Aktualności

Marek Balicki: W przyszłym roku około 6 mln Polaków będzie miało dostęp do Centrum Zdrowia Psychicznego

02.09.2019

O funkcjonowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego opowiedział Medexpressowi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

Martyna Chmielewska: Jak się sprawdza pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego?

Marek Balicki: Pilotaż wystartował w lipcu ubiegłego roku. Jest przewidziany na trzy lata. Jego celem jest przetestowanie w Polsce tego, co nazywamy modelem środowiskowym. Model polega na odejściu od koncentrowania opieki w dużych szpitalach psychiatrycznych. Chcemy, żeby opieka była udzielana w poradni zdrowia psychicznego w ramach leczenia środowiskowego na oddziale dziennym i blisko miejsca zamieszkania. W ramach pilotażu działa 27 centrów zdrowia psychicznego. Każde z centrów ma swój punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Większe centra mają dwa, albo trzy takie punkty, w których każdego roboczego dnia od godz. 8 do 18 dyżurują profesjonalni psychologowie, terapeuci środowiskowi, pielęgniarki psychiatryczne. Można się zgłosić do takiego punktu bez wcześniejszego umawiania się. Można tak po prostu przyjść, zasięgnąć informacji np. co zrobić, jeśli w rodzinie ktoś potrzebuje pomocy. W Centrum Zdrowia Psychicznego będą działać także asystenci zdrowienia czyli osoby, które były pacjentami i korzystały z systemu opieki zdrowotnej. Teraz są w stabilnym stanie. Odbyły szkolenie i mogą pomagać osobom będącym w kryzysie. O wiele łatwiej jest się otworzyć przed kimś, kto miał podobne problemy, przeżycia.

Przejdź do artykułu: https://www.medexpress.pl/w-przyszlym-roku-okolo-6-mln-polakow-bedzie-mialo-dostep-do-centrum-zdrowia-psychicznego/74735?fbclid=IwAR2rLJYi4b08YTkzEHEyYz9fIOXGoQhVjxf6lVh1SmRCQ8tr1XVaSKQmJPw

Źródło: medexpress.pl, autor: Martyna Chmielewska

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.