Aktualności

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022

Pozostało jeszcze 14 dni na zarejestrowanie się na 47 Zjazd Psychiatrów Polskich, który odbędzie się w Łodzi. Zarejestrowało się dotychczas 1400 uczestników i z każdym dniem przybywa nowych. Zgłosić się można korzystając z linku: https://zjazd2022.pl/rejestracja.

Kongres odbywa się w dniach: 8-11 czerwca a jego myśl przewodnia to „Gdy nauka spotyka się z praktyką”.

Ramowy program Kongresu znajduje się pod linkiem: https://zjazd2022.pl/resources/data/sections/552/program_ramowy_zjazdu_ptp_szczegolowy12.05.2022.pdf

Na 9 czerwca na godz. 15 zaplanowana jest konferencja prasowa

W programie jest  sesja „Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce”, którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii i sesja „Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii”, którą poprowadzą Krystyna Górna i Damian Czarnecki.

Pierwszego dnia odbędzie się sesja „Kodeks etyczny psychiatry wg EPA”, pod przewodnictwem prof. Jerzego Samochowca, prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, na której w części „The needs of Ukrainian’s Psychiatry right now” o potrzebach ukraińskiej psychiatrii opowiedzą Natalia Maruta ( Association of Neurologists, Psychiatrists and Narcologists of Ukraine) i  Jurij Zakal (Ukrainian Psychiatric Association).

W kolejnych dniach w programie m.in. „Warsztat: Postępowanie z pacjentem z ryzykiem samobójczym w kontekście odpowiedzialności lekarza i zespołu terapeutycznego”, „Patologiczne zbieractwo”, „Warsztat: Kompleksowe badanie stanu
zdrowia psychicznego społeczeństwa polskiego i jego uwarunkowań: Wyniki projektu EZOP II”, „Stany ryzyka psychozy – od
mechanizmów do terapii”, „Teoria umysłu, zachowania zdrowotne i obciążenie opieką jako istotne problemy w procesie zdrowienia osób z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi”, „Reforma psychiatrii dzieci i młodzieży a rzeczywistość”, „Diagnoza ADHD od przesiewu do neuropsychologii”, „Pacjentka z zaburzeniami psychicznymi w ciąży”, „Trudne diagnozy w psychiatrii dzieci i młodzieży”, „Aromaterapia w psychiatrii. Nauka czy magia?”, „Mizofonia – nowe zaburzenie
psychiczne”?, „Bądź przy mnie – pacjent z osobowością typu borderline – perspektywa neurobiologiczna, psychoterapeutyczna i farmakologiczna”, „Jak przeciwdziałać negatywnym skutkom stygmatyzacji i wspomagać proces zdrowienia z choroby psychicznej?.

Na stronie głównej Kongresu czytamy:

„Ubiegły rok – rok pod znakiem walki z pandemią SARS-CoV-2 – zmienił wiele. Obecny rok zmienił wszystko  jednak z całą mocą należy podkreślić, że psychiatria w obecnej sytuacji jest priorytetem. Jest w nas determinacja mimo trudnego czasu, który wymaga od nas lekarzy i innych pracowników ochrony zdrowia wielu poświęceń i zaangażowania. Nadal pragniemy rozwijać swoją wiedzę oraz dzielić się nią z innymi. Życzymy sobie i Państwu, by zjazd odbył się w formie stacjonarnej i byśmy mogli się spotkać.

Spotkania z tego cyklu  pozwalają w ciągu kilku dni zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie zdrowia psychicznego. Szereg wykładów i sesji naukowych poprowadzonych przez wybitnych specjalistów pomoże poszerzyć horyzonty na temat nowej wiedzy klinicznej, farmakologicznej oraz terapeutycznej.  Poza równie ważnymi aspektami nowych doniesień naukowych, skupimy się na ich zastosowaniu w codziennej pracy z pacjentem.

Zjazd Psychiatrów Polskich  cieszy się ogromną popularnością, za każdym razem  bierze w nim udział tysiące osób z całej Polski. Spotkanie cieszy się tak dużym zainteresowaniem z uwagi na   sprzyjającą dyskusji i rozwojowi atmosferę oraz wysoki poziom merytoryczny przedstawianych wykładów”. Tak do udziału w spotkaniu psychiatrów zaprasza prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii wraz z Komitetem Organizacyjnym.

Źródło: https://zjazd2022.pl/

Link do formularza zgłoszeniowego uczestnictwa on-line na konferencji ,,Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego”

16.11.2022
Zapraszamy do uczestnictwa on-line w konferencji ,,Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego”, która odbędzie się w dniu 24.11.2022 roku.

Konferencja – ,,Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego”

09.11.2022
Już 24 listopada 2022 r. odbędzie się konferencja pod tytułem ,,Reforma psychiatrii: wyzwania systemowe związane ze zmianą modelu organizacji ochrony zdrowia psychicznego" organizowana przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Biurem ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

Biuro Krajowe WHO w Polsce zaprasza na bezpłatne szkolenie dla facylitatorów „Doing what matters in time of stress” (bezpłatne)

31.10.2022
Dla kogo jest szkolenie: Dla specjalistów pracujący w obszarze zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (np. psychologowie, pracownicy socjalni, wolontariusze, studenci psychologii, pedagogiki itp.), którzy chcą zacząć stosować w swojej praktyce "Doing what matters in time of stress", ale także dla osób szukających narzędzia do samodzielnego radzenia sobie z przeciwnościami losu.

Bezpłatne narzędzie iCBT iFightDepression

24.10.2022
PTTPB objęło patronatem międzynarodowe narzędzie iCBT iFightDepression, sfinansowane ze środków Unii Europejskiej i dostępne w różnych wersjach językowych, obecnie także polskiej.

Program Pilotażu CZP we współpracy z PFRON począwszy od września 2022 roku uruchamia pilotaż wariantu modelu kompleksowej rehabilitacji dla osób z zaburzeniami psychicznymi

19.09.2022
Model rehabilitacji kompleksowej – to nowe rozwiązanie w polskim systemie zabezpieczenia społecznego, mające na celu ułatwienie podjęcia lub powrotu do aktywności społecznej i zawodowej osób, które wskutek doznanego urazu lub choroby w różnych okresach życia straciły zdolność do pracy.

Konferencja Centra Zdrowia Psychicznego – rewolucja czy ewolucja w systemie?

14.09.2022
W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w konferencji Centra Zdrowia Psychicznego - rewolucja czy ewolucja w systemie?, która odbędzie się we Wrocławiu w dniu 30 września 2022.
Organizatorami konferencji są: Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego (DCZP) i Dolnośląska Szkoła Wyższa (DSW). Pertnerem jest Polski Instytut Otwartego Dialogu. Prelegentami będą eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia, Polski, Włoch i Czech. Strona konferencji https://konferencjadczp.pl

Dr Anna Depukat wzięła udział w konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające przy Instytut Psychiatrii i Neurologii.

8.09.2022
Dr Anna Depukat, kierownik Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego wzięła dziś udział w konferencji zorganizowanej przez Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym działające przy Instytut Psychiatrii i Neurologii. Konferencja odbyła się pod hasłem Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Razem budzimy nadzieję.

Kwerenda programów specjalistycznych

23.08.2022
Biuro ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego do 30 września 2022 roku tworzy kwerendę programów specjalistycznych.