Aktualności

Moje życie skręciło w dobrą stronę. O asystentach zdrowienia w Dużym Formacie

11.01.2021

„Rozmowa z asystentem jest zupełnie inna niż z lekarzem czy psychologiem, bo specjalista dopasowuje objawy choroby do swojej wiedzy, a asystent zdrowienia bazuje na tym, co sam przeżył.

– Przestałem ufać rodzinie. Wydawało mi się, że ktoś do mnie mówi. Typowe głosy komentujące i ksobne myślenie, że wszystko, co się dzieje dookoła, jest skierowane przeciwko mnie. Byłem opryskliwy, rozdrażniony, źle spałem, szukałem dziury w całym. I nagle odjechałem zupełnie. Wyszedłem boso przed dom i chciałem uciekać. Żona wołała: „Tomek, wracaj, co ty robisz!”. Miałem 42 lata, wcześniej żadnych problemów ze zdrowiem psychicznym. W rodzinie też nikt nie chorował. Zawsze byłem aktywny, typowa mróweczka korporacyjna, przedstawiciel handlowy. Ciągle za kółkiem, wyrabianie planów, deadline’y. Byłem w tym dobry, ale coraz bardziej zmęczony.” – tak zaczyna się tekst w Dużym Formacie, magazynie reporterów Gazety Wyborczej sprzedawanym z nią, poświęcony asystentom zdrowienia, który ukazał się 11 stycznia. Napisała go Ludmiła Anannikowa.

O roli asystenta zdrowienia opowiada w nim Joanna Rogalska (na zdjęciu), historyk i politolog, która pracuje w centrum zdrowia psychicznego w Słupsku, Elżbieta Jełowicka, inżynier, wspierająca pacjentów i ich bliskich w wolskim centrum zdrowia psychicznego, Tomasz Haręża, który hoduje owczarki podhalańskie i pracuje w centrum zdrowia psychicznego w Cieszynie, Jakub Wacławek opiekujący się pacjentami w koszalińskim centrum zdrowia psychicznego i Ivan Sitsko, który skończył wydział budowlany, pasjonuje się herbatą i feng shui a pracuje w Instytucie Psychiatrii i Neurologii na oddziale dla osób doświadczających choroby afektywnej dwubiegunowej. Łączy ich wrażliwość, która sprawiła, że doświadczyli kryzysu psychicznego. Po skończeniu kursu na asystenta zdrowienia, pomagają na bazie swojego doświadczenia chorowania i zdrowienia.

Cały tekst dostępny pod linkiem: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,26669650,asystenci-zdrowienia-psycholog-powiedziala-zebym-nie.html?fbclid=IwAR1oDoZSw5V5P-DM8dnQs8sXpnsAAdrwDtHUolUNcjcqAgVHy336IaHbjRM

Źródło: www.wyborcza.pl/duzyformat

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.