Aktualności

Marek Balicki o pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego: pozytywne efekty przekroczyły nasze oczekiwania

09.10.2019

Rozmawia Iwona Schymalla

Iwona Schymalla: Najważniejszym kierunkiem zmian w polskiej psychiatrii jest odchodzenie od systemu azylowego, zamkniętego leczenia psychiatrycznego i przejście do modelu opieki środowiskowej. Od 1 lipca 2018 roku ruszył pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego. Jak Pan ocenia pilotaż i czy trzeba coś w nim zmienić? Czy program będzie kontynuowany i czy spełnia oczekiwania pacjentów?

Marek Balicki: Pani redaktor zaczęła od historii, mówiąc o leczeniu azylowym po środowiskowe, które to zostało zapisane w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego z 1994 roku. Nie tak dawno obchodziliśmy 25 lat od uchwalenia tej ustawy. I w 2017 roku weszła w życie druga edycja Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego oraz w jej ramach pilotaż, który rozpoczął się 1 lipca. Wtedy to pierwszych pięć centrów podpisało umowę z NFZ (ostatnie 1 grudnia). Większość placówek podpisało umowę z NFZ 1 października ubiegłego roku. Pierwsze dane liczbowe powinniśmy mieć po zakończeniu tego roku, bo jest on pierwszym i jedynym pełnym rokiem działania centrów. Z prof. Jackiem Wciórką z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, który jest głównym autorem narodowego programu, wizytowaliśmy większość już działających centrów zdrowia psychicznego. I można powiedzieć, że pozytywne efekty przekroczyły nasze oczekiwania. Z perspektywy pacjentów najważniejszy był dostęp do szybkiej opieki psychiatrycznej i uzyskanie pomocy. I stało się to w centrach pomocy psychicznej, gdzie działają punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne. Każdy z 27 działających centrów taki punkt ma. Pracują w nich psycholodzy, pielęgniarki psychiatryczne z doświadczeniem. I do takiego punktu nie potrzeba zapisywać się wcześniej. Można zgłosić się z ulicy bez wcześniejszego zapisu. Jest to zresztą jedna z zasad psychiatrii środowiskowej. I to rzeczywiście działa. Do tej pory nie dotarła do nas żadna skarga, żeby gdzieś taki punkt nie zadziałał. Nasze wizytacje też to potwierdzają. Pierwsza wizyta może być w momencie zgłoszenia do takiego punktu i od razu może być dokonana wstępna ocena stanu zdrowia psychicznego oraz wstępny plan, jeśli jest potrzeba pilnego wdrożenia leczenia z udziałem psychiatry i leków. W przeciągu 3 dni musi być wizyta u psychiatry. I to jest wypełniane. Parę dni temu odwiedziłem centrum, z którego się wywodzę, czyli Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie, przy szpitalu wolskim. I tam, po roku działania, udało się rozwiązać problem kolejek nie tylko na wejściu, ale także wśród już leczonych pacjentów. To najbardziej namacalny efekt. Większość centrów też sprawozdaje, że zmniejszyła się liczba hospitalizacji, a zwiększyła się liczba świadczeń ambulatoryjnych. Nastąpiło przesunięcie od modelu azylowego do opieki w środowisku. To się dzieje w różnych centrach z różną szybkością, ale proces został rozpoczęty.

To bardzo dobra wiadomość. Ale, jak Pan Minister powiedział, pacjentowi przychodzącemu do Centrum może być szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie, wytyczona ścieżka postępowania, jedną z nich może być farmakoterapia. Często jest tak z osobami w kryzysie psychicznym, że jeśli nawet zażywają jakieś leki, kiedy widzą poprawę, rezygnują z nich. To chyba duży problem, także dla lekarzy zajmujących się tymi osobami?

To problem nie tylko w obszarze psychiatrii.

Cała rozmowa: https://www.medexpress.pl/marek-balicki-o-pilotazu-centrow-zdrowia-psychicznego-pozytywne-efekty-przekroczyly-nasze-oczekiwania/75187?fbclid=IwAR2i2aqxQfow9coajWJ4GSvG1xIKMjkCbi3zuW7QKpk-iqMqvfc3F0ZBtR4

Źródło: www.medexpress.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.