Aktualności

O roli asystenta zdrowienia Ivan Sitsko w Vogue

20.08.2021

Asystent zdrowienia nie jest lekarzem, jest byłym pacjentem, który jak nikt inny wie, czym może być zmaganie się z kryzysem psychicznym.

Przeszedł przez ekstremalne sytuacje życiowe i podniósł się po nich, choć często dalej żyje z chorobą. Osobom postronnym może wydawać się, że funkcjonuje zupełnie normalnie, bo tak jest, ale to zasługa farmakologii, terapii, troski o codzienną rutynę czy umiejętności odczytywania sygnałów ciała. Dlatego jego wiedza i doświadczenie są tak cenne i uzupełniają fachowe zalecenia lekarskie.
Asystent zdrowienia jest empatycznym wsparciem dla pacjentów i przewodnikiem po codzienności, którą budują na nowo. A czasem po prostu jedynym człowiekiem w otoczeniu, który słucha, interesuje się i jest blisko.
Dla Ivana Sitsko, który od trzech lat pracuje z chorymi, asystowanie okazało się zawodem i życiowym spełnieniem.

Praca z ludźmi

– Co tydzień układam grafik zajęć na oddziale. Zabieram pacjentów na spacery, gram z nimi w gry planszowe, prowadzę grupy wsparcia, zajęcia ruchowe, spotkania herbaciane, relaksację, zajęcia integracyjne, bajkoterapię, język rosyjski – wylicza Ivan. Zaproszeni są wszyscy pacjenci oddziału zamkniętego, ale przychodzi, kto chce i jest w stanie. Ivan ma siłę i otwartość. Nie boi się przebywania wśród ludzi.

– Wczoraj przyniosłem stoliczki herbaciane i gajwany (tradycyjne chińskie naczynie – przyp. red). Parzyliśmy razem herbatę, a ja opowiadałem o rytuale i historii. Mogę mówić tak bez końca, bo herbata to moja wielka pasja. Jest obecna w kulturze Chin od tysięcy lat – opowiada. – Czego uczy herbata? Uważności, odczuwania różnymi zmysłami, bycia tu i teraz.

Autorka Basia Czyżewska, fot. Luka Łukasiak

cały tekst: https://www.vogue.pl/a/asystent-zdrowienia-wprowadza-empatie-do-szpitali?fbclid=IwAR0zBwGhYcSJIS_tUeqLNezaYrOzBOLiYq0w5z1l1t6RySd5v5OsWlBTQRI

Źródło: Vogue

Zmiana danych kontaktowych

22.02.2024
Decyzją Sekretarza Stanu Ministerstwa Zdrowia od dnia 22 lutego 2024 r. zadania dotyczące nadzoru i kontroli nad programem pilotażowym w centrach zdrowia psychicznego wykonywane dotychczas przez Biuro ds. Pilotażu NPOZP będą w całości realizowane przez Ministerstwo Zdrowia

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

23.01.2024
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego

Czym jest Mapa CZP?

15.01.2024
W Centrach Zdrowia Psychicznego wsparcie jest szybkie, bezpłatne i blisko domu. Wystarczy przyjść lub zadzwonić. Nie trzeba zapisywać się ani mieć skierowania. Pierwszy kontakt to rozmowa ze specjalistą w Punkcie Zgłoszeniowo Koordynacyjnym, która pozwoli określić pierwsze potrzeby Pacjenta i ustalić wstępny plan wsparcia, które otrzyma w centrum. Jak działa mapa CZP? Co jeśli w mojej okolicy nie działa Centrum?

Konferencje 2023 r.: ,,Reforma psychiatrii: Wyzwania związane z systemową implementacją nowych rozwiązań”

09.01.2024
Informujemy, że na kanale Biura YouTube zostały udostępnione materiały z listopadowych konferencji 2023 r.

Eksperci: reforma psychiatrii łamie opór przed współpracą. Bez tego leczenie nie ma większego sensu

27.12.2023
Koordynacja działań to słowo klucz w reformie psychiatrii w Polsce - podkreślają eksperci. Centra Zdrowia Psychicznego z uwagi na ich organizację już teraz wymuszają współpracę między specjalistami od zdrowia psychicznego czy lokalnymi podmiotami, czego efektem jest poprawa efektywności leczenia. Pilotaż musi być jednak zaimplementowany do systemu, a koordynacja musi też objąć rodzinę, szkołę czy opiekę społeczną.

Życzenia Świąteczne

21.12.2023
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu dużo miłości, która przenika wszystkie relacje i wszystkie aspekty naszego życia. Spełnienia w życiu osobistym, w pracy zawodowej oraz Państwa pasjach. Życzymy zarówno osobom które potrzebują wsparcia, ich bliskim jak i tym, którzy ze wsparciem spieszą - całej społeczności centrów zdrowia psychicznego oraz personelowi działającemu w szeroko pojętym obszarze zdrowia psychicznego. Dziękujemy pacjentom za zaufanie a lekarzom, pielęgniarkom, psychologom, terapeutom, ratownikom medycznym, asystentom zdrowienia i wielu innym za zaangażowanie, oddanie, trud oraz serce. Bądźmy razem. Razem możemy więcej. Bo to my ludzie mamy moc zmieniania świata na bardziej przyjazne miejsce. Życzy zespół Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030

01.12.2023
Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2023–2030 został ustanowiony rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 listopada. To kontynuacja wcześniejszego programu.

Światowy raport na temat zdrowia psychicznego: Transformacja zdrowia psychicznego dla wszystkich

01.12.2023
Dyrektor generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział: „Dobre zdrowie psychiczne przekłada się na dobre zdrowie fizyczne, a nowy raport stanowi przekonujący argument za zmianami. Nierozerwalne powiązania między zdrowiem psychicznym a zdrowiem publicznym, prawami człowieka i rozwojem społeczno-gospodarczym oznaczają, że transformacja polityki i praktyki w zakresie zdrowia psychicznego może przynieść realne, wymierne korzyści jednostkom, społecznościom i krajom na całym świecie. Inwestycja w zdrowie psychiczne to inwestycja w lepsze życie i przyszłość dla wszystkich”.