W kościerskim szpitalu pacjenci z problemami psychicznymi znajdą kompleksową pomoc. To jedyny ośrodek z Pomorza, który zakwalifikował się do rządowego pilotażu.
Eksperci od wielu lat alarmują, że psychiatria w Polsce w za dużym stopniu opiera się na opiece zamkniętej, a z punktu widzenia medycznego i rehabilitacyjnego pobyt w szpitalu powinien być brany pod uwagę po wyczerpaniu wszystkich możliwych form opieki w środowisku. Dlatego w ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wprowadzić w wybranych szpitalach pilotaż, w ramach którego powstały Centra Zdrowia Psychicznego, w których – zgodnie z założeniem – oferowana ma być opieka przystosowana do potrzeb pacjenta. – To nadzieja na zmiany w psychiatrii i wielki krok, jeśli chodzi o system pomocy osobom po kryzysie psychicznym – mówił rok temu Marek Balicki, b. minister zdrowia, a obecnie szef Biura ds. Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Na Pomorzu tylko Kościerzyna
Pilotaż wystartował w 27 ośrodkach. Na Pomorzu jest on realizowany w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Pacjent, który trafia do kościerskiego Centrum zgłasza się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego – zgodnie ze standardami powinien otrzymać pomoc w ciągu 72 godzin, jeśli zachodzi konieczność wdrożenia pilnych działań. Dyżurują tu psycholodzy, którzy udzielą porady lub odpowiednio pokierują. Z punktem można także kontaktować się telefonicznie – pod numerem tel. 58 686-07-77 od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.
Jest też Poradnia Zdrowia Psychicznego, w której są rozpoznawane i leczone zaburzenia natury psychicznej. A także oddział dzienny, który dysponuje 15 miejscami i całodobowy z 30 łóżkami. Elementem Centrum jest też zespół środowiskowy, który dojeżdża do pacjenta.
Cały artykuł: https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25373075,koscierska-r-ewolucja-psychiatryczna-to-jedyny-taki-osrodek.html
Autor: Ilona Godlewska