Aktualności

Do psychiatry bez skierowań i kolejek – tekst o centrach zdrowia psychicznego

05.07.2021

Autorki: Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Fragment: Działające od trzech lat Centra Zdrowia Psychicznego zdały egzamin. W czasie pandemii uratowały psychiatrię przed większą zapaścią. Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) ruszył w połowie 2018 r. Jego celem było przeniesienie opieki nad pacjentem ze szpitali bliżej domu. Jak się okazało, to narzędzie nieocenione w czasie pandemii. Od stycznia do kwietnia tego roku CZP udzieliły już ponad 308 tys. świadczeń. Dla porównania w tym samym czasie roku ubiegłego – 255 tys., czyli niemal tyle samo, co w przedpandemicznym 2019 r. Równocześnie maleje liczba świadczeń udzielonych w szpitalach psychiatrycznych. W 2019 r. było ich 199 tys., rok później 174 tys., a w tym roku 158 tys. – wynika z danych NFZ, opracowanych na prośbę DGP. Widać w nich również wzrost świadczeń udzielonych w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku było to niemal 3,5 mln, o 400 tys. więcej niż przed rokiem i ponad 200 tys. więcej niż w 2019 r. W sumie w tym roku udzielono już ponad 3,95 mln świadczeń z zakresu psychiatrii, co oznacza nie tylko wzrost względem roku 2020 r. o ponad 400 tys., lecz także względem 2019 r. – o ponad 200 tys. To w dużej mierze za sprawą CZP, mówią eksperci.

– Centra sprawiły, że dostęp do leczenia stał się łatwiejszy, napływają nowi pacjenci, którzy mogą otrzymać kompleksową pomoc w jednym miejscu – tłumaczy Renata Mirowska-Masternak, psychiatra Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu. Jej słowa potwierdza dr Marek Balicki, kierownik Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – W pierwszych miesiącach pandemii spadek hospitalizacji był na poziomie prawie 17 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W CZP ubytek był minimalny i szybko został odrobiony. W tym roku mamy już wzrost świadczeń w CZP o 20 proc. w stosunku do 2019 r. i… spadek o 5 proc. hospitalizacji – wylicza. Zdaniem dr Balickiego to dowód na to, że system rozliczeń „ryczałt na populację” w specjalistyce jest z punktu widzenia pacjenta najlepszy. Również dlatego, że mniej osób trafia do szpitali, co oznacza, że pomoc nie dociera do nich na ostatnią chwilę.

Całość dostępna pod linkiem: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8203047,psychiatra-skierowanie-centra-zdrowia-psychicznego.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.