Aktualności

Janusz Heitzman: Na brak rozmowy nie ma tabletki

16.09.2019

Jak wynika ze statystyk dziennie w Polsce odbiera sobie życie 15 osób. Polska młodzież jest na drugim miejscu w Europie w statystyce samobójstw dokonanych. Gościem audycji jest prof Janusz Heitzman – dyrektor Instytutu Psychiatrii Neurologii i Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Janusz Heitzman: Gdy patrzymy na kryzysy psychiczne, które się pojawiają w różnych obszarach – edukacyjnych i rodzinnych – to sytuacja nie jest optymistyczna. Rozwijają się jednak formy opieki psychiatrycznej. Działa Narodowy Program Zdrowia Psychicznego, który stwarza nowe możliwości rozwijania się psychiatrii poza szpitalnej, ambulatoryjnej, domowej. Pozwala szukać wsparcia blisko domu. Już w wielu miejscach w Polsce, gdy pojawia się kryzys nie trzeba wzywać karetki,  biec na izbę przyjęć szpitala, wystarczy się zgłosić do Centrum Zdrowia Psychicznego. Zmienia się nastawienie społeczne do zaburzeń psychicznych. One już tak silnie nie stygmatyzują jak kilka lat temu. Nie boimy się i nie wstydzimy o tym mówić, że mamy depresję. Jesteśmy jednak często bezradni,  jeśli mamy w rodzinie dziecko, które chciało odebrać sobie życie czy sięga po marihuanę lub przestaje chodzić do szkoły, obraża nas, wymyśla nam. Takie sytuacje zdarzają się w wielu domach. Mamy bardzo często poczucie, że nasze dzieci nas niesprawiedliwie oceniają. Nie wiemy gdzie szukać pomocy, kiedy nie potrafimy się z własnym dzieckiem komunikować. Psychiatria nie byłaby potrzebna, gdybyśmy umieli ze sobą rozmawiać, gdybyśmy potrafili się dogadać, gdybyśmy potrafili identyfikować problemy, które mamy i które mają nasze dzieci. Na brak rozmowy nie ma tabletki.  Poza pilotażem tworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego dla dorosłych rozwija się reforma psychiatrii dziecięcej. Nie myślimy o szpitalnictwie, o medykalizacji tylko o możliwości znalezienia takich instytucjonalnych form udzielania pomocy dzieciom i młodzieży i ich rodzinom, które zdejmą to odium szpitala z dziecka. Problemów psychicznych doświadczają dzieci, które nie są chore. To nie są dzieci psychotyczne, te, które odbierają sobie życie, które się okaleczają, przestają jeść i chodzić do szkoły. Straciliśmy umiejętność myślenia, że to, co robimy wpływa na wychowanie. Cóż to jest wychowanie? To jest przystosowanie do życia, przystosowanie do tego, żeby rozwiązywać problemy, przystosowanie do tego, żeby być dorosłym, przystosowanie do tego, żeby umieć słuchać innych i umieć powiedzieć, co nas boli.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:  https://www.rdc.pl/podcast/popoludnie-rdc-swiatowy-dzien-zapobiegania-samobojstwom/?fbclid=IwAR1HDLU-1Ukw3aml6m9AxP8kcY1Ivbg4lW7CEyhT67v8_edOmiCS4nDB8TY

Źródło: Radio dla Ciebie

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.