Aktualności

(Mokotowskie) Centrum Zdrowia Psychicznego – czyli co? Molenda, Szczerbowska, Tercz

11.05.2021

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, podczas którego Bartłomiej Molenda i Katarzyna Szczerbowska pytani przez Jakuba Tercza wyjaśnią, czym są (już 33 w całym kraju) Centra Zdrowia Psychicznego oraz jak działa to na Mokotowie.

W opisie wydarzenia na Facebooku czytamy Polski system ochrony zdrowia psychicznego zmienia się teraz, i to w dwóch wymiarach: dyskursu społecznego oraz sposobu organizacji psychiatrii.
Zmienia się sposób, w jaki mówimy i myślimy o kryzysach psychicznych, własnych i cudzych: za coraz zwyczajniejsze uważane jest korzystanie ze wsparcia psychiatry lub psychoterapeuty; coraz więcej (coraz bardziej znanych) osób mówi publicznie o swoich (coraz poważniejszych) problemach psychicznych.
Natomiast wyrazem zmian instytucjonalnych jest Pilotaż Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, w ramach którego powstały do dziś 33 Centra Zdrowia Psychicznego (CZP) obejmujące wsparciem 12% mieszkańców i mieszkanek Polski. Centra Zdrowia Psychicznego są formą organizacji nowej (przynajmniej jak na warunki polskie) zdeinstytucjonalizowanej, środowiskowej, bio-psycho–społecznej psychiatrii.
Czyli czym właściwie są te Centra? Jaka są ich (niepolskie) korzenie? Jak to wszystko działa? Dlaczego nie pracują w nich tylko psychiatrzy? Kim są asystenci zdrowienia? Jak to działa w Warszawie? Co można na Mokotowie?
Na te pytania odpowiadać będzie Katarzyna Szczerbowska i Bartłomiej Molenda z Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Webinarium moderować będzie Jakub Tercz.

Podczas spotkania będzie możliwość zadawać zadawania pytań i komentowania na czacie.
Nagrania webinarium będzie dostępne na stronach FB: Partnerstwo Lokalne Stary Mokotow oraz Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Katarzyna Szczerbowska – rzeczniczka Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, rzeczniczka prasowa Kongresu Zdrowia Psychicznego, członkini rady Fundacji eFKropka, należy do Akademii Liderów Cogito, asystentka zdrowienia, posiada Certyfikat Experta Cogito, przez 20 lat pracowała jako dziennikarka i redaktorka, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego

Bartłomiej Molenda – absolwent studiów magisterskich z zakresu zdrowia publicznego i licencjackich z ratownictwa medycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznych, ukończył studia podyplomowe z zarządzania i kontroli w podmiotach leczniczych. Pracownik Biura ds. pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się koordynacją reformy opieki psychiatrycznej w Centrach Zdrowia Psychicznego od 2018 roku i kierownik projektu „Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów” w Instytucie Psychiatrii i Neurologii.

Jakub Tercz – doktor nauk humanistycznych, specjalista ds. Partnerstw Lokalnych Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego przy Instytucie Psychiatrii i Neurologii, prezes Zarządu Fundacji Otwarte Seminaria Filozoficzno-Psychiatryczne, członek do zespołu sterującego International Network for Psychiatry and Philosophy oraz z-ca Przewodniczącego Rady Koordynacyjnej Zespołu Regionalnego Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego kierującego działalnością Warszawskiego Domu pod Fontanną.

Wydarzenie jest efektem współpracy Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego i Partnerstwa lokalnego „Stary Mokotów” zawiązanej w ramach projektu „Kompleksowe wsparcie osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi w dzielnicy Mokotów. Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Główni organizatorzy:
– Partnerstwo lokalne „Stary Mokotów”
– Mokotowskie Centrum Zdrowia Psychicznego
– Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Działanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.