Aktualności

(Mokotowskie) Centrum Zdrowia Psychicznego – czyli co? Molenda, Szczerbowska, Tercz

11.05.2021

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego Bartłomiej Molenda i Katarzyna Szczerbowska pytani przez Jakuba Tercza wyjaśnią, czym są (już 33 w całym kraju) Centra Zdrowia Psychicznego oraz jak działa to na Mokotowie.

W opisie wydarzenia na Facebooku czytamy Polski system ochrony zdrowia psychicznego zmienia się teraz, i to w dwóch wymiarach: dyskursu społecznego oraz sposobu organizacji psychiatrii.
Zmienia się sposób, w jaki mówimy i myślimy o kryzysach psychicznych, własnych i cudzych: za coraz zwyczajniejsze uważane jest korzystanie ze wsparcia psychiatry lub psychoterapeuty; coraz więcej (coraz bardziej znanych) osób mówi publicznie o swoich (coraz poważniejszych) problemach psychicznych.
Natomiast wyrazem zmian instytucjonalnych jest Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, w ramach którego powstały do dziś 33 Centra Zdrowia Psychicznego (CZP) obejmujące wsparciem 12% mieszkańców i mieszkanek Polski. Centra Zdrowia Psychicznego są formą organizacji nowej (przynajmniej jak na warunki polskie) zdeinstytucjonalizowanej, środowiskowej, bio-psycho–społecznej psychiatrii.
Czyli czym właściwie są te Centra? Jaka są ich (niepolskie) korzenie? Jak to wszystko działa? Dlaczego nie pracują w nich tylko psychiatrzy? Kim są asystenci zdrowienia? Jak to działa w Warszawie? Co można na Mokotowie?
Na te pytania odpowiadać będzie Katarzyna Szczerbowska i Bartłomiej Molenda z Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Webinarium moderować będzie Jakub Tercz.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawać zadawania pytań i komentowania na czacie.
Nagrania webinarium będzie dostępne na stronach FB: Partnerstwo Lokalne Stary Mokotow oraz Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Katarzyna Szczerbowska – rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, członkini rady Fundacji eFKropka, należy do Akademii Liderów Cogito, asystentka zdrowienia, posiada Certyfikat Experta Cogito, przez 20 lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego

Bartłomiej Molenda – absolwent studiów magisterskich z zakresu zdrowia publicznego i licencjackich z ratownictwa medycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznych, ukończył studia podyplomowe z zarządzania i kontroli w podmiotach leczniczych. Pracownik Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się koordynacją reformy opieki psychiatrycznej w Centrach Zdrowia Psychicznego od 2018 roku i kierownik projektu „Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów” w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Jakub Tercz – doktor nauk humanistycznych, specjalista ds. Partnerstw Lokalnych Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii, prezes Zarządu Fundacji Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne, członek do zespołu sterującego International Network for Psychiatry and Philosophy oraz z-ca Przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Zespołu Regionalnego Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego kierującego działalnością Warszawskiego Domu pod Fontanną.

Wydarzenie jest efektem współpracy Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego i Partnerstwa lokalnego „Stary Mokotów” zawiązanej w ramach projektu „Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Główni organizatorzy:
– Partnerstwo lokalne „Stary Mokotów”
– Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego
– Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Działanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.