Aktualności

Centrum Zdrowia Psychicznego będzie w każdym powiecie

28.10.2021

Centra Zdrowia Psychicznego pomagają w zdrowieniu i utrzymaniu zdrowia pacjenta, ale także wspierają rodziny osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Tworzenie Centrów jest podstawą Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od 2018 roku. w ramach pilotażu programu powstały w Polsce 33 takie miejsca. Program potrwa do końca 2022 roku. Szacuje się, że w tym czasie w Polsce powstanie ponad 300 Centrów Zdrowia Psychicznego.

Dorota Olczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Psychicznego Ministerstwa Zdrowia i przewodnicząca zespołu do spraw kontynuacji reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego tłumaczy, że Centra Zdrowia Psychicznego, czyli opieka środowiskowa jest opieką podstawową w zakresie opieki psychiatrycznej.

Centra Zdrowia Psychicznego nie tylko w dużych miastach

– Centra Zdrowia Psychicznego dają kompleksowość i ciągłość leczenia. Od 2018 r. w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstały w Polsce 33 takie miejsca. Na szczęście, reforma teraz przyśpiesza i planujemy z etapu pilotażu przejść do etapu systemowego wdrążenia – mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierowniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). – Docelowo tych Centrów w Polsce ma być ponad 300. Ponieważ planuje się, że takie Centrum ma powstać w każdym powiecie – mówi Dorota Olczyk. – W listopadzie ma ruszyć kolejne sześć. Być może zostaną włączane do pilotażu, jednak wolelibyśmy, aby nowe Centra ruszały już w perspektywie systemowej – zaznaczyła.

 

Cały tekst: https://www.ann-zdrowie.pl/baza-newsow/centra-zdrowia-psychicznego/?fbclid=IwAR2g76_gh6kUwhA9qE2wnRXhDqqWwoMVst77czuzvjG0xNkid1KIl6WYajU

Źródło: zdrowie.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.