Aktualności

Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii z wizytą w sandomierskim szpitalu

28.09.2019

– Cieszą mnie plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi pracę personelu medycznego – powiedział Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii, który we wtorek wizytował sandomierski oddział psychiatrii.

Wizyta byłego ministra zdrowia w sandomierskiej lecznicy wiąże się z powstałym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego. Sandomierz jest jednym z 27 miast w Polsce, gdzie takie Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje.

Centrum Zdrowia Psychicznego, jakie działa już w strukturach Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu, powstaje w ramach pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami.

Program ruszył 1 lipca ubiegłego roku. – Każde Centrum Zdrowia Psychicznego ma pod swoją opieką mieszkańców powiatu – przypomniał Marek Balicki. – Takich centrów w ramach pilotażu w Polsce powstało do tej pory 27, więc można powiedzieć, że Sandomierz jest przodującym ośrodkiem jeśli chodzi o realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Bardzo nas cieszą plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi taką pracę personelu medycznego, która będzie zgodna z założeniami programu. Jestem tu dziś z profesorem Jackiem Wciórką, głównym autorem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na takiej wizytacji, bo założyliśmy, że zwiedzimy wszystkie działające Centra Zdrowia Psychicznego, aby zobaczyć nie tylko na planie, ale jak wygląda rzeczywistość.

O powstającym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego przy Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu, a na potrzeby którego na jednej z działek, na terenie szpitala powstanie nowy pawilon, mówił dyrektor lecznicy doktor Marek Kos. – W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego mamy oddział stacjonarny psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, działa także zespół leczenia środowiskowego oraz izba przyjęć psychiatryczna – wyliczył dyrektor Kos. – Planujemy wybudowanie nowego pawilonu dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Już podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach – dodał.

Źródło: echodnia eu. autor: Klaudia Tajs

Link do całego artykułu: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/marek-balicki-pelnomocnik-ministra-zdrowia-do-spraw-psychiatrii-z-wizyta-w-sandomierskim-szpitalu/ar/c14-14446761?fbclid=IwAR34_HEkdPaW5HYmVXCdSSX2Ra-GTbLHpXH9Q0khK07TOvNZ-DsrnOc9Kz8

 

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.