Aktualności

Grupa rozwoju kreatywności – plastyczna, jedna z grup wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie

31.08.2020

Już w najbliższą sobotę, 5 września – początek o godz. 18,  Kamil Lorenc zrelacjonuje swoją wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim podczas ostatniego, 20 webinaru, na #PoGodnySzlak 2020. Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, przeszedł 500 km przez góry w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Webinaru będzie można posłuchać na żywo na profilach na Facebooku Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego. Godzina rozpoczęcia rozmowy zostanie podana w tych miejscach, jest jeszcze ustalana z panem Kamilem.
Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy w Radiu dla Ciebie: https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-wedrowka-glownym-szlakiem-beskidzkim-w-szczytnym-celu/?fbclid=IwAR11XPO32KFYb9JVQ8uipIZmEgmk89BQHnPTJpSVDDIA2zbrSyROPE5TlNw.

Do soboty 5 września możecie Państwo wesprzeć jeszcze zbiórkę zainicjowaną przez Kamila na rzecz realizacji celów statutowych naszej fundacji:
pomagam.pl/pogodnyszlak

Kamil Lorenc swoją wędrówką chciał przypomnieć o potrzebach osób chorujących psychicznie, ich prawach, wyrazić sprzeciw wobec stygmatyzacji tych ludzi. Żeby wesprzeć ideę transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania się psychiatrii środowiskowej – leczenia blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię otoczenie osoby doświadczającej kryzysu psychicznego, dostosowanego jak najbardziej do danej osoby, podążającego za dynamiką chorowania. Skupienia się na wspieraniu pacjenta w procesie zdrowienia. Leczenia, o ile to tylko możliwe, bez hospitalizacji odrywającej od życia a jeśli jest konieczna w trosce, by była jak najkrótsza i żeby pacjent po niej został otoczony opieką środowiskową, na przykład w Centrum Zdrowia Psychicznego, których mamy już w Polsce 30, uruchamianych w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Gdzie są, jakim obszarem się opiekują, jak działają można sprawdzić na ich stronie: czp.org.pl i na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

Partnerem akcji #PoGodnySzlak była Fundacja eFkropka. Codziennie w jej ramach na prowadzonych przez nią profilach na Facebooku, Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego, odbywały się rozmowy z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego i specjalistami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, m.in. o roli aktywności fizycznej w zdrowieniu, depresji poporodowej, roli asystenta zdrowienia czyli osoby, która przeszła przez kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu służy wsparciem pacjentom psychiatrycznym i ich bliskim w szpitalach, domach samopomocy, Centrach Zdrowia Psychicznego i Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego. Wszystkie rozmowy są dostępne na fundacyjnych profilach na Facebooku jak i na kanale na YouTube Fundacja eFkropka.

W ramach akcji Kamil Lorenc zbierał pieniądze na działania Fundacji eFkropka. Kiedy zdarzało mu się dostać zniżki w schroniskach, wszystkie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłacał na zbiórkę dla Fundacji eFkropka.

Fundacja eFkropka prowadzi szkolenia Razem Wbrew Stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego mówią jak on wygląda z perspektywy człowieka, którego dotyka, o tym, co pomaga wrócić do zdrowia, jak o nie dbać, w jaki sposób wspierać ludzi w kryzysie, gdzie, kiedy i jakiej szukać pomocy w przypadku załamania zdrowia psychicznego. Prowadzi także warsztaty dla osób z doświadczeniem kryzysu tak, by wspierać ich w procesie zdrowienia, pomóc walczyć z antystygmatyzacją. Fundacja planuje tłumaczyć i wydawać książki związane z tematem zdrowia psychicznego. Prowadzi grupę integracyjną i grupę wsparcia. Próbuje wspierać ludzi po kryzysie w powrocie do pracy. Więcej na temat Fundacji eFkropka można przeczytać na stronie ef.org.pl

Wesprzeć jej działania można wpłacając pieniądze na konto: 56 1750 1312 6886 6163 2377 9728

Patronami akcji #PoGodnySzlak byli Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

14.09.2023
Nowelizacja rozporządzenia przedłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do 31 grudnia 2024 r.

Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

11.09.2023
Zostało opublikowane Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 września 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura ds. Pilotażu NPOZP na Kongresie Rzeczników Zdrowia

30.08.2023
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego ma na celu przetestowanie jednego z elementów reformy ochrony zdrowia. Równolegle dla pacjentów wymagających przekierowywania do leczenia specjalistycznego będą ustalane dalsze ścieżki - mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

Projekt nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego trafił do zaopiniowania. Jest na to 14 dni.

03.08.2023
Opinie w sprawie przedmiotowego projektu mogą być przekazane w formie tabeli, stanowiącej załącznik do niniejszego komunikatu w terminie do 14 dni.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

17.07.2023 r.
W dniu 17 lipca 2023 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

06.07.2023
Powstanie łącznie 129 centrów zdrowia psychicznego. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Obwieszczenie Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 5 czerwca 2023 r.

05.06.2023
w sprawie Rekomendacji Nr 54/2023 z dnia 31 maja 2023 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.