Aktualności

Co to jest szpital psychiatryczny?

02.04.2019

Fundacja OSF-P serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej poświęconej szpitalnictwu psychiatrycznemu VIII Otwarte Seminarium Filozoficzno-Psychiatrycznych pt. SZPITAL, która odbędzie się w dniach 11-12 maja w sali konferencyjnej 316 Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55/66).

Dzięki konferencji chcemy lepiej zrozumieć, czym jest szpital psychiatryczny. Do tego celu inicjujemy interdyscyplinarną dyskusję obejmującą takie dziedziny, jak: filozofia psychiatrii, etyka i antropologia medyczna, filozofia nauki, teoria społeczna i filozofia kultury.

Do tematów szczegółowych należy m.in. status wiedzy eksperckiej i aksjologiczne uwarunkowania decyzji i diagnozy, filozofia i architektura kliniki, mity i kulturowe wyobrażenia narosłe wokół instytucji szpitala psychiatrycznego, mądrość i sztuka leczenia, kodeksy i wartości w obszarze zdrowia psychicznego. Chcemy rozmawiać także o konkretnych budynkach szpitalnych – współczesnych i historycznych. Chcemy w końcu przypomnieć „filozofię kliniki” zawarte w pismach Antoniego Kępińskiego, Kazimierza Dąbrowskiego i Kazimierza Jankowskiego.

Podjęty zostanie także temat trwającej aktualnie reformy polskiego systemu ochrony zdrowia psychicznego, polegającej m.in. na zmianie statutu i sposobu organizacji szpitali oraz roli osób chorujących psychicznie w tym systemie.

Do zgłaszania referatów zapraszamy pracowników służby zdrowia, psychiatrów, psychologów, pielęgniarki, humanistów, filozofów, etyków oraz pacjentów, a także wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem i przemyśleniami na temat historycznego i współczesnego, polskiego i światowego szpitalnictwa psychiatrycznego oraz związków nauk humanistycznych z kwestiami zdrowia i niezdrowia psychicznego.

Na zgłoszenia 20-minutowych wystąpień czekamy do 7 kwietnia.

Więcej na stronie https://osfp.org.pl/szpital/.

Zapraszamy także do śledzenia facebookowej strony wydarzenia: https://bit.ly/2TQGQk1

Wstęp wolny

Życzenia Wielkanocne

05.04.2023
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu szczęścia, wielu radosnych chwil i pięknych więzi z ludźmi. Dziękujemy za to, że razem tworzymy wspólnotę wspierających się ludzi. 

Wystawa pod nazwą „Nie jesteś sam” na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

17.02.2023
Wystawa pod nazwą "Nie jesteś sam" na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego 2023 r., na której będą prezentowane prace pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe z Dziennych Oddziałów Psychiatrycznych (oddziały Centrum z Myślenic oraz ze Skawiny).

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

13.01.2023
Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030. Projekt kładzie nacisk m.in. na wprowadzenie modelu opieki środowiskowej.

Nowa Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii

10.01.2023
Dr n. med. Anna Depukat, dotychczasowy kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego objęła stanowisko dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

05.01.2023
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Szanowni Państwo, życzymy pięknych, radosnych Świąt. Niech odradza się wszystko, co dobre, świetliste. Zdrowia. Wiele jest dróg do drugiego człowieka. Znajdujmy te drogi i trzymajmy się ich. Oddzielnie jesteśmy kroplami, razem jesteśmy oceanem. Razem możemy więcej. Szczęścia we wszystkich aspektach życia.

23.12.2022

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy

23.12.2022
Opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.