Aktualności

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022

Pozostało jeszcze 14 dni na zarejestrowanie się na 47 Zjazd Psychiatrów Polskich, który odbędzie się w Łodzi. Zarejestrowało się dotychczas 1400 uczestników i z każdym dniem przybywa nowych. Zgłosić się można korzystając z linku: https://zjazd2022.pl/rejestracja.

Kongres odbywa się w dniach: 8-11 czerwca a jego myśl przewodnia to „Gdy nauka spotyka się z praktyką”.

Ramowy program Kongresu znajduje się pod linkiem: https://zjazd2022.pl/resources/data/sections/552/program_ramowy_zjazdu_ptp_szczegolowy12.05.2022.pdf

Na 9 czerwca na godz. 15 zaplanowana jest konferencja prasowa

W programie jest  sesja „Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce”, którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii i sesja „Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii”, którą poprowadzą Krystyna Górna i Damian Czarnecki.

Pierwszego dnia odbędzie się sesja „Kodeks etyczny psychiatry wg EPA”, pod przewodnictwem prof. Jerzego Samochowca, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, na której w części „The needs of Ukrainian’s Psychiatry right now” o potrzebach ukraińskiej psychiatrii opowiedzą Natalia Maruta ( Association of Neurologists, Psychiatrists and Narcologists of Ukraine) i  Jurij Zakal (Ukrainian Psychiatric Association).

W kolejnych dniach w programie m.in. „Warsztat: Postępowanie z pacjentem z ryzykiem samobójczym w kontekście odpowiedzialności lekarza i zespołu terapeutycznego”, „Patologiczne zbieractwo”, „Warsztat: Kompleksowe badanie stanu
zdrowia psychicznego społeczeństwa polskiego i jego uwarunkowań: Wyniki projektu EZOP II”, „Stany ryzyka psychozy – od
mechanizmów do terapii”, „Teoria umysłu, zachowania zdrowotne i obciążenie opieką jako istotne problemy w procesie zdrowienia osób z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi”, „Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży a rzeczywistość”, „Diagnoza ADHD od przesiewu do neuropsychologii”, „Pacjentka z zaburzeniami psychicznymi w ciąży”, „Trudne diagnozy w psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Aromaterapia w psychiatrii. Nauka czy magia?”, „Mizofonia – nowe zaburzenie
psychiczne”?, „Bądź przy mnie – pacjent z osobowością typu borderline – perspektywa neurobiologiczna, psychoterapeutyczna i farmakologiczna”, „Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom stygmatyzacji i wspomagać proces zdrowienia z choroby psychicznej?.

Na stronie głównej Kongresu czytamy:

„Ubiegły rok – rok pod znakiem walki z pandemią SARS-CoV-2 – zmienił wiele. Obecny rok zmienił wszystko  jednak z całą mocą należy podkreślić, że psychiatria w obecnej sytuacji jest priorytetem. Jest w nas determinacja mimo trudnego czasu, który wymaga od nas lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia wielu poświęceń i zaangażowania. Nadal pragniemy rozwijać swoją wiedzę oraz dzielić się nią z innymi. Życzymy sobie i Państwu, by zjazd odbył się w formie stacjonarnej i byśmy mogli się spotkać.

Spotkania z tego cyklu  pozwalają w ciągu kilku dni zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie zdrowia psychicznego. Szereg wykładów i sesji naukowych poprowadzonych przez wybitnych specjalistów pomoże poszerzyć horyzonty na temat nowej wiedzy klinicznej, farmakologicznej oraz terapeutycznej.  Poza równie ważnymi aspektami nowych doniesień naukowych, skupimy się na ich zastosowaniu w codziennej pracy z pacjentem.

Zjazd Psychiatrów Polskich  cieszy się ogromną popularnością, za każdym razem  bierze w nim udział tysiące osób z całej Polski. Spotkanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem z uwagi na   sprzyjającą dyskusji i rozwojowi atmosferę oraz wysoki poziom merytoryczny przedstawianych wykładów”. Tak do udziału w spotkaniu psychiatrów zaprasza prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii wraz z Komitetem Organizacyjnym.

Źródło: https://zjazd2022.pl/

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.