Aktualności

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem pod tytułem ,,Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response” – Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS) Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

Materiał został przygotowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO – World Health Organization) w temacie wsparcia psychicznego dla osób z Ukrainy.

,,MHPSS to ogólny termin używany w sytuacjach humanitarnych i kryzysowych w odniesieniu do interwencji w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznych, który obejmuje wszelkie wsparcie, które ludzie otrzymują w celu ochrony i promowania ich dobrego samopoczucia oraz zapobiegania i leczenia chorób psychicznych.” – to i więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://czp.org.pl/wp-content/uploads/2022/05/EssentialMHPSSpresentation.pptx

 

Źródło: World Health Organization

Nowy Narodowy Program Zdrowia Psychicznego ogłoszony. Przepisy wejdą w życie 30 listopada

17.11.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu. Zgodnie z przepisami wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 30 listopada.

Konferencja pn. ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań” odbędzie się 24 listopada 2023 r.

15.11.2023
Konferencja pn. ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań” organizowana przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Biurem ds. Pilotażu NPOZP Instytutu Psychiatrii i Neurologii in cooperation with WHO Poland CO odbędzie się 24 listopada 2023 r. Już dziś zapraszamy wszystkich do udziału w konferencji.

Lista organizacji obywatelskich działających na rzecz zdrowia psychicznego

23.10.2023
Biuro ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego nie weryfikuje działalności fundacji zamieszczonych w spisie. Materiał ma ułatwić Państwu kontakt z wybranymi organizacjami. Spis został przygotowany w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta, zespół Biura ds. pilotażu NPOZP uaktualnił część danych i rozszerzył listę. Jeśli wiedzą Państwo o organizacji, która nie znalazła się w spisie, bardzo prosimy o kontakt pod adresem naszego rzecznika prasowego kszczerbowska@ipin.edu.pl

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To właśnie po to, by jak najlepiej się o nie troszczyć powstają centra zdrowia psychicznego.

10.10.2023
Szybka pomoc w sytuacji kryzysu dotyczącego zdrowia psychicznego jest bardzo ważna. Znaczenie ma też sposób udzielania koniecznej pomocy i wsparcia. Dzięki nowej organizacji pracy w czp może on być jak najbardziej dostosowany do indywidualnych potrzeb.

24 listopada 2023 r. – odbędzie się Konferencja Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

10.10.2023
Informujemy, że 24 listopada 2023 r. Biuro ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego planuje zorganizowanie całodniowej konferencji. Prosimy o zarezerwowanie tego terminu.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

14.09.2023
Nowelizacja rozporządzenia przedłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do 31 grudnia 2024 r.

Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

11.09.2023
Zostało opublikowane Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 września 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura ds. Pilotażu NPOZP na Kongresie Rzeczników Zdrowia

30.08.2023
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego ma na celu przetestowanie jednego z elementów reformy ochrony zdrowia. Równolegle dla pacjentów wymagających przekierowywania do leczenia specjalistycznego będą ustalane dalsze ścieżki - mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.