O funkcjonowaniu Centrów Zdrowia Psychicznego opowiedział Medexpressowi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii.
Martyna Chmielewska: Jak się sprawdza pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego?
Marek Balicki: Pilotaż wystartował w lipcu ubiegłego roku. Jest przewidziany na trzy lata. Jego celem jest przetestowanie w Polsce tego, co nazywamy modelem środowiskowym. Model polega na odejściu od koncentrowania opieki w dużych szpitalach psychiatrycznych. Chcemy, żeby opieka była udzielana w poradni zdrowia psychicznego w ramach leczenia środowiskowego na oddziale dziennym i blisko miejsca zamieszkania. W ramach pilotażu działa 27 centrów zdrowia psychicznego. Każde z centrów ma swój punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny. Większe centra mają dwa, albo trzy takie punkty, w których każdego roboczego dnia od godz. 8 do 18 dyżurują profesjonalni psychologowie, terapeuci środowiskowi, pielęgniarki psychiatryczne. Można się zgłosić do takiego punktu bez wcześniejszego umawiania się. Można tak po prostu przyjść, zasięgnąć informacji np. co zrobić, jeśli w rodzinie ktoś potrzebuje pomocy. W Centrum Zdrowia Psychicznego będą działać także asystenci zdrowienia czyli osoby, które były pacjentami i korzystały z systemu opieki zdrowotnej. Teraz są w stabilnym stanie. Odbyły szkolenie i mogą pomagać osobom będącym w kryzysie. O wiele łatwiej jest się otworzyć przed kimś, kto miał podobne problemy, przeżycia.
Przejdź do artykułu: https://www.medexpress.pl/w-przyszlym-roku-okolo-6-mln-polakow-bedzie-mialo-dostep-do-centrum-zdrowia-psychicznego/74735?fbclid=IwAR2rLJYi4b08YTkzEHEyYz9fIOXGoQhVjxf6lVh1SmRCQ8tr1XVaSKQmJPw
Źródło: medexpress.pl, autor: Martyna Chmielewska