Obecnie proces reformowania opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla dalszej kontynuacji – mówiła w Sejmie Małgorzata Pępek – Poseł Na Sejm RP

O wsparcie transformacji leczenia psychiatrycznego ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego w Centrach Zdrowia Psychicznego zaapelowała Małgorzata Pępek – Poseł Na Sejm RP: “Pani Marszałek Wysoka Izbo, w Polsce od dwóch lat wprowadzana jest reforma psychiatrii, która bazuje na opiece ambulatoryjnej zamiast na lecznictwie zamkniętym w szpitalach. Tego rodzaju rozwiązanie daje poczucie bezpieczeństwa i ciągłości leczenia dla pacjentów a uzyskanie a uzyskanie przez nich właściwego wsparcia dobranego do indywidualnych potrzeb powoduje, że osoby te łagodniej przechodzą kryzysy. Nie są pozostawieni sami sobie i wyizolowani od społeczeństwa a przede wszystkim wiedzą, gdzie szukać pomocy. Bardzo dobrym przykładem placówki funkcjonującej w ramach programu pilotażowego jest działające od dwóch lat w moim regionie Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie. Dzięki któremu diametralnie polepszyła się dostępność do porad specjalistycznych w zakresie psychiatrii w powiecie cieszyńskim. Niestety rozpoczęty pilotaż został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i wprowadzeniem lockdownu, gdzie wiele organizacji musiało się przebranżowić, by móc nadal funkcjonować. Przykład z Cieszyna pokazuje, że oferowana pomoc leczenia środowiskowego pozwala dotrzeć do osób, które nie są w stanie korzystać z opieki ambulatoryjnej a wcześniej jedyną formą leczenia była hospitalizacja. Fakt iż do specjalisty można dostać się bezpłatnie, bez długiego oczekiwania na termin wizyty stanowi niezwykle ważny argument podnoszący sens istnienia takich placówek. Obecnie proces reformowania opieki psychiatrycznej znajduje się w kluczowym dla jego powodzenia momencie i wymaga pilnych decyzji dla dalszej kontynuacji, szczególnie teraz, kiedy podczas pandemii znacznie powiększyła się liczba osób szukających pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej. Jako kraj nie możemy sobie pozwolić na finansowanie psychiatrii na poziomie przedostatniego miejsca w Unii Europejskiej. Dlatego bardzo ważna jest kontynuacja rozpoczętej reformy i stworzenie systemu opieki, który byłby przyjazny, ludzki oraz żeby takie placówki jak ta w Cieszynie mogły nadal wspierać ludzi w potrzebie”.

Jej wystąpienie można zobaczyć pod linkiem: https://www.facebook.com/malgorzata.pepek/videos/3518221681574881/UzpfSTQwMzE3ODM4Njg1ODU4OTo5NjYzODE1NzM4NzE1OTg/?modal=admin_todo_tour

Na swoim profilu na Facebooku Małgorzata Pępek napisała: Mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego, którzy zmagają się z problemami psychicznymi, mają możliwość zgłoszenia się do Centrum Zdrowia Psychicznego w Cieszynie, które powstało w ramach programu pilotażowego Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Dzięki tej placówce zdecydowanie polepszyła się dostępność do specjalisty, można dostać się bezpłatnie, bez długiego oczekiwania na termin wizyty.

Niestety rozpoczęty pilotaż został zahamowany w związku z wybuchem pandemii COVID-19 i nie wiadomo, czy program będzie dalej kontynuowany. Od pilnych decyzji Ministerstwo Zdrowia zależy przyszłość tej reformy, dlatego złożyłam interpelację w tej sprawie.

Przykład z Cieszyna pokazuje jak ważna jest kontynuacja rozpoczętej reformy i stworzenie systemu opieki, który byłby przyjazny i ludzki, a Centra Zdrowia Psychicznego mogły nadal skutecznie wspierać ludzi w potrzebie.

Źródło: Małgorzata Pępek – Poseł na Sejm RP