Aktualności

Janusz Heitzman: Na brak rozmowy nie ma tabletki

16.09.2019

Jak wynika ze statystyk dziennie w Polsce odbiera sobie życie 15 osób. Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw dokonanych. Gościem audycji jest prof Janusz Heitzman – dyrektor Instytutu Psychiatrii Neurologii i Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Janusz Heitzman: Gdy patrzymy na kryzysy psychiczne, które się pojawiają w różnych obszarach – edukacyjnych i rodzinnych – to sytuacja nie jest optymistyczna. Rozwijają się jednak formy opieki psychiatrycznej. Działa Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, który stwarza nowe możliwości rozwijania się psychiatrii poza szpitalnej, ambulatoryjnej, domowej. Pozwala szukać wsparcia blisko domu. Już w wielu miejscach w Polsce, gdy pojawia się kryzys nie trzeba wzywać karetki,  biec na izbę przyjęć szpitala, wystarczy się zgłosić do Centrum Zdrowia Psychicznego. Zmienia się nastawienie społeczne do zaburzeń psychicznych. One już tak silnie nie stygmatyzują jak kilka lat temu. Nie boimy się i nie wstydzimy o tym mówić, że mamy depresję. Jesteśmy jednak często bezradni,  jeśli mamy w rodzinie dziecko, które chciało odebrać sobie życie czy sięga po marihuanę lub przestaje chodzić do szkoły, obraża nas, wymyśla nam. Takie sytuacje zdarzają się w wielu domach. Mamy bardzo często poczucie, że nasze dzieci nas niesprawiedliwie oceniają. Nie wiemy gdzie szukać pomocy, kiedy nie potrafimy się z własnym dzieckiem komunikować. Psychiatria nie byłaby potrzebna, gdybyśmy umieli ze sobą rozmawiać, gdybyśmy potrafili się dogadać, gdybyśmy potrafili identyfikować problemy, które mamy i które mają nasze dzieci. Na brak rozmowy nie ma tabletki.  Poza pilotażem tworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych rozwija się reforma psychiatrii dziecięcej. Nie myślimy o szpitalnictwie, o medykalizacji tylko o możliwości znalezienia takich instytucjonalnych form udzielania pomocy dzieciom i młodzieży i ich rodzinom, które zdejmą to odium szpitala z dziecka. Problemów psychicznych doświadczają dzieci, które nie są chore. To nie są dzieci psychotyczne, te, które odbierają sobie życie, które się okaleczają, przestają jeść i chodzić do szkoły. Straciliśmy umiejętność myślenia, że to, co robimy wpływa na wychowanie. Cóż to jest wychowanie? To jest przystosowanie do życia, przystosowanie do tego, żeby rozwiązywać problemy, przystosowanie do tego, żeby być dorosłym, przystosowanie do tego, żeby umieć słuchać innych i umieć powiedzieć, co nas boli.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:  https://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-swiatowy-dzien-zapobiegania-samobojstwom/?fbclid=IwAR1HDLU-1Ukw3aml6m9AxP8kcY1Ivbg4lW7CEyhT67v8_edOmiCS4nDB8TY

Źródło: Radio dla Ciebie

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.