Aktualności

Link do rozmowy z Cleo Ćwiek – modelką, psychologiem i osobą z doświadczeniem kryzysu psychicznego – wydarzenie towarzyszące III Kongresowi Zdrowia Psychicznego

26.04.2021

Serdecznie zapraszamy do posłuchania rozmowy z Cleo Ćwiek o chorobie afektywnej dwubiegunowej i jej Fundacji Można Zwariować. Pytania zadawała Katarzyna Parzuchowska z Fundacji eFkropka. Obie panie są ekspertkami przez doświadczenie, mają za sobą kryzys psychiczny. Spotkanie jest jednym cyklu spotkań zapowiadających III Kongres Zdrowia Psychicznego, który odbędzie się 7-go czerwca. Aktualne informacje: kongreszp.org.pl

link: https://www.youtube.com/watch?v=Vg0kmLGte2w

Zachęcamy też do śledzenia kolejnych spotkań. Co poniedziałek na facebookowym fanpage`u Fundacji eFkropka i Kongres Zdrowia Psychicznego  pojawią się wyjątkowi goście.

Cleo Ćwiek jest prezeską Fundacji Można Zwariować, należy do Rady ds. Zdrowia Psychicznego przy Ogólnopolskim Strajku Kobiet, aktywistka Extinction Rebellion Polska, modelka z wykształceniem psychologicznym. Od ponad dekady związana z wieloma rynkami modowymi na całym świecie. Angażuje się w działania i akcje społeczne na rzecz klimatu oraz osób wykluczonych ze względu na zaburzenia psychiczne. Dzięki własnym doświadczeniom zaburzeń psychicznych zainicjowała powstanie kampanii społecznej i fundacji Można Zwariować, która zebrała wokół siebie aktywną i zaangażowaną społeczność. Ambasadorka III Kongresu Zdrowia Psychicznego.

Katarzyna Parzuchowska – aktywistka i edukatorka Fundacji eFkropka oraz Fundacji Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne, inicjatorka i prowadząca Teatru Kryzys, swoje doświadczenia na drodze zdrowienia opisuje na blogu: blogoschizofrenii.wordpress.com
===
Spotkania są bezpłatne i nie wymagają rejestracji. Zapraszamy na nie wszystkich zainteresowanych. Rozmowa będą transmitowane na żywo na profilu Facebook’owym Fundacji eFkropka.
Webinary będą dostępne również na YouTube Fundacji eFkropka
Znajdziecie tam już m.in. 1 webinar przedkongresowy, czyli rozmowę z  ambasadorem III Kongresu Zdrowia Psychicznego  Bogdanem Frymorgenem, która odbyła się 19-go kwietnia! Bogran Frymorgen jest autorem książki „Okruchy większej całości, gdzie pisze o swoim życiu w którym ogromną rolę odegrał chorujący psychicznie ojciec.
https://www.youtube.com/watch?v=rePsia8vK3k…
===
Więcej o III Kongresie Zdrowia Psychicznego: https://kongreszp.org.pl
Dołącz do Ruchu III Kongresu Zdrowia Psychicznego. Weź udział w webinarach!
#ZdrowiePsychiczneMaZnaczenie!
#PopieramCentraZdrowiaPsychicznegoPomóż i podpisz petycję!
link do petycjihttps://lnkd.in/e7GN7Zw

Organizatorzy: Kongres Zdrowia Psychicznego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej, Fundacja eFkropka

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.