Aktualności

Kościerska (r)ewolucja psychiatryczna. To jedyny taki ośrodek na Pomorzu

12.11.2019

W kościerskim szpitalu pacjenci z problemami psychicznymi znajdą kompleksową pomoc. To jedyny ośrodek z Pomorza, który zakwalifikował się do rządowego pilotażu.

Eksperci od wielu lat alarmują, że psychiatria w Polsce w za dużym stopniu opiera się na opiece zamkniętej, a z punktu widzenia medycznego i rehabilitacyjnego pobyt w szpitalu powinien być brany pod uwagę po wyczerpaniu wszystkich możliwych form opieki w środowisku. Dlatego w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić w wybranych szpitalach pilotaż, w ramach którego powstały Centra Zdrowia Psychicznego, w których – zgodnie z założeniem – oferowana ma być opieka przystosowana do potrzeb pacjenta. – To nadzieja na zmiany w psychiatrii i wielki krok, jeśli chodzi o system pomocy osobom po kryzysie psychicznym – mówił rok temu Marek Balicki, b. minister zdrowia, a obecnie szef Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na Pomorzu tylko Kościerzyna

Pilotaż wystartował w 27 ośrodkach. Na Pomorzu jest on realizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Pacjent, który trafia do kościerskiego Centrum zgłasza się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego – zgodnie ze standardami powinien otrzymać pomoc w ciągu 72 godzin, jeśli zachodzi konieczność wdrożenia pilnych działań. Dyżurują tu psycholodzy, którzy udzielą porady lub odpowiednio pokierują. Z punktem można także kontaktować się telefonicznie – pod numerem tel. 58 686-07-77 od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Jest też Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której są rozpoznawane i leczone zaburzenia natury psychicznej. A także oddział dzienny, który dysponuje 15 miejscami i całodobowy z 30 łóżkami. Elementem Centrum jest też zespół środowiskowy, który dojeżdża do pacjenta.

Cały artykuł: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25373075,koscierska-r-ewolucja-psychiatryczna-to-jedyny-taki-osrodek.html

 

Autor: Ilona Godlewska

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

14.09.2023
Nowelizacja rozporządzenia przedłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do 31 grudnia 2024 r.

Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia

11.09.2023
Zostało opublikowane Zarządzenie nr 132/2023/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 września 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura ds. Pilotażu NPOZP na Kongresie Rzeczników Zdrowia

30.08.2023
Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego ma na celu przetestowanie jednego z elementów reformy ochrony zdrowia. Równolegle dla pacjentów wymagających przekierowywania do leczenia specjalistycznego będą ustalane dalsze ścieżki - mówi dr Anna Depukat, psychiatra, psychoterapeuta, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Zapraszamy do posłuchania całej rozmowy.

Projekt nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie umów o realizację programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego trafił do zaopiniowania. Jest na to 14 dni.

03.08.2023
Opinie w sprawie przedmiotowego projektu mogą być przekazane w formie tabeli, stanowiącej załącznik do niniejszego komunikatu w terminie do 14 dni.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

17.07.2023 r.
W dniu 17 lipca 2023 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 czerwca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

06.07.2023
Powstanie łącznie 129 centrów zdrowia psychicznego. Zachęcamy do zapoznania się z aktualną treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Obwieszczenie Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z dnia 5 czerwca 2023 r.

05.06.2023
w sprawie Rekomendacji Nr 54/2023 z dnia 31 maja 2023 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.