Aktualności

Grupa rozwoju kreatywności – plastyczna, jedna z grup wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie

31.08.2020

Już w najbliższą sobotę, 5 września – początek o godz. 18,  Kamil Lorenc zrelacjonuje swoją wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim podczas ostatniego, 20 webinaru, na #PoGodnySzlak 2020. Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, przeszedł 500 km przez góry w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Webinaru będzie można posłuchać na żywo na profilach na Facebooku Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego. Godzina rozpoczęcia rozmowy zostanie podana w tych miejscach, jest jeszcze ustalana z panem Kamilem.
Zapraszamy też do wysłuchania rozmowy w Radiu dla Ciebie: https://www.rdc.pl/podcast/wieczor-rdc-wedrowka-glownym-szlakiem-beskidzkim-w-szczytnym-celu/?fbclid=IwAR11XPO32KFYb9JVQ8uipIZmEgmk89BQHnPTJpSVDDIA2zbrSyROPE5TlNw.

Do soboty 5 września możecie Państwo wesprzeć jeszcze zbiórkę zainicjowaną przez Kamila na rzecz realizacji celów statutowych naszej fundacji:
pomagam.pl/pogodnyszlak

Kamil Lorenc swoją wędrówką chciał przypomnieć o potrzebach osób chorujących psychicznie, ich prawach, wyrazić sprzeciw wobec stygmatyzacji tych ludzi. Żeby wesprzeć ideę transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania się psychiatrii środowiskowej – leczenia blisko domu, szybkiego, przyjaznego, włączającego w terapię otoczenie osoby doświadczającej kryzysu psychicznego, dostosowanego jak najbardziej do danej osoby, podążającego za dynamiką chorowania. Skupienia się na wspieraniu pacjenta w procesie zdrowienia. Leczenia, o ile to tylko możliwe, bez hospitalizacji odrywającej od życia a jeśli jest konieczna w trosce, by była jak najkrótsza i żeby pacjent po niej został otoczony opieką środowiskową, na przykład w Centrum Zdrowia Psychicznego, których mamy już w Polsce 30, uruchamianych w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Gdzie są, jakim obszarem się opiekują, jak działają można sprawdzić na ich stronie: czp.org.pl i na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego.

Partnerem akcji #PoGodnySzlak była Fundacja eFkropka. Codziennie w jej ramach na prowadzonych przez nią profilach na Facebooku, Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego, odbywały się rozmowy z osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego i specjalistami na tematy związane ze zdrowiem psychicznym, m.in. o roli aktywności fizycznej w zdrowieniu, depresji poporodowej, roli asystenta zdrowienia czyli osoby, która przeszła przez kryzys i po odpowiednim przeszkoleniu służy wsparciem pacjentom psychiatrycznym i ich bliskim w szpitalach, domach samopomocy, Centrach Zdrowia Psychicznego i Środowiskowych Centrach Zdrowia Psychicznego. Wszystkie rozmowy są dostępne na fundacyjnych profilach na Facebooku jak i na kanale na YouTube Fundacja eFkropka.

W ramach akcji Kamil Lorenc zbierał pieniądze na działania Fundacji eFkropka. Kiedy zdarzało mu się dostać zniżki w schroniskach, wszystkie zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłacał na zbiórkę dla Fundacji eFkropka.

Fundacja eFkropka prowadzi szkolenia Razem Wbrew Stereotypom, na których osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego mówią jak on wygląda z perspektywy człowieka, którego dotyka, o tym, co pomaga wrócić do zdrowia, jak o nie dbać, w jaki sposób wspierać ludzi w kryzysie, gdzie, kiedy i jakiej szukać pomocy w przypadku załamania zdrowia psychicznego. Prowadzi także warsztaty dla osób z doświadczeniem kryzysu tak, by wspierać ich w procesie zdrowienia, pomóc walczyć z antystygmatyzacją. Fundacja planuje tłumaczyć i wydawać książki związane z tematem zdrowia psychicznego. Prowadzi grupę integracyjną i grupę wsparcia. Próbuje wspierać ludzi po kryzysie w powrocie do pracy. Więcej na temat Fundacji eFkropka można przeczytać na stronie ef.org.pl

Wesprzeć jej działania można wpłacając pieniądze na konto: 56 1750 1312 6886 6163 2377 9728

Patronami akcji #PoGodnySzlak byli Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.