Aktualności

Kościerska (r)ewolucja psychiatryczna. To jedyny taki ośrodek na Pomorzu

12.11.2019

W kościerskim szpitalu pacjenci z problemami psychicznymi znajdą kompleksową pomoc. To jedyny ośrodek z Pomorza, który zakwalifikował się do rządowego pilotażu.

Eksperci od wielu lat alarmują, że psychiatria w Polsce w za dużym stopniu opiera się na opiece zamkniętej, a z punktu widzenia medycznego i rehabilitacyjnego pobyt w szpitalu powinien być brany pod uwagę po wyczerpaniu wszystkich możliwych form opieki w środowisku. Dlatego w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić w wybranych szpitalach pilotaż, w ramach którego powstały Centra Zdrowia Psychicznego, w których – zgodnie z założeniem – oferowana ma być opieka przystosowana do potrzeb pacjenta. – To nadzieja na zmiany w psychiatrii i wielki krok, jeśli chodzi o system pomocy osobom po kryzysie psychicznym – mówił rok temu Marek Balicki, b. minister zdrowia, a obecnie szef Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na Pomorzu tylko Kościerzyna

Pilotaż wystartował w 27 ośrodkach. Na Pomorzu jest on realizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Pacjent, który trafia do kościerskiego Centrum zgłasza się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego – zgodnie ze standardami powinien otrzymać pomoc w ciągu 72 godzin, jeśli zachodzi konieczność wdrożenia pilnych działań. Dyżurują tu psycholodzy, którzy udzielą porady lub odpowiednio pokierują. Z punktem można także kontaktować się telefonicznie – pod numerem tel. 58 686-07-77 od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Jest też Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której są rozpoznawane i leczone zaburzenia natury psychicznej. A także oddział dzienny, który dysponuje 15 miejscami i całodobowy z 30 łóżkami. Elementem Centrum jest też zespół środowiskowy, który dojeżdża do pacjenta.

Cały artykuł: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25373075,koscierska-r-ewolucja-psychiatryczna-to-jedyny-taki-osrodek.html

 

Autor: Ilona Godlewska

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.