Dr Anna Depukat: potrzebna jest oferta psychologiczna dla całej rodziny

Autor: PAP, fot. pexels.com
– Chcielibyśmy, aby do końca 2027 roku każdy dorosły mieszkaniec Polski miał dostęp do podstawowej opieki psychiatrycznej w ramach działania Centrów Zdrowia Psychicznego – powiedziała dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
– Obecnie zmienia się perspektywa pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Do tej pory służył on przetestowaniu pewnych rozwiązań. Na etapie testu specjaliści przeprowadzali analizy dotyczące tego, które rozwiązania proponowane w zakresie działalności Centrów Zdrowia Psychicznego są najbardziej optymalne i będą mogły zostać wdrożone systemowo – wyjaśniła.
– Niestety, z uwagi na pandemię, ten test nie był prowadzony w takich warunkach, w jakich pierwotnie miał się odbyć – dodała.
Jednak mimo sytuacji pandemicznej wiele rozwiązań udało się przetestować.
Kompleksowa opieka
– Kluczowe było dla nas wykazanie, że kompleksowość oferty Centrów Zdrowia Psychicznego, tzw. podstawowa opieka psychiatryczna, na którą składa się leczenie środowiskowe, poradnia, oddział dzienny, ale przede wszystkim punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny, poprawiają dostęp pacjenta do leczenia. A to wpływa zarówno na przebieg samej choroby, jak i proces zdrowienia pacjenta – podkreśliła dr Depukat. (…)
– W Polsce istnieje ogromna potrzeba opracowania oferty psychologicznej dla całej rodziny. Centra Zdrowia Psychicznego dla dorosłych powinny ściśle współpracować z poradniami dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza, że dzieci potrzebują kompleksowej opieki, w tym także wsparcia dla ich rodzin – podkreśliła dr Anna Depukat.
cały tekst: http://niepelnosprawni.pl/ledge/x/1959712;jsessionid=55F0CBABF31EF0E8786E97383822AAA4?fbclid=IwAR3u1trTDgkbNikTxUfg-4cmw_qnjiPkp88Dg5PszBdoIZkIzpjL6Y3vOlQ