Marek Balicki odpowiada, dlaczego zdecydował się objąć stanowisko w rządzie PiS

Powołanie pełnomocnika ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona – przekonywał w TOK FM Marek Balicki, nowo powołany pełnomocnik ds. reformy psychiatrii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ustanowił pełnomocnika ds. reformy w psychiatrii; został nim dr Marek Balicki – poinformował we wtorek resort zdrowia na Twitterze. Balicki jest lekarzem psychiatrą, byłym ministrem zdrowia. Kieruje biurem pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Tymczasem w środę z resortu odszedł wiceminister zdrowia odpowiedzialny między innymi za wprowadzenie zmian w psychiatrii – Zbigniew Król.

Balicki podkreślał w TOK FM, że to całkowicie nowe stanowisko. – Będę się zajmował tym, co robiłem do tej pory. Rok temu wprowadzono pilotaż Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego. Powstało 27 centrów zdrowia psychicznego. Powołanie pełnomocnika wzmacnia pozycję biura ds. pilotażu tego programu. Zresztą, profesjonalne i społeczne organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym postulowały o pełnomocnika, żeby sprawniej pokonywać trudności i przeszkody w tych sprawach. Łatwiej będzie koordynować działania instytucji odpowiedzialnych za reformę psychiatrii, na przykład relacje z NFZ nie będą wymagały pośrednictwa – wyjaśniał Balicki.
Jak przekonywał, to co jest do zrobienia w sprawach psychiatrii, to dużo większe wyzwanie, niż to co zrobiono do tej pory. – Ten pełnomocnik ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona.
więcej: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25050364,marek-balicki-odpowiada-dlaczego-zdecydowal-sie-objac-stanowisko.html

Źródło TOK.FM

2 sierpnia, 2019