono program pilotażowy oraz instytucji współpracujących z CZP w ramach bieżącej współpracy mających na celu pomoc mieszkańcom Koszalina. Nie zabraknie mediów lokalnych i regionalnych oraz lokalnych władz samorządowych.

Ideą przewodnią Forum jest podsumowanie rocznego funkcjonowania Centrów Zdrowia Psychicznego w Polsce – powołanych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach programu pilotażowego. Uczestnicy Forum ocenią jakie  korzyści Program przyniósł Pacjentom, co było trudnością  w realizacji założonych  celów, co należy poprawić, aby Centra spełniały oczekiwania beneficjentów, ich rodzin a także pracujących w nich specjalistów. Nie zabraknie dyskusji o potrzebie ewentualnych modyfikacji w aspekcie wdrażania testowanych zmian do rozwiązań systemowych.

Wystąpienia na Forum podzielone są na cztery bloki tematyczne:

Blok I     CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO W OCZACH BENEFICJENTÓW

– wypowiedzi Pacjentów, ich rodzin oraz sieci oparcia dotyczące odczuwalnych zmian

w pomocy psychiatryczno-psychologicznej po wprowadzeniu systemu opieki środowiskowej.

Blok II   CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W POLSCE – UJĘCIE SYSTEMOWE

– wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa – twórców reformy oraz przedstawicieli instytucji ściśle współpracujących w funkcjonowaniu CZP:

dr Marek Balicki, prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka, Anna Parnowska, dr Justyna Pełka

 

Blok III CENTRA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W REGIONACH

– prezentacja doświadczeń pozostałych ośrodków, które prowadzą Centra Zdrowia Psychicznego:

dr Blanka Skrzypkowska – Brancewicz, dr Piotr Kononiuk, dr Agata Dimter, dr n. med. Artur Kochański

 

Blok IV  CENTRUM ZDROWIA PSYCHICZNEGO w KOSZALINIE

– refleksje pracowników koszalińskiego CZP: Anna Granda, Elżbieta Troszczyńska, Jakub Wacławek, Joanna Rogalska, Ryszard Piskorek, Magdalena Szłyk

Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie oraz Fundacja na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi NOWE ŻYCIE zapraszają wszystkich zainteresowanych do uczestniczenia w Forum.

Źródło: Środkowopomorskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Koszalinie oraz Fundacja na Rzecz Osób z Zaburzeniami Psychicznymi NOWE ŻYCIE

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.