Aktualności

Centrum Zdrowia Psychicznego będzie w każdym powiecie

28.10.2021

Centra Zdrowia Psychicznego pomagają w zdrowieniu i utrzymaniu zdrowia pacjenta, ale także wspierają rodziny osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Tworzenie Centrów jest podstawą Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od 2018 roku. w ramach pilotażu programu powstały w Polsce 33 takie miejsca. Program potrwa do końca 2022 roku. Szacuje się, że w tym czasie w Polsce powstanie ponad 300 Centrów Zdrowia Psychicznego.

Dorota Olczyk, zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Psychicznego Ministerstwa Zdrowia i przewodnicząca zespołu do spraw kontynuacji reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego tłumaczy, że Centra Zdrowia Psychicznego, czyli opieka środowiskowa jest opieką podstawową w zakresie opieki psychiatrycznej.

Centra Zdrowia Psychicznego nie tylko w dużych miastach

– Centra Zdrowia Psychicznego dają kompleksowość i ciągłość leczenia. Od 2018 r. w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego powstały w Polsce 33 takie miejsca. Na szczęście, reforma teraz przyśpiesza i planujemy z etapu pilotażu przejść do etapu systemowego wdrążenia – mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierowniczka Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP). – Docelowo tych Centrów w Polsce ma być ponad 300. Ponieważ planuje się, że takie Centrum ma powstać w każdym powiecie – mówi Dorota Olczyk. – W listopadzie ma ruszyć kolejne sześć. Być może zostaną włączane do pilotażu, jednak wolelibyśmy, aby nowe Centra ruszały już w perspektywie systemowej – zaznaczyła.

 

Cały tekst: https://www.ann-zdrowie.pl/baza-newsow/centra-zdrowia-psychicznego/?fbclid=IwAR2g76_gh6kUwhA9qE2wnRXhDqqWwoMVst77czuzvjG0xNkid1KIl6WYajU

Źródło: zdrowie.pl

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.