Aktualności

Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii z wizytą w sandomierskim szpitalu

28.09.2019

– Cieszą mnie plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi pracę personelu medycznego – powiedział Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii, który we wtorek wizytował sandomierski oddział psychiatrii.

Wizyta byłego ministra zdrowia w sandomierskiej lecznicy wiąże się z powstałym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego. Sandomierz jest jednym z 27 miast w Polsce, gdzie takie Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje.

Centrum Zdrowia Psychicznego, jakie działa już w strukturach Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu, powstaje w ramach pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami.

Program ruszył 1 lipca ubiegłego roku. – Każde Centrum Zdrowia Psychicznego ma pod swoją opieką mieszkańców powiatu – przypomniał Marek Balicki. – Takich centrów w ramach pilotażu w Polsce powstało do tej pory 27, więc można powiedzieć, że Sandomierz jest przodującym ośrodkiem jeśli chodzi o realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Bardzo nas cieszą plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi taką pracę personelu medycznego, która będzie zgodna z założeniami programu. Jestem tu dziś z profesorem Jackiem Wciórką, głównym autorem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na takiej wizytacji, bo założyliśmy, że zwiedzimy wszystkie działające Centra Zdrowia Psychicznego, aby zobaczyć nie tylko na planie, ale jak wygląda rzeczywistość.

O powstającym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego przy Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu, a na potrzeby którego na jednej z działek, na terenie szpitala powstanie nowy pawilon, mówił dyrektor lecznicy doktor Marek Kos. – W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego mamy oddział stacjonarny psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, działa także zespół leczenia środowiskowego oraz izba przyjęć psychiatryczna – wyliczył dyrektor Kos. – Planujemy wybudowanie nowego pawilonu dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Już podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach – dodał.

Źródło: echodnia eu. autor: Klaudia Tajs

Link do całego artykułu: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/marek-balicki-pelnomocnik-ministra-zdrowia-do-spraw-psychiatrii-z-wizyta-w-sandomierskim-szpitalu/ar/c14-14446761?fbclid=IwAR34_HEkdPaW5HYmVXCdSSX2Ra-GTbLHpXH9Q0khK07TOvNZ-DsrnOc9Kz8

 

Życzenia Wielkanocne

05.04.2023
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu szczęścia, wielu radosnych chwil i pięknych więzi z ludźmi. Dziękujemy za to, że razem tworzymy wspólnotę wspierających się ludzi. 

Wystawa pod nazwą „Nie jesteś sam” na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

17.02.2023
Wystawa pod nazwą "Nie jesteś sam" na okoliczność obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada na 23 lutego 2023 r., na której będą prezentowane prace pacjentów Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska-Południe z Dziennych Oddziałów Psychiatrycznych (oddziały Centrum z Myślenic oraz ze Skawiny).

Projekt Standardu Diagnostyczno-Terapeutycznego w Centrum Zdrowia Psychicznego

17.01.2023
Wynikające z umowy działanie Biura ds. pilotażu na 2022 r. było prowadzenie i koordynacja opracowania we współpracy z towarzystwami naukowymi standardu diagnostyczno-terapeutycznego i opracowanie rekomendacji dotyczących finansowania opieki psychiatrycznej i transformacji systemu.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

13.01.2023
Do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023-2030. Projekt kładzie nacisk m.in. na wprowadzenie modelu opieki środowiskowej.

Nowa Dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii

10.01.2023
Dr n. med. Anna Depukat, dotychczasowy kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego objęła stanowisko dyrektora Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

05.01.2023
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego.

Szanowni Państwo, życzymy pięknych, radosnych Świąt. Niech odradza się wszystko, co dobre, świetliste. Zdrowia. Wiele jest dróg do drugiego człowieka. Znajdujmy te drogi i trzymajmy się ich. Oddzielnie jesteśmy kroplami, razem jesteśmy oceanem. Razem możemy więcej. Szczęścia we wszystkich aspektach życia.

23.12.2022

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy

23.12.2022
Opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2022 r. w sprawie programu pilotażowego dotyczącego oddziaływań terapeutycznych skierowanych do osób z doświadczeniem traumy.