Aktualności

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022

Pozostało jeszcze 14 dni na zarejestrowanie się na 47 Zjazd Psychiatrów Polskich, który odbędzie się w Łodzi. Zarejestrowało się dotychczas 1400 uczestników i z każdym dniem przybywa nowych. Zgłosić się można korzystając z linku: https://zjazd2022.pl/rejestracja.

Kongres odbywa się w dniach: 8-11 czerwca a jego myśl przewodnia to „Gdy nauka spotyka się z praktyką”.

Ramowy program Kongresu znajduje się pod linkiem: https://zjazd2022.pl/resources/data/sections/552/program_ramowy_zjazdu_ptp_szczegolowy12.05.2022.pdf

Na 9 czerwca na godz. 15 zaplanowana jest konferencja prasowa

W programie jest  sesja „Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce”, którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii i sesja „Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii”, którą poprowadzą Krystyna Górna i Damian Czarnecki.

Pierwszego dnia odbędzie się sesja „Kodeks etyczny psychiatry wg EPA”, pod przewodnictwem prof. Jerzego Samochowca, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, na której w części „The needs of Ukrainian’s Psychiatry right now” o potrzebach ukraińskiej psychiatrii opowiedzą Natalia Maruta ( Association of Neurologists, Psychiatrists and Narcologists of Ukraine) i  Jurij Zakal (Ukrainian Psychiatric Association).

W kolejnych dniach w programie m.in. „Warsztat: Postępowanie z pacjentem z ryzykiem samobójczym w kontekście odpowiedzialności lekarza i zespołu terapeutycznego”, „Patologiczne zbieractwo”, „Warsztat: Kompleksowe badanie stanu
zdrowia psychicznego społeczeństwa polskiego i jego uwarunkowań: Wyniki projektu EZOP II”, „Stany ryzyka psychozy – od
mechanizmów do terapii”, „Teoria umysłu, zachowania zdrowotne i obciążenie opieką jako istotne problemy w procesie zdrowienia osób z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi”, „Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży a rzeczywistość”, „Diagnoza ADHD od przesiewu do neuropsychologii”, „Pacjentka z zaburzeniami psychicznymi w ciąży”, „Trudne diagnozy w psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Aromaterapia w psychiatrii. Nauka czy magia?”, „Mizofonia – nowe zaburzenie
psychiczne”?, „Bądź przy mnie – pacjent z osobowością typu borderline – perspektywa neurobiologiczna, psychoterapeutyczna i farmakologiczna”, „Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom stygmatyzacji i wspomagać proces zdrowienia z choroby psychicznej?.

Na stronie głównej Kongresu czytamy:

„Ubiegły rok – rok pod znakiem walki z pandemią SARS-CoV-2 – zmienił wiele. Obecny rok zmienił wszystko  jednak z całą mocą należy podkreślić, że psychiatria w obecnej sytuacji jest priorytetem. Jest w nas determinacja mimo trudnego czasu, który wymaga od nas lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia wielu poświęceń i zaangażowania. Nadal pragniemy rozwijać swoją wiedzę oraz dzielić się nią z innymi. Życzymy sobie i Państwu, by zjazd odbył się w formie stacjonarnej i byśmy mogli się spotkać.

Spotkania z tego cyklu  pozwalają w ciągu kilku dni zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie zdrowia psychicznego. Szereg wykładów i sesji naukowych poprowadzonych przez wybitnych specjalistów pomoże poszerzyć horyzonty na temat nowej wiedzy klinicznej, farmakologicznej oraz terapeutycznej.  Poza równie ważnymi aspektami nowych doniesień naukowych, skupimy się na ich zastosowaniu w codziennej pracy z pacjentem.

Zjazd Psychiatrów Polskich  cieszy się ogromną popularnością, za każdym razem  bierze w nim udział tysiące osób z całej Polski. Spotkanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem z uwagi na   sprzyjającą dyskusji i rozwojowi atmosferę oraz wysoki poziom merytoryczny przedstawianych wykładów”. Tak do udziału w spotkaniu psychiatrów zaprasza prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii wraz z Komitetem Organizacyjnym.

Źródło: https://zjazd2022.pl/

Trwa nabór na kurs na asystenta zdrowienia prowadzony przez Fundację Polski Instytut Otwartego Dialogu

23.06.2022
Warsztaty rozwojowo-edukacyjne o walorach terapeutycznych "Asystent zdrowienia" będą prowadzone w formie online dzięki czemu będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy całej Polski bez konieczności dojeżdżania i płacenia za nocleg. Program skierowany jest do osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Trwa nabór na warszawski, płatny kurs na EX-IN czyli asystenta zdrowienia

16.05. 2022
Kurs skierowany jest do osób, które pokonały co najmniej jeden kryzys zdrowia psychicznego i chcą towarzyszyć innym pacjentom w zdrowieniu.
Szkolenie trwa rok, składa się z 12 comiesięcznych zjazdów weekendowych i rozpocznie się w październiku 2022 roku.

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.

MZ: planujemy przekuć pilotaż CZP na rozwiązanie systemowe

12.05.2022
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, liczba centrów zdrowia psychicznego stale się zwiększa - w kwietniu 2022 r. do 40. już istniejących dołączyły kolejne 34. - Nowy model opieki cały czas będzie rozwijany przez najbliższych kilka lat - zapewnił Dariusz Poznański z Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.