Aktualności

Link do rozmowy o chorującym psychicznie tacie z Bogdanem Frymorgenem – pierwszy webinar towarzyszący III Kongresowi Zdrowia Psychicznego

18.04.2021

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w cyklu spotkań zapowiadających III Kongres Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się 7-go czerwca. Co poniedziałek na facebookowym fan-page`u Fundacji eFkropka pojawią się wyjątkowe gościnie i wspaniali goście, z którymi będziemy rozmawiać na temat zdrowia psychicznego. Już wkrótce pełny harmonogram spotkań.

W pierwszym spotkaniu w ramach cyklu webinarów wystąpił Bogdan Frymorgen, autor książki „Okruchy większej całości”, w której opisuje wspomnienia z dzieciństwa, w którym dużą rolę odegrała choroba psychiczne jego ojca
Link do rozmowy: https://www.youtube.com/watch?v=rePsia8vK3k

Bogdan Frymorgen kurator i wydawca, autor albumów fotograficznych i wystaw, studiował anglistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przez dwadzieścia cztery lata pracował dla Serwisu Światowego BBC. Mieszka w Londynie, jest korespondentem radia RMF FM. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i rady nadzorczej Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Jest Ambasadorem III Kongresu Zdrowia Psychicznego i autorem książki „Okruchy większej całości”, w której opisuje wspomnienia z dzieciństwa, w którym dużą rolę odegrała choroba psychiczne jego ojca.
O „Okruchach” oraz chorobie psychicznej w rodzinie z Bogdanem Frymorgenem rozmawiała Katarzyna Szczerbowska: dziennikarka i redaktorka, rzeczniczka biura ds. Pilotażu NPOZP, rzeczniczka prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, członkini Rady Fundacji eFkropka oraz ekspertka przez doświadczenie.

Spotkania są bezpłatne i nie wymagają rejestracji. Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych. Rozmowy są transmitowane na profilu Facebook’owym Fundacji eFkropka. Później są dostępne również na YouTube Fundacji eFkropka

Fragmenty „Okruchów większej całości”
„Dwubiegunowość jest specyficzną chorobą. Ludzie na przemian fruwają ze szczęścia lub popadają w depresję. Taki był ociec. W zasadzie miałem ich dwóch – jeden przez dziesięć miesięcy w roku wstawał rano do pracy i wracał po południu. Potem krótka drzemka, jakiś „tygrys” do czytania, kolacja, telewizor i spanie. No i ten drugi – szalony. Raptem stawał się magikiem i wynalazcą. Docierał do domu nad ranem, bo na cmentarzu rozmawiał z duchami albo dla fantazji spacerował między mijającymi się pociągami. Ten pierwszy był nudny. Ten drugi podłączony do prądu. Obaj byli wspaniali”.
„Moim najwcześniejszym wspomnieniem z dzieciństwa jest sypialnia. Siedzę z bratem pod kołdrą i płaczę. Matka obok pali papierosa. Właśnie karetka odwiozła tatę do szpitala, a my wylewamy z oczu gorzko-słodkie pożegnanie. Gorzkie, bo go nie będzie przez dwa miesiące, i tak jest co roku. Słodkie, bo wreszcie będziemy mogli się wyspać. Ojciec był maniakiem depresyjnym. Teraz jest bezpieczny w karetce. My także, w sypialni”.
„Wszystko wokół pachnie. Pachną kolory i muzyka, także przeczytane książki. W każdym zdaniu kryje się symfonia zapachów, a wszystko zależy od tego, kto je wypowiada. Najbardziej wymagający jest chyba zapach własnego ciała. Trudno go zdefiniować. Podobnie jest z głosem, gdy sam siebie słyszę w radiu. Zawsze brzmi obco, jakby z innego pochodził gardła. Zmysły głupieją, jeśli jednocześnie tworzymy i konsumujemy siebie. Wszystko wtedy staje się bardziej intensywne, ale jakby mniej nasze. Brakuje koniecznego dystansu. To ważna lekcja dla ludzi nadwrażliwych. Jeśli matka natura rozpieściła was nadzmysłowym węchem, wzrokiem czy dotykiem, lepiej skupić się na zewnętrznym świecie. Skierowanie zmysłów ku sobie może wypalić w nas dziurę. Każdy niekontrolowany nadzmysł to potencjalny pożar”.
„Brat się żeni. Właśnie skończył studia i został lekarzem. Wszystko jak Pan Bóg przykazał – bez pośpiechu i w swoim czasie. Matka jest przeszczęśliwa. Staje na głowie, żeby zorganizować wesele. Takie prawdziwe, w remizie strażackiej, z tańcami i orkiestrą. Panie z koła gospodyń wiejskich od tygodnia pieką kołacze. Z księdzem wszystko załatwione, a goście na pewno dopiszą. W dzień ślubu ustawi się stoły w podkowę i zamiecie podłogę. Zabawa będzie na całego! A to trudny czas, bo właśnie skończył się stan wojenny i dopiero niedawno zniesiono kartki na mięso. Na szczęście matka ma chody w spożywczym, a wódkę załatwi wujek. Tylko jednego nie da się łatwo wyczarować – naszego ojca. Od dwóch miesięcy jest w szpitalu. Dopadła go depresja, ale na wesele dostanie przepustkę…”

 

Tak na spotkanie zapraszał Bogdan Frymorgen:

Będę rozmawiał z Katarzyną Szczerbowską o życiu w rodzinie naznaczonej chorobą psychiczną. O jego wyzwaniach, radościach i dramatach. Mam zaszczyt być jednym z ambasadorów Kongresu, który odbędzie się w Warszawie 7 czerwca. Moje osobiste doświadczenia opisałem w książce „Okruchy większej całości”, która ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa Austeria.
Nie jestem psychiatrą, nie pracuję w służbie zdrowia. Pragnę to zaznaczyć. Ale gromadząc wokół Kongresu ludzi z różnych środowisk, jesteśmy w stanie przyczynić się do destygmatyzacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Zapewnić im lepszą opiekę, na pewno zrozumienie. Jeśli mój głos zostanie cegiełką w tym przedsięwzięciu, będę zaszczycony. Poniższy fragment książki wyraża to, co w tym temacie dobitnie czuję. To nie jest głos terapeuty ani lekarza. To świadectwo syna, którego ojciec cierpiał na chorobę dwubiegunową. Kto wie, może w tych słowach ukryte są szersze nadzieje na przyszłość .
„Dostałem od ojca cenne narzędzie – potrafię z łatwością rozpoznać ludzi chorych. Czytam ich słowa i gesty jak otwartą książkę. Są dla mnie rozpoznawalnym kodem. Dzięki temu w swoim szaleństwie stają się całkiem normalni, a ja zawieram z nimi przymierze. To błogosławieni, których los obarczył ciężkim sakramentem”.

Aktualne informacje o III Kongresie Zdrowia Psychicznego na stronie: kongreszp.org.pl

Biuro do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego jest partnerem III Kongresu Zdrowia Psychicznego

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.