Aktualności

Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii z wizytą w sandomierskim szpitalu

28.09.2019

– Cieszą mnie plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi pracę personelu medycznego – powiedział Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii, który we wtorek wizytował sandomierski oddział psychiatrii.

Wizyta byłego ministra zdrowia w sandomierskiej lecznicy wiąże się z powstałym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego. Sandomierz jest jednym z 27 miast w Polsce, gdzie takie Centrum Zdrowia Psychicznego powstaje.

Centrum Zdrowia Psychicznego, jakie działa już w strukturach Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu, powstaje w ramach pilotażowego programu dotyczącego opieki nad pacjentami psychiatrycznymi i ich rodzinami.

Program ruszył 1 lipca ubiegłego roku. – Każde Centrum Zdrowia Psychicznego ma pod swoją opieką mieszkańców powiatu – przypomniał Marek Balicki. – Takich centrów w ramach pilotażu w Polsce powstało do tej pory 27, więc można powiedzieć, że Sandomierz jest przodującym ośrodkiem jeśli chodzi o realizację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Bardzo nas cieszą plany dyrekcji szpitala mówiące o tym, że powstanie odrębny budynek, w którym znajdzie się Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to radykalnie poprawi warunki i umożliwi taką pracę personelu medycznego, która będzie zgodna z założeniami programu. Jestem tu dziś z profesorem Jackiem Wciórką, głównym autorem Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na takiej wizytacji, bo założyliśmy, że zwiedzimy wszystkie działające Centra Zdrowia Psychicznego, aby zobaczyć nie tylko na planie, ale jak wygląda rzeczywistość.

O powstającym i rozwijającym się Centrum Zdrowia Psychicznego przy Specjalistycznym Szpitalu Ducha Świętego w Sandomierzu, a na potrzeby którego na jednej z działek, na terenie szpitala powstanie nowy pawilon, mówił dyrektor lecznicy doktor Marek Kos. – W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego mamy oddział stacjonarny psychiatryczny, dzienny oddział psychiatryczny, działa także zespół leczenia środowiskowego oraz izba przyjęć psychiatryczna – wyliczył dyrektor Kos. – Planujemy wybudowanie nowego pawilonu dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Już podpisaliśmy umowę z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach – dodał.

Źródło: echodnia eu. autor: Klaudia Tajs

Link do całego artykułu: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/marek-balicki-pelnomocnik-ministra-zdrowia-do-spraw-psychiatrii-z-wizyta-w-sandomierskim-szpitalu/ar/c14-14446761?fbclid=IwAR34_HEkdPaW5HYmVXCdSSX2Ra-GTbLHpXH9Q0khK07TOvNZ-DsrnOc9Kz8

 

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.