Aktualności

Kościerska (r)ewolucja psychiatryczna. To jedyny taki ośrodek na Pomorzu

12.11.2019

W kościerskim szpitalu pacjenci z problemami psychicznymi znajdą kompleksową pomoc. To jedyny ośrodek z Pomorza, który zakwalifikował się do rządowego pilotażu.

Eksperci od wielu lat alarmują, że psychiatria w Polsce w za dużym stopniu opiera się na opiece zamkniętej, a z punktu widzenia medycznego i rehabilitacyjnego pobyt w szpitalu powinien być brany pod uwagę po wyczerpaniu wszystkich możliwych form opieki w środowisku. Dlatego w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić w wybranych szpitalach pilotaż, w ramach którego powstały Centra Zdrowia Psychicznego, w których – zgodnie z założeniem – oferowana ma być opieka przystosowana do potrzeb pacjenta. – To nadzieja na zmiany w psychiatrii i wielki krok, jeśli chodzi o system pomocy osobom po kryzysie psychicznym – mówił rok temu Marek Balicki, b. minister zdrowia, a obecnie szef Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Na Pomorzu tylko Kościerzyna

Pilotaż wystartował w 27 ośrodkach. Na Pomorzu jest on realizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Pacjent, który trafia do kościerskiego Centrum zgłasza się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego – zgodnie ze standardami powinien otrzymać pomoc w ciągu 72 godzin, jeśli zachodzi konieczność wdrożenia pilnych działań. Dyżurują tu psycholodzy, którzy udzielą porady lub odpowiednio pokierują. Z punktem można także kontaktować się telefonicznie – pod numerem tel. 58 686-07-77 od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Jest też Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której są rozpoznawane i leczone zaburzenia natury psychicznej. A także oddział dzienny, który dysponuje 15 miejscami i całodobowy z 30 łóżkami. Elementem Centrum jest też zespół środowiskowy, który dojeżdża do pacjenta.

Cały artykuł: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25373075,koscierska-r-ewolucja-psychiatryczna-to-jedyny-taki-osrodek.html

 

Autor: Ilona Godlewska

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.