Rzeczniczka Biura ds pilotażu NPOZP w rozmowie z Anną Dymną

Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i jej Córka były gośćmi programu Spotkajmy się Anny Dymnej. Katarzyna Szczerbowska mówiła o swoim doświadczeniu chorowania i zdrowienia. Ma diagnozę schizofrenii paranoidalnej. Jej Córka opowiedziała o tym, jak kryzys psychiczny mamy wyglądał z jej perspektywy. Katarzyna Szczerbowska od lat działa na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego i ich bliskich. Jest rzeczniczką Kongresu Zdrowia Psychicznego, należy do Rady Fundacji eFkropka i do Akademii Liderów Cogito. Jest certyfikowaną asystentką zdrowienia. Ma Certyfikat Experta Cogito. Przez 20 lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka.

Na swoim profilu na Facebooku napisała zachęcając do obejrzenia rozmowy: Ola opowiedziała o tym, jak na przepustce ze szpitala usiłowałam naga wymknąć się z domu w środku zimy. I o tym, że mimo że miałam włosy na twarzy jak japońskie upiory i zgięte ręce jak Nosferatu wampir w filmie Wernera Herzoga, wiedziała, że jestem jej mamą tak uroczą, jak jestem. A ja próbowałam mówić o tym, jak chorowałam i zdrowiałam. Udało mi się opowiedzieć o Danielu B Fisherze, który jest moją inspiracją, wzorem na to, że można poradzić sobie z tą chorobą. To amerykański profesor, który zachorował w młodości na schizofrenię. Kiedy trafił do szpitala, postanowił zostać psychiatrą i zmienić system, zmienić podejście do pacjentów. Udało mu się. Jest lekarzem, który jeździ po świecie i opowiada o swojej metodzie leczenia, którą jest reanimacja emocjonalna. W skrócie polega na emocjonalnym wsparciu pacjenta, na otwarciu się na niego, byciu przy nim. Udało mi się też powiedzieć o pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, przy którym pracuję jako rzeczniczka odpowiadająca za kontakt z mediami. Dzięki niemu powstają w Polsce centra zdrowia psychicznego, w których błyskawicznie można dostać bezpłatną pomoc doświadczając kryzysu psychicznego. Jak i gdzie działają, można sprawdzić na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na ich stronie czp.org.pl. Polecam – można przyjść tam po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, mając za sobą lata leczenia ale też jeśli doświadcza się kłopotów ze snem, wypalenia, cieżko znosząc żałobę, doświadczając skoków nastroju. Po prostu z różnymi objawami kryzysu, którymi mogą być bóle głowy, stawów, pleców, kłopoty z jedzeniem. Nie trzeba się zapisywać. Wystarczy przyjść.

Link do rozmowy: https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,katarzyna-szczerbowskakieslinska-26022021,52161824?fbclid=IwAR0fMWa82diexL7rlp_uv8eEY4LpAYsmIosNz_m6Ur52HNRT_d3i7VFE1nE

Źródło: Fundacja Anny Dymnej “Mimo wszystko” i vod.tvp.pl