Aktualności

Grupy wsparcia Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Warszawa

21.09.2020

Aż pięć grup wsparcia prowadzi Centrum Zdrowia Psychicznego na Mokotowie w Warszawie. Są to:

GRUPA TERAPEUTYCZNA dla osób po kryzysie zdrowia psychicznego
Przeznaczona jest dla osób, które cierpią z powodu pogorszenia relacji społecznych w związku z przebytym kryzysem psychicznym albo z powodu nawracających zaburzeń psychicznych. Jest to półotwarta grupa, z elementami psychoedukacji, prowadzona przez dwóch terapeutów, do której uczestnicy zapraszani są po kwalifikacji.

GRUPA PRACY Z CIAŁEM
Dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, borykających się z objawami psychosomatycznymi, dolegliwościami somatycznymi o podłożu psychicznym, a także dla tych, którzy przez pracę z ciałem chcą poprawić swoje samopoczucie i funkcjonowanie.

GRUPA INTEGRACYJNO-AKTYWIZUJĄCA dla osób po kryzysie zdrowia psychicznego
Otwarta grupa przeznaczona dla osób chcących poprawić swoje funkcjonowanie społeczne i aktywność, zmniejszyć izolację, potrzebujących pomocy w nawiązywaniu nowych relacji, prowadzona przez eksperta przez doświadczenie (osobę po kryzysie psychicznym) we współpracy z profesjonalistą.

GRUPA WSPARCIA DLA RODZIN osób po kryzysie zdrowia psychicznego
Otwarta grupa z elementami psychoedukacji, prowadzona przez dwóch terapeutów, przeznaczona dla pełnoletnich członków rodzin osób po kryzysach psychicznych (rodziców, rodzeństwa, małżonków, dorosłych dzieci) pomagająca uporać się z brzemieniem związanym z chorobą w rodzinie.

GRUPA ROZWOJU KREATYWNOŚCI – PLASTYCZNA
Przeznaczona dla osób po kryzysach psychicznych, mająca na celu rozwój wyobraźni, ułatwiająca ekspresję emocji przez techniki niewerbalne, integrująca uczestników wokół zadania i twórczości. Efekty pracy grupy będą prezentowane publicznie podczas wystaw.

ZAPISY DO GRUP WSPARCIA MCZP dla dorosłych mieszkańców Mokotowa prowadzi oraz informacji udziela Centrum Koordynacji MCZP, tel. (22) 299 04 31, pn.-wt. 8-18.

Partnerami w tworzeniu grup są Stowarzyszenie W Stronę Marzeń, Sąsiedzki Dom Pracy Twórczej, Dom Kultury KADR/ Akumulator, Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców/ Urząd Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Źródło” Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.