Aktualności

Marek Balicki: W przyszłym roku około 6 mln Polaków będzie miało dostęp do Centrum Zdrowia Psychicznego

02.09.2019

O funkcjonowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego opowiedział Medexpressowi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.

Martyna Chmielewska: Jak się sprawdza pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego?

Marek Balicki: Pilotaż wystartował w lipcu ubiegłego roku. Jest przewidziany na trzy lata. Jego celem jest przetestowanie w Polsce tego, co nazywamy modelem środowiskowym. Model polega na odejściu od koncentrowania opieki w dużych szpitalach psychiatrycznych. Chcemy, żeby opieka była udzielana w poradni zdrowia psychicznego w ramach leczenia środowiskowego na oddziale dziennym i blisko miejsca zamieszkania. W ramach pilotażu działa 27 centrów zdrowia psychicznego. Każde z centrów ma swój punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Większe centra mają dwa, albo trzy takie punkty, w których każdego roboczego dnia od godz. 8 do 18 dyżurują profesjonalni psychologowie, terapeuci środowiskowi, pielęgniarki psychiatryczne. Można się zgłosić do takiego punktu bez wcześniejszego umawiania się. Można tak po prostu przyjść, zasięgnąć informacji np. co zrobić, jeśli w rodzinie ktoś potrzebuje pomocy. W Centrum Zdrowia Psychicznego będą działać także asystenci zdrowienia czyli osoby, które były pacjentami i korzystały z systemu opieki zdrowotnej. Teraz są w stabilnym stanie. Odbyły szkolenie i mogą pomagać osobom będącym w kryzysie. O wiele łatwiej jest się otworzyć przed kimś, kto miał podobne problemy, przeżycia.

Przejdź do artykułu: https://www.medexpress.pl/w-przyszlym-roku-okolo-6-mln-polakow-bedzie-mialo-dostep-do-centrum-zdrowia-psychicznego/74735?fbclid=IwAR2rLJYi4b08YTkzEHEyYz9fIOXGoQhVjxf6lVh1SmRCQ8tr1XVaSKQmJPw

Źródło: medexpress.pl, autor: Martyna Chmielewska

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.