Aktualności

Kongres Zdrowia Psychicznego

14.02.2019

Drugi Kongres Zdrowia Psychicznego już 3 czerwca. W Warszawie, w Pałacu Kultury i Nauki, spotkają się osoby z doświadczeniem kryzysu, ich bliscy, psychiatrzy, psychologowie, ludzie działający w fundacjach na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego. W programie – podsumowanie dotychczasowej działalności Centrów Zdrowia Psychicznego i profilaktyka.

Najważniejsze są miłość, przyjaźń, optymistyczne podejście, traktowanie zwyczajnie, cierpliwość, umiejętność słuchania, spokój – w kontakcie z człowiekiem doświadczającym kryzysu. Człowiek, który czuje się kochany, łatwiej wraca do zdrowia, ma motywację do zdrowienia, którą jest jego bliski człowiek – mama, przyjaciółka, mąż, narzeczona, brat. Ludzie w kryzysie, ze skłonnościami do kryzysu są wrażliwi, chłoną emocje otoczenia. Jeśli ktoś, kto jest przy nich, będzie spokojny, otwarty, delikatny, zadziała to na nich uspokajająco. Wszyscy zarażamy się od siebie emocjami ale silny człowiek umie stawiać granice otoczeniu, pod naporem trudnych dla niego zachowań i reakcji. Umie powiedzieć – dość. Umie odreagować trudną sytuację. Omówić ją z kimś, pójść na długi uspokajający spacer. Człowiek w kryzysie nie ma na to siły. Po pierwszym Kongresie Zdrowia Psychicznego w marszu o godność osoby z doświadczeniem kryzysu, ich bliscy, lekarze i pielęgniarki zanieśli do ministerstwa zdrowia manifest zmian. Ten manifest zamienia się w rzeczywistość.

Ludziom doświadczającym kryzysu można teraz pomóc w bardziej rozbudowany sposób, tak, by leczenie odbywało się blisko domu, o ile to tylko możliwe bez konieczności hospitalizacji. W tym roku 3 czerwca spotykamy się na drugim kongresie, żeby porozmawiać o tym, jak się sprawdzają Centra Zdrowia Psychicznego, które powstały w Polsce w ramach pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Ich zadaniem jest uczynienie opieki bardziej dostępną i dostosowaną do potrzeb pacjentów. Spotkanie będzie poświęcone walce o zmianę sytuacji osób doświadczających kryzysu psychicznego, problemowi stygmatyzowania ludzi doświadczających kryzysu, zmianie systemu opieki nad nimi – z nastawionego na izolację w szpitalu na leczenie środowiskowe blisko domu, dostosowanego do potrzeb pacjenta. To właśnie w celu transformacji leczenia powstało właśnie w Polsce 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, których zadaniem jest uczynienie opieki bardziej dostępną i zróżnicowaną. Film edukacyjny o centrach www.youtube.com/watch?v=duFzQ3JIhUY

Kongres Zdrowia Psychicznego jest ruchem, który skupia wokół siebie pacjentów i lekarzy, rodziny osób chorych i psychologów, pracowników pomocy społecznej, humanistów, filozofów, socjologów, wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

I Kongres Zdrowia Psychicznego odbył się w maju 2017 r. Jego efekty to:

• Deklaracja Warszawska wypracowana przez uczestników, która została przekazana do Ministerstwa Zdrowia jako rekomendacja społeczna środowisk bezpośrednio zaangażowanych w reformę opieki psychiatrycznej.
• Mocny, wspólny i publiczny głos środowiska psychiatrycznego i psychologicznego, pomocy społecznej, humanistów, pacjentów i ich rodzin oraz innych zainteresowanych pomaganiem w obszarze zdrowia psychicznego.
• Zaistnienie w przestrzeni publicznej, wykluczanych do tej pory, osób chorujących.
• NAJWAŻNIEJSZY SUKCES : Wdrożenie, decyzją Ministra Zdrowia, finansowanego przez NFZ pilotażu reformy opieki psychiatrycznej. W 28 ośrodkach w Polsce otwarto Centra Zdrowia Psychicznego, 10% społeczeństwa będzie objęte reformą polegającą na ułatwieniu dostępu w kryzysie psychicznym do profesjonalistów i opiece środowiskowej w lokalnej społeczności.

Teraz, po 2 latach pora na II Kongres Zdrowia Psychicznego, którego głównymi celami są:

1. promocja zdrowia psychicznego – zabieganie o profilaktykę zdrowia,
2. zabieganie o dalszą reformę leczenia – promocja Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, monitorowanie przebiegu pilotażu reformy opieki psychiatrycznej
3. rozwój współpracy humanistyki z psychiatrią, w kontekście zdrowia psychicznego
4. zapobieganie stygmatyzacji osób leczących się psychiatrycznie,
5. podzielenie się doświadczeniem ruchów samopomocowych, umocnienie ich – przygotowanie i prezentacja kontaktów środowiskowych

Więcej na stronie, można się na niej zarejestrować na kongres:

www.kongreszp.org.pl
kontakt mail: kongreszp@org.pl
Organizator techniczny: Fundacja eFkropka

Źródło: Fundacja eFkropka
Data: 14 lutego 2019 rok

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.