Aktualności

Pani Adriana, i pan Piotr, asystenci zdrowienia w Centrum Zdrowia Psychicznego w Bolesławcu o swojej pracy:

07.12.2021

Jako asystenci zdrowienia pracujemy na oddziale dziennym. Towarzyszymy osobom, które znajdują się w kryzysie psychicznym. Dzielimy się własnym doświadczeniem przebytej choroby. Pokazujemy, że można ją pokonać i dajemy pacjentom nadzieję, że dobra przyszłość jest możliwa. Wspieramy ich w powrocie do zdrowia, w powrocie do funkcjonowania w rodzinie, zakładzie pracy oraz środowisku. Pracujemy z podopiecznymi nad tym, aby przywrócić im poczucie sprawczości, poczucie wpływu na swoje życie, poczucie sensu życia.
Nasza praca polega na budowaniu z pacjentami relacji, która jest oparta na wzajemnym zaufaniu. Nie oceniamy nikogo, nie odrzucamy, staramy się być obok, wysłuchać, dowiedzieć się, jak możemy pomóc. Na oddziale prowadzimy wiele rozmów z podopiecznymi, ale też służymy pomocą podczas załatwiania wielu spraw, z którymi jest im ciężko. Jest to pomoc przy wypełnianiu wniosków o rentę, czy grupę osoby niepełnosprawnej. Pomoc w poszukiwaniu pracy i motywowaniu pacjentów do podjęcia pracy i zawalczenia o siebie. Często dzielimy się swoim doświadczeniem w przełamywaniu barier, jakie napotkaliśmy podczas próby powrotu do zdrowia i pracy. W porozumieniu z zespołem terapeutycznym prowadzimy różne zajęcia, wspieramy pacjentów w procesie zdrowienia. Są to zajęcia z psychoedukacji, połączone z zajęciami integracyjnymi. Prowadzimy także zajęcia teatralne. Udaje nam się wspólnie z podopiecznymi tworzyć autorskie sztuki teatralne. Staramy się pobudzać uczestników do kreatywności i stworzenia własnych małych dzieł. Ostatnio przygotowaliśmy pantomimę na podstawie własnego scenariusza oraz poranek z poezją. Zauważyliśmy, że zajęcia artystyczne, jakie prowadzimy, dają naszym podopiecznym dużo radości i zadowolenia. Prowadzimy także zajęcia z choreoterapii – są to tańce w kręgu pochodzące z różnych stron świata. Bardzo lubimy taniec i staramy się zarazić nim osoby z oddziału.
Z naszego doświadczenia, jakie zdobyliśmy, widzimy, że osoby w kryzysie czy po nim, potrzebują traktowania ich jak partnerów w rozmowie lub podejmowaniu różnych aktywności. Chcą pracować, chodzić na spacery, spotykać się towarzysko, po prostu żyć bez stygmatyzowania i patrzenia na nich tylko przez pryzmat choroby. Chcą być zauważeni i docenieni jako osoby, które coś potrafią, mają swoje zainteresowania, chcą być traktowani indywidualnie jako osoby z charakterystycznymi dla nich cechami osobowości.
Niedawno otrzymaliśmy od naszego doktora propozycję poprowadzenia Klubu Pacjenta. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować. Poza spotkaniami w oddziale chcemy organizować wyjścia do miasta, kina czy muzeum. Żeby życie było jak życie poza murami szpitala.

Mimo pandemii udało się podwoić liczbę centrów zdrowia psychicznego – rozmowa z dr Anną Depukat, kierownikiem Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego

11.08.2022
- Wkrótce zostanie skierowana do konsultacji kolejna nowelizacja rozporządzenia pilotażowego, dzięki której włączymy do programu nowe podmioty chcące utworzyć centra zdrowia psychicznego. Znajdzie się tam również zapis o przedłużeniu pilotażu do końca przyszłego roku - wskazuje dr Anna Depukat, kierowniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Ważne zmiany w pilotażu centrów zdrowia psychicznego. Dołączają kolejne podmioty

9.08.2022
Ministerstwo Zdrowia wydłuża program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego do końca 2023 roku. Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.