Aktualności

Do psychiatry bez skierowań i kolejek – tekst o centrach zdrowia psychicznego

05.07.2021

Autorki: Paulina Nowosielska, Patrycja Otto

Fragment: Działające od trzech lat Centra Zdrowia Psychicznego zdały egzamin. W czasie pandemii uratowały psychiatrię przed większą zapaścią. Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego (CZP) ruszył w połowie 2018 r. Jego celem było przeniesienie opieki nad pacjentem ze szpitali bliżej domu. Jak się okazało, to narzędzie nieocenione w czasie pandemii. Od stycznia do kwietnia tego roku CZP udzieliły już ponad 308 tys. świadczeń. Dla porównania w tym samym czasie roku ubiegłego – 255 tys., czyli niemal tyle samo, co w przedpandemicznym 2019 r. Równocześnie maleje liczba świadczeń udzielonych w szpitalach psychiatrycznych. W 2019 r. było ich 199 tys., rok później 174 tys., a w tym roku 158 tys. – wynika z danych NFZ, opracowanych na prośbę DGP. Widać w nich również wzrost świadczeń udzielonych w ramach Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku było to niemal 3,5 mln, o 400 tys. więcej niż przed rokiem i ponad 200 tys. więcej niż w 2019 r. W sumie w tym roku udzielono już ponad 3,95 mln świadczeń z zakresu psychiatrii, co oznacza nie tylko wzrost względem roku 2020 r. o ponad 400 tys., lecz także względem 2019 r. – o ponad 200 tys. To w dużej mierze za sprawą CZP, mówią eksperci.

– Centra sprawiły, że dostęp do leczenia stał się łatwiejszy, napływają nowi pacjenci, którzy mogą otrzymać kompleksową pomoc w jednym miejscu – tłumaczy Renata Mirowska-Masternak, psychiatra Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu. Jej słowa potwierdza dr Marek Balicki, kierownik Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. – W pierwszych miesiącach pandemii spadek hospitalizacji był na poziomie prawie 17 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W CZP ubytek był minimalny i szybko został odrobiony. W tym roku mamy już wzrost świadczeń w CZP o 20 proc. w stosunku do 2019 r. i… spadek o 5 proc. hospitalizacji – wylicza. Zdaniem dr Balickiego to dowód na to, że system rozliczeń „ryczałt na populację” w specjalistyce jest z punktu widzenia pacjenta najlepszy. Również dlatego, że mniej osób trafia do szpitali, co oznacza, że pomoc nie dociera do nich na ostatnią chwilę.

Całość dostępna pod linkiem: https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8203047,psychiatra-skierowanie-centra-zdrowia-psychicznego.html

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.