Aktualności

Petycja ogólnopolskiego Stowarzyszenie Asystentów Zdrowienia do Ministra Zdrowia w sprawie wsparcia Centrów Zdrowia Psychicznego

09.10.2020

Stowarzyszenie Asystentów Zdrowienia skierowało petycję do Pana Adama Niedzielskiego, Ministra Zdrowia, w sprawie rozwijania reformy systemu leczenia psychiatrycznego, ze skoncentrowanego na izolacji w szpitalu, na rzecz leczenia środowiskowego w Centrach Zdrowia Psychicznego w każdym powiecie i na zasadach opisanych w dotychczasowych rozporządzeniach MZ z 2018 i 2019 r.

Stowarzyszenie skupia osoby, które doświadczyły kryzysu psychicznego, opanowały go, przeszły przez odpowiednie szkolenie by wspierać osoby trwające w kryzysie i ich bliskich.

Czytamy w niej m.in. : Trwająca reforma systemu opieki psychiatrycznej wzbudziła w nas, osobach z doświadczeniem kryzysu psychicznego, a także w naszych bliskich, nadzieję na dostęp do godnego leczenia. Dotychczasowy system to głównie wielotygodniowe oczekiwanie na wizytę u psychiatry, długotrwałe pobyty w szpitalach psychiatrycznych, niewystarczające leczenie środowiskowe oraz brak skoordynowanej pomocy. Im później rozpoczynane jest leczenie, tym dłużej i silniej człowiek choruje. Wtedy wejście w proces zdrowienia może stać się niemożliwe lub być rozciągnięte w czasie o wiele bardziej, niż przy zapewnieniu odpowiedniej pomocy. To są tragedie nie tylko pojedynczych ludzi. To dramaty całych rodzin. (…)
Dlatego, jako asystenci zdrowienia zrzeszeni w Stowarzyszeniu Asystentów Zdrowienia, podkreślamy wagę i konieczność:
– kontynuacji reformy systemu psychiatrycznej opieki zdrowotnej;
– umocowania prawnego zawodu asystent zdrowienia;
– powszechnego dostępu, zarówno dla osób dorosłych, jak i niepełnoletnich, do leczenia środowiskowego;
– słuchania głosu i uwzględniania perspektywy osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego, w tym asystentów zdrowienia;
– faktycznego dostępu do nowoczesnych form terapii.
Popieramy również postulaty zawarte w piśmie z dnia 22.09.2020 r. Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Zaangażowanie specjalistów w stworzenie systemu ukierunkowanego na człowieka i jego podmiotowość, zapewniającego optymalne, potrzebne leczenie, daje nadzieję na to, że stare i brzydkie oddziały szpitalne się wyludnią, a ludzie będą wracać do zdrowia psychicznego, i to zdrowie zachowywać, w swoim środowisku.

Treść petycji w linkach poniżej:
https://czp.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/SCAN_20100918090_0001.jpg
https://czp.org.pl/wp-content/uploads/2020/10/doc01989020201009113019_002.jpg

Źródło: Stowarzyszenie Asystentów Zdrowienia

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.