Aktualności

Moje życie skręciło w dobrą stronę. O asystentach zdrowienia w Dużym Formacie

11.01.2021

„Rozmowa z asystentem jest zupełnie inna niż z lekarzem czy psychologiem, bo specjalista dopasowuje objawy choroby do swojej wiedzy, a asystent zdrowienia bazuje na tym, co sam przeżył.

– Przestałem ufać rodzinie. Wydawało mi się, że ktoś do mnie mówi. Typowe głosy komentujące i ksobne myślenie, że wszystko, co się dzieje dookoła, jest skierowane przeciwko mnie. Byłem opryskliwy, rozdrażniony, źle spałem, szukałem dziury w całym. I nagle odjechałem zupełnie. Wyszedłem boso przed dom i chciałem uciekać. Żona wołała: „Tomek, wracaj, co ty robisz!”. Miałem 42 lata, wcześniej żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym. W rodzinie też nikt nie chorował. Zawsze byłem aktywny, typowa mróweczka korporacyjna, przedstawiciel handlowy. Ciągle za kółkiem, wyrabianie planów, deadline’y. Byłem w tym dobry, ale coraz bardziej zmęczony.” – tak zaczyna się tekst w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej sprzedawanym z nią, poświęcony asystentom zdrowienia, który ukazał się 11 stycznia. Napisała go Ludmiła Anannikowa.

O roli asystenta zdrowienia opowiada w nim Joanna Rogalska (na zdjęciu), historyk i politolog, która pracuje w centrum zdrowia psychicznego w Słupsku, Elżbieta Jełowicka, inżynier, wspierająca pacjentów i ich bliskich w wolskim centrum zdrowia psychicznego, Tomasz Haręża, który hoduje owczarki podhalańskie i pracuje w centrum zdrowia psychicznego w Cieszynie, Jakub Wacławek opiekujący się pacjentami w koszalińskim centrum zdrowia psychicznego i Ivan Sitsko, który skończył wydział budowlany, pasjonuje się herbatą i feng shui a pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na oddziale dla osób doświadczających choroby afektywnej dwubiegunowej. Łączy ich wrażliwość, która sprawiła, że doświadczyli kryzysu psychicznego. Po skończeniu kursu na asystenta zdrowienia, pomagają na bazie swojego doświadczenia chorowania i zdrowienia.

Cały tekst dostępny pod linkiem: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,26669650,asystenci-zdrowienia-psycholog-powiedziala-zebym-nie.html?fbclid=IwAR1oDoZSw5V5P-DM8dnQs8sXpnsAAdrwDtHUolUNcjcqAgVHy336IaHbjRM

Źródło: www.wyborcza.pl/duzyformat

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.