Aktualności

Rzeczniczka Biura ds pilotażu NPOZP w rozmowie z Anną Dymną

28.02.2021

Katarzyna Szczerbowska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i jej Córka były gośćmi programu Spotkajmy się Anny Dymnej. Katarzyna Szczerbowska mówiła o swoim doświadczeniu chorowania i zdrowienia. Ma diagnozę schizofrenii paranoidalnej. Jej Córka opowiedziała o tym, jak kryzys psychiczny mamy wyglądał z jej perspektywy. Katarzyna Szczerbowska od lat działa na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego i ich bliskich. Jest rzeczniczką Kongresu Zdrowia Psychicznego, należy do Rady Fundacji eFkropka i do Akademii Liderów Cogito. Jest certyfikowaną asystentką zdrowienia. Ma Certyfikat Experta Cogito. Przez 20 lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka.

Na swoim profilu na Facebooku napisała zachęcając do obejrzenia rozmowy: Ola opowiedziała o tym, jak na przepustce ze szpitala usiłowałam naga wymknąć się z domu w środku zimy. I o tym, że mimo że miałam włosy na twarzy jak japońskie upiory i zgięte ręce jak Nosferatu wampir w filmie Wernera Herzoga, wiedziała, że jestem jej mamą tak uroczą, jak jestem. A ja próbowałam mówić o tym, jak chorowałam i zdrowiałam. Udało mi się opowiedzieć o Danielu B Fisherze, który jest moją inspiracją, wzorem na to, że można poradzić sobie z tą chorobą. To amerykański profesor, który zachorował w młodości na schizofrenię. Kiedy trafił do szpitala, postanowił zostać psychiatrą i zmienić system, zmienić podejście do pacjentów. Udało mu się. Jest lekarzem, który jeździ po świecie i opowiada o swojej metodzie leczenia, którą jest reanimacja emocjonalna. W skrócie polega na emocjonalnym wsparciu pacjenta, na otwarciu się na niego, byciu przy nim. Udało mi się też powiedzieć o pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, przy którym pracuję jako rzeczniczka odpowiadająca za kontakt z mediami. Dzięki niemu powstają w Polsce centra zdrowia psychicznego, w których błyskawicznie można dostać bezpłatną pomoc doświadczając kryzysu psychicznego. Jak i gdzie działają, można sprawdzić na profilu na Facebooku Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego i na ich stronie czp.org.pl. Polecam – można przyjść tam po pobycie w szpitalu psychiatrycznym, mając za sobą lata leczenia ale też jeśli doświadcza się kłopotów ze snem, wypalenia, cieżko znosząc żałobę, doświadczając skoków nastroju. Po prostu z różnymi objawami kryzysu, którymi mogą być bóle głowy, stawów, pleców, kłopoty z jedzeniem. Nie trzeba się zapisywać. Wystarczy przyjść.

Link do rozmowy: https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,katarzyna-szczerbowskakieslinska-26022021,52161824?fbclid=IwAR0fMWa82diexL7rlp_uv8eEY4LpAYsmIosNz_m6Ur52HNRT_d3i7VFE1nE

Źródło: Fundacja Anny Dymnej „Mimo wszystko” i vod.tvp.pl

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.