Aktualności

Kongres Zdrowia Psychicznego

14.02.2019

Drugi Kongres Zdrowia Psychicznego już 3 czerwca. W Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki, spotkają się osoby z doświadczeniem kryzysu, ich bliscy, psychiatrzy, psychologowie, ludzie działający w fundacjach na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego. W programie – podsumowanie dotychczasowej działalności Centrów Zdrowia Psychicznego i profilaktyka.

Najważniejsze są miłość, przyjaźń, optymistyczne podejście, traktowanie zwyczajnie, cierpliwość, umiejętność słuchania, spokój – w kontakcie z człowiekiem doświadczającym kryzysu. Człowiek, który czuje się kochany, łatwiej wraca do zdrowia, ma motywację do zdrowienia, którą jest jego bliski człowiek – mama, przyjaciółka, mąż, narzeczona, brat. Ludzie w kryzysie, ze skłonnościami do kryzysu są wrażliwi, chłoną emocje otoczenia. Jeśli ktoś, kto jest przy nich, będzie spokojny, otwarty, delikatny, zadziała to na nich uspokajająco. Wszyscy zarażamy się od siebie emocjami ale silny człowiek umie stawiać granice otoczeniu, pod naporem trudnych dla niego zachowań i reakcji. Umie powiedzieć – dość. Umie odreagować trudną sytuację. Omówić ją z kimś, pójść na długi uspokajający spacer. Człowiek w kryzysie nie ma na to siły. Po pierwszym Kongresie Zdrowia Psychicznego w marszu o godność osoby z doświadczeniem kryzysu, ich bliscy, lekarze i pielęgniarki zanieśli do ministerstwa zdrowia manifest zmian. Ten manifest zamienia się w rzeczywistość.

Ludziom doświadczającym kryzysu można teraz pomóc w bardziej rozbudowany sposób, tak, by leczenie odbywało się blisko domu, o ile to tylko możliwe bez konieczności hospitalizacji. W tym roku 3 czerwca spotykamy się na drugim kongresie, żeby porozmawiać o tym, jak się sprawdzają Centra Zdrowia Psychicznego, które powstały w Polsce w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ich zadaniem jest uczynienie opieki bardziej dostępną i dostosowaną do potrzeb pacjentów. Spotkanie będzie poświęcone walce o zmianę sytuacji osób doświadczających kryzysu psychicznego, problemowi stygmatyzowania ludzi doświadczających kryzysu, zmianie systemu opieki nad nimi – z nastawionego na izolację w szpitalu na leczenie środowiskowe blisko domu, dostosowanego do potrzeb pacjenta. To właśnie w celu transformacji leczenia powstało właśnie w Polsce 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, których zadaniem jest uczynienie opieki bardziej dostępną i zróżnicowaną. Film edukacyjny o centrach www.youtube.com/watch?v=duFzQ3JIhUY

Kongres Zdrowia Psychicznego jest ruchem, który skupia wokół siebie pacjentów i lekarzy, rodziny osób chorych i psychologów, pracowników pomocy społecznej, humanistów, filozofów, socjologów, wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

I Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się w maju 2017 r. Jego efekty to:

• Deklaracja Warszawska wypracowana przez uczestników, która została przekazana do Ministerstwa Zdrowia jako rekomendacja społeczna środowisk bezpośrednio zaangażowanych w reformę opieki psychiatrycznej.
• Mocny, wspólny i publiczny głos środowiska psychiatrycznego i psychologicznego, pomocy społecznej, humanistów, pacjentów i ich rodzin oraz innych zainteresowanych pomaganiem w obszarze zdrowia psychicznego.
• Zaistnienie w przestrzeni publicznej, wykluczanych do tej pory, osób chorujących.
• NAJWAŻNIEJSZY SUKCES : Wdrożenie, decyzją Ministra Zdrowia, finansowanego przez NFZ pilotażu reformy opieki psychiatrycznej. W 28 ośrodkach w Polsce otwarto Centra Zdrowia Psychicznego, 10% społeczeństwa będzie objęte reformą polegającą na ułatwieniu dostępu w kryzysie psychicznym do profesjonalistów i opiece środowiskowej w lokalnej społeczności.

Teraz, po 2 latach pora na II Kongres Zdrowia Psychicznego, którego głównymi celami są:

1. promocja zdrowia psychicznego – zabieganie o profilaktykę zdrowia,
2. zabieganie o dalszą reformę leczenia – promocja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, monitorowanie przebiegu pilotażu reformy opieki psychiatrycznej
3. rozwój współpracy humanistyki z psychiatrią, w kontekście zdrowia psychicznego
4. zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie,
5. podzielenie się doświadczeniem ruchów samopomocowych, umocnienie ich – przygotowanie i prezentacja kontaktów środowiskowych

Więcej na stronie, można się na niej zarejestrować na kongres:

www.kongreszp.org.pl
kontakt mail: kongreszp@org.pl
Organizator techniczny: Fundacja eFkropka

Źródło: Fundacja eFkropka
Data: 14 lutego 2019 rok

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.