Aktualności

Joanna Krzyżanowska-Zbucka o depresji poporodowej

22.08.2020

„O depresji poporodowej” to temat rozmowy z dr Joanną Krzyżanowską-Zbucką, która odbyła się w niedzielę, 23 sierpnia, na Facebooku Fundacja eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego.

Link do rozmowy: https://www.facebook.com/watch/live/?v=3275149182572211&ref=watch_permalink

Joanna Krzyżanowska-Zbucka jest ordynatorem Oddziału Zapobiegania Nawrotom Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zajmuje się leczeniem zaburzeń psychotycznych, afektywnych i lękowych. Przyjmuje pacjentów w Pracowni Terapii i Rozwoju.
Przez kilka lat współpracowała z Fundacją „Rodzić po Ludzku”, w której zajmowała się leczeniem okołoporodowych zaburzeń psychicznych, nadal przyjmuje pacjentki z depresją w ciąży i poporodową. Konsultowała też psychiatrycznie w organizacjach zajmujących się osobami doświadczającymi przemocy domowej (Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia, Fundacja Dzieci Niczyje, Ośrodek „Dom” Stowarzyszenia Pomocy i Interwencji Społecznej).
Obecnie, poza pracą w szpitalu i w poradni, współpracuje z Fundacją eF Kropka zajmującą się zapobieganiem wykluczeniu społecznemu osób z doświadczeniem choroby psychicznej. Jest jedną z jej założycielek.

Rozmowę poprowadziła Katarzyna Szczerbowska Kisielińska, rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego z diagnozą schizofrenii paranoidalnej.

Spotkanie jest elementem akcji #PoGodnySzlak, w ramach której Kamil Lorenc, informatyk z Warszawy, idzie 500 km przez góry Głównym Szlakiem Beskidzkim w solidarności z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego i ich bliskimi. Żeby przypomnieć o potrzebach osób chorujących psychicznie i specyfice kryzysów zdrowia psychicznego, by wspierać transformację leczenia ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu na rzecz leczenia środowiskowego – blisko domu, dostosowanego do potrzeb, przyjaznego, bez konieczności odrywania od otoczenia, szybkiego, włączającego w terapię bliskich.

Partnerem akcji jest Fundacja eF kropka. Na jej profilu można sprawdzić plan kolejnych spotkań towarzyszących wędrówce Kamila Lorenca, rozmów ze specjalistami i osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Patronem akcji #PoGodnySzlak są Rzecznik Praw Pacjenta i Biuro do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na stronie Fundacji eFkropka można znaleźć więcej informacji o #PoGodnySzlak.

Każdy może się do niej przyłączyć, publikując na Facebooku zdjęcie z kartką z napisem #PoGodnySzlak. W ramach akcji zbierane są pieniądze na wsparcie działalności Fundacji.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/pogodnyszlak?fbclid=IwAR3E11b59NEA2hov2D-92aSoh4qL31tQHcCQdj48VKE1XhR2sdjl_NFbiKw

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.