Moje życie skręciło w dobrą stronę. O asystentach zdrowienia w Dużym Formacie

“Rozmowa z asystentem jest zupełnie inna niż z lekarzem czy psychologiem, bo specjalista dopasowuje objawy choroby do swojej wiedzy, a asystent zdrowienia bazuje na tym, co sam przeżył.

– Przestałem ufać rodzinie. Wydawało mi się, że ktoś do mnie mówi. Typowe głosy komentujące i ksobne myślenie, że wszystko, co się dzieje dookoła, jest skierowane przeciwko mnie. Byłem opryskliwy, rozdrażniony, źle spałem, szukałem dziury w całym. I nagle odjechałem zupełnie. Wyszedłem boso przed dom i chciałem uciekać. Żona wołała: „Tomek, wracaj, co ty robisz!”. Miałem 42 lata, wcześniej żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym. W rodzinie też nikt nie chorował. Zawsze byłem aktywny, typowa mróweczka korporacyjna, przedstawiciel handlowy. Ciągle za kółkiem, wyrabianie planów, deadline’y. Byłem w tym dobry, ale coraz bardziej zmęczony.” – tak zaczyna się tekst w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej sprzedawanym z nią, poświęcony asystentom zdrowienia, który ukazał się 11 stycznia. Napisała go Ludmiła Anannikowa.

O roli asystenta zdrowienia opowiada w nim Joanna Rogalska (na zdjęciu), historyk i politolog, która pracuje w centrum zdrowia psychicznego w Słupsku, Elżbieta Jełowicka, inżynier, wspierająca pacjentów i ich bliskich w wolskim centrum zdrowia psychicznego, Tomasz Haręża, który hoduje owczarki podhalańskie i pracuje w centrum zdrowia psychicznego w Cieszynie, Jakub Wacławek opiekujący się pacjentami w koszalińskim centrum zdrowia psychicznego i Ivan Sitsko, który skończył wydział budowlany, pasjonuje się herbatą i feng shui a pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na oddziale dla osób doświadczających choroby afektywnej dwubiegunowej. Łączy ich wrażliwość, która sprawiła, że doświadczyli kryzysu psychicznego. Po skończeniu kursu na asystenta zdrowienia, pomagają na bazie swojego doświadczenia chorowania i zdrowienia.

Cały tekst dostępny pod linkiem: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,26669650,asystenci-zdrowienia-psycholog-powiedziala-zebym-nie.html?fbclid=IwAR1oDoZSw5V5P-DM8dnQs8sXpnsAAdrwDtHUolUNcjcqAgVHy336IaHbjRM

Źródło: www.wyborcza.pl/duzyformat