Aktualności

Marek Balicki odpowiada, dlaczego zdecydował się objąć stanowisko w rządzie PiS

02.08.2019

Powołanie pełnomocnika ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona – przekonywał w TOK FM Marek Balicki, nowo powołany pełnomocnik ds. reformy psychiatrii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ustanowił pełnomocnika ds. reformy w psychiatrii; został nim dr Marek Balicki – poinformował we wtorek resort zdrowia na Twitterze. Balicki jest lekarzem psychiatrą, byłym ministrem zdrowia. Kieruje biurem pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Tymczasem w środę z resortu odszedł wiceminister zdrowia odpowiedzialny między innymi za wprowadzenie zmian w psychiatrii – Zbigniew Król.

Balicki podkreślał w TOK FM, że to całkowicie nowe stanowisko. – Będę się zajmował tym, co robiłem do tej pory. Rok temu wprowadzono pilotaż Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego. Powstało 27 centrów zdrowia psychicznego. Powołanie pełnomocnika wzmacnia pozycję biura ds. pilotażu tego programu. Zresztą, profesjonalne i społeczne organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym postulowały o pełnomocnika, żeby sprawniej pokonywać trudności i przeszkody w tych sprawach. Łatwiej będzie koordynować działania instytucji odpowiedzialnych za reformę psychiatrii, na przykład relacje z NFZ nie będą wymagały pośrednictwa – wyjaśniał Balicki.
Jak przekonywał, to co jest do zrobienia w sprawach psychiatrii, to dużo większe wyzwanie, niż to co zrobiono do tej pory. – Ten pełnomocnik ma też charakter symboliczny, że ochrona zdrowia psychicznego została mocniej dostrzeżona.
więcej: http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,25050364,marek-balicki-odpowiada-dlaczego-zdecydowal-sie-objac-stanowisko.html

Źródło TOK.FM

2 sierpnia, 2019

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.