Sukces Centrum Zdrowia Psychicznego w Tarnowie – Oddział Psychiatryczny Szpitala św. Łukasza najlepszy w ogólnopolskim konkursie ‘Mogę. Potrafię. Chcę’

Chodziło o to, by stworzyć scenariusze terapeutyczne, które mogą pomóc w podkreśleniu roli terapii zajęciowej w trakcie leczenia osób z problemami psychicznymi.

Była to praca wspólna terapeutów i pacjentów.

Terapeuta zajęciowy szpitala św. Łukasza w Tarnowie Zofia Wójcik tłumaczy, że kluczowe było zaangażowanie pacjentów w tym projekcie.

– Wyszukiwaliśmy jakieś pozytywne afirmacje. W dzisiejszym świecie jest bardzo dużo negatywnego przekazu, dlatego chcieliśmy przekazać coś pozytywnego. Pacjenci powyszukiwali bardzo dużo haseł, drukowaliśmy je, oklejaliśmy taśmą przezroczystą i w trakcie spaceru rozdawaliśmy napotkanym przechodniom. Każdy, kto przeczytał tę afirmację, uśmiechnął się. Pacjenci z kolei czuli się sprawczy, że oni też mogą coś zrobić dla innych.

Radości z przyznanej nagrody za pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie ‘Mogę. Potrafię. Chcę’ nie ukrywała także dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie Anna Czech. Jej zdaniem takie wyróżnienie motywuje do dalszej pracy i angażowania się w różnego rodzaju projekty.

– Cieszymy się, że nasze Centrum Zdrowia Psychicznego zostało w ten sposób wyróżnione. Bardzo staraliśmy się, aby to miejsce, które zostało otwarte kilka lat temu, służyło pacjentom, aby każdy, kto tu przychodzi, czuł że jest ważny, kochany i akceptowany.

Kierownik oddziału psychiatrycznego szpitala św. Łukasza w Tarnowie Ewa Wadas, podkreśla rolę aktywizacji pacjentów w leczeniu zaburzeń psychicznych.

– Naszym pacjentom pozwala też to się otworzyć. Często u osób z zaburzeniami psychicznymi jest tak, że są zamknięte, bardziej wycofane, tracą kontakty też z innymi osobami. Takimi małymi kroczkami, poprzez takie karteczki i pozytywne myśli, robimy jakiś krok do przodu w tej aktywizacji, zaangażowaniu, dostrzeganiu tez innych ludzi.

cały materiał: https://www.rdn.pl/news/oddzial-psychiatryczny-szpitala-sw-lukasza-w-tarnowie-najlepszy-w-ogolnopolskim-konkursie-moge-potrafie-chce?fbclid=IwAR34f1PDxu2WIH9IDwOESKeGhrE3EE4No98qj_zeSsVeG2mJfsdk1XRBWEs

Źródło: www.rdn.pl