Aktualności

Pomoc przyjazna, dostępna, dostosowana do potrzeb. Dotychczasowe działanie Centrów Zdrowia Psychicznego i rozszerzenie reformy psychiatrii

18.12.2019

W Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego odbyło się dzisiaj spotkanie z mediami pod hasłem Pomoc przyjazna, dostępna, dostosowana do potrzeb. Dotychczasowe działanie Centrów Zdrowia Psychicznego i rozszerzenie reformy psychiatrii. Spotkanie poświęcone było zmianie w opiece psychiatrycznej z opartej na izolacji w szpitalu na rzecz rozwijania leczenia środowiskowego – dostępnego, dostosowanego do potrzeb, blisko domu. Od ponad roku działa w Polsce 27 Centrów Zdrowia Psychicznego, w których pomoc udzielana jest natychmiast bez konieczności zapisywania się na konsultację. W przyszłym
roku do tej listy dołączy 7 miejsc.

O zmianach w psychiatrii opowiedzieli:
Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – reforma psychiatrii z perspektywy Ministerstwa Zdrowia

Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy psychiatrii – dotychczasowe działanie Centrów Zdrowia Psychicznego i rozszerzenie programu o nowe miejsca

prof. Jacek Wciórka, kierownik mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, kierownik I Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii – Pilotaż Centrów Zdrowia Psychicznego: wyzwania, rozwiązania, wartości

prof. Janusz Heitzman, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Anna Olearczuk, asystentka zdrowienia: terapeutyczna rola ekspertów przez doświadczenie

Katarzyna Stankiewicz, kierowniczka wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego i Kama Katarasińska-Pierzgalska, ordynator klinicznego oddziału psychiatrycznego w Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego.


Po części informacyjnej dziennikarze mogli obejrzeć wolskie centrum.
Przypominamy, że w każdym Centrum Zdrowia Psychicznego jest Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18, do którego można się zgłosić na konsultację bez umawiania się na nią. Dyżurujący w nim specjaliści opracują wstępny plan wsparcia jak najlepiej dostosowany do potrzeb osoby, która przyszła po pomoc. Jeśli jej przypadek zostanie uznany za pilny musi ona ruszyć nie później niż w ciągu 72 godzin. Mogą to być regularne wizyty u psychiatry, psychoterapia indywidualna lub grupowa, leczenie domowe, pobyt na oddziale dziennym, na którym przez pół dnia uczestniczy się w zajęciach terapeutycznych.

 

 

Fot. Wioletta Olszewska i archiwum wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego

Kolejne centra już przyjmują pacjentów, zapraszamy do korzystania ze wsparcia

03.08.2022
Następni pacjenci mają już dostęp do wsparcia w centrach zdrowia psychicznego. Punkty Zgłoszeniowo Koordynacyjne czekają na mieszkańców powiatu jasielskiego, powiatu strzyżowskiego, powiatu parczewskiego, powiat włodawskiego oraz gminy: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrów Lubelski, Ostrówek, Serniki, Uścimów, powiatu przemyskiego, Przemyśla, dzielnicy Kraków – Podgórze. Wystarczy przyjść by dostać pomoc.

Konferencja Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego – zapowiedź

03.08.2022
24 listopada Biuro do spraw pilotażu NPOZP organizuje konferencję podsumowująca przebieg programu pilotażowego poświęconą także przedstawieniu planu odnośnie wdrożenia systemowego zmian w ochronie zdrowia psychicznego. Bardzo prosimy o zarezerwowanie sobie tego terminu w kalendarzu.

Psychiatria – niechciane dziecko systemu. Jak ją zmieniać z korzyścią dla pacjentów? – to tytuł debaty, którą będzie można obejrzeć online dzisiaj, w środę 22 czerwca. Początek o godz. 14.

22.06.2022
Serdecznie zapraszamy. Jednym z uczestników będzie dr Anna Depukat, kierownik Biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego zajmującego się wprowadzaniem centrów zdrowia psychicznego. Jeden z tematów: czy leczenie środowiskowe remedium na systemowe bolączki?

Essential Concepts and Terminology for Mental Health and Psychosocial Support (MHPSS) Ukrainian Refugee Response

26.05.2022
Podstawowe pojęcia i terminologia dla zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego (MHPSS). Ukraińska reakcja na rzecz uchodźców.

W Biurze do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego odbyło się spotkanie online z liderami miejsc, które wkrótce mają być dołączone do programu.

23.05.2022
Są one ujęte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, z którym można się zapoznać na stronie czp.org.pl Dr Anna Depukat, kierownik Biura Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przypomina jak ważnym sercem centrum jest Punkt Zgłoszeniowo Koordynacyjny, że nie jest to miejsce rejestracji ale ustalania wstępnego planu wsparcia.

Dr Piotr Jabłoński, dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom był gościem dzisiejszego spotkania z liderami działających już centrów zdrowia psychicznego

23.05.2022
Rozmawiano o tym, gdzie zbiegają się obszary działania centrów i systemu leczenia uzależnień, jakim jest m.in. podwójna diagnoza czy zespół Otella oraz o szykujących się zmianach w systemie leczenia uzależnień. Dr Jabłoński prowadzi zespół zajmujący się przygotowaniem reformy do spraw uzależnień przy Ministerstwie Zdrowia.

Już tylko niespełna miesiąc pozostał do rozpoczęcia 47 Zjazdu Psychiatrów Polskich w Łodzi. Można się jeszcze rejestrować.

16.05.2022
W programie m.in.  sesja "Aktualny stan reformy psychiatrii w Polsce", którą poprowadzi prof. Piotr Gałecki i sesja "Opieka nad pacjentem z zaburzeniami psychicznymi w szpitalu i środowisku w dobie reformy w psychiatrii", pod przewodnictwem Krystyny Górnej i Damiana Czarneckiego. 

Prace nad standardami diagnostyczno – terapeutycznymi

13.05.2022
Rozpoczęły się prace nad standardami diagnostyczno - terapeutycznymi w centrach zdrowia psychicznego. Odbył się już wspólny panel ekspercki Spójności Testowania „ Standaryzacja usług medycznych” osób zaangażowanych w projekt horyzontalny POWER i pilotaż centrów zdrowia psychicznego.